Rozprávkové jazero v náručí hôr

– veľkonočné Taliansko

"Trento, Castel Thun, Bardolino, Rovereto..."

Ak milujete jazerá, stredoveké mestečká, hory a nádhernú prírodu, tento veľkonočný výlet vás určite osloví. Lago di Garda, alebo Gardské jazero pre našich stálych klientov nie je žiadnou neznámou. Garda má skvelú vodu, rozprávkové obrie útesy, vysoké hory, romantické údolia s vinicami, staré hrady a stredoveké mestečká s krivoľakými uličkami – Garda má prosto všetko... Okrem toho sever je úplne iný ako juh. Kontrast jazera a vysokých hôr na severe, je neporovnateľný s plackou na juhu. A my budeme na naše veľkonočné výlety vyrážať práve zo severu. Naše výlety povedú najmä do oblasti zvanej Trentino. Tu sa môžeme tešiť na zastávky v typických malých talianskych dedinkách v ktorých akoby zastal čas a v ktorých nájdeme zmes nemeckej a talianskej horskej kultúry. Každá z nich ukrýva veľa historických budov, z veľkej časti zo stredoveku a my sa tak vyberieme na príjemnú cestu časom...Objavíme krásne zachované stredoveké hrady (v jednom z nich nás čaká dokonca vínna ochutnávka), v rámci veľkonočného obeda ochutnáme typické špeciality regiónu, v ďalšom si pochutíme na medailami ovenčených čokoládach a samozrejme nevynecháme ani návštevu veľkonočných trhov... Ku Garde neodmysliteľne patrí plavba počas tej našej sa dostaneme takmer na juh. Tak čo, máte lepší program na veľkonočné sviatky?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno, cesta s povinnými prestávkami cez Rakúsko. Prvá veľká zastávka nás čaká v hlavnom meste Tirolska v Innsbrucku. Toto hlavné mesto boduje u väčšiny návštevníkov práve kulisou hôr objímajúcich mesto, jeho centrum však v kráse vôbec nezaostáva. Vedeli ste, že aj Innsbruck má svoj Hofburg? Práve pod gýčovo známou Zlatou strechou sa v centre mesta koná veľkonočný trh. V príjemnej atmosfére a s bohatou ponukou sortimentu od typických veľkonočných ozdôb cez farmárske produkty až po hračky a ozdoby z dreva či kovu lákajú domáci svojich návštevníkov. Každoročnú oslavu vítania jari sprevádza bohatý kultúrny program. Po krátkej spoločnej prechádzke po pamiatkach voľno na občerstvenie, či obed na veľkonočných trhoch. Posilnení pokračujeme do nášho hotela na severe jazera Lago di Garda. Príchod vo večerných hodinách, večera v hoteli.

2. deň

začneme po raňajkách spoznávať Trentino. A to hneď s hlavným mestom Trento, ktoré bolo dlhé storočia súčasťou habsburskej ríše. V centre nájdeme krásne príklady románskej, renesančnej a barokovej architektúry. Spomeňme aspoň biskupskú pevnosť Castello del Buonconsiglio z 13. storočia, ale aj námestie, ktoré je lemované krásnymi palácmi s ešte krajšími freskami. Jeho pýchou sú Dóm sv. Virgília, či Neptúnova fontána. Spoločná prehliadka mesta s miestnym sprievodcom. Po prehliadke individuálne voľno na obed, či kávu, ktorú si pri peknom počasí môžeme vychutnať na niektorej z terás s výhľadom na Dóm. Následne presun na stredoveký hrad, ktorý je vo vlastníctve barónov Cresseri od r.1738, jeho najstaršie časti však pamätajú 12.a 13.storočie. Hrad stojaci na mohutnej skale, ktorého rekonštrukcia ešte stále prebieha, nie je prístupný verejnosti, vo vnútri však nájdeme zaujímavú súdnu sieň so vzácnymi freskami z druhej polovice 15.stor., či zaujímavé dokumenty zo stredoveku. Nakoľko ku hradu patrí aj 23ha pôdy na ktorej sa okrem iného pestuje aj vinič, na záver nás čaká malá ochutnávka tunajšieho vína. V podvečerných hodinách príchod do hotela, individuálna prechádzka pri jazere, večera v hoteli.

3. deň

Počas veľkonočnej nedele nás čaká výlet na stredoveký hrad Thun, kam sa dostaneme po ceste lemovanej starými kláštormi, usadlosťami, stredovekými zámkami na vysokých bralách, z ktorých sú niektoré obývané, iné slúžiace ako múzeum, tak či onak sú to svedkovia bohatej a pohnutej minulosti tohto kraja. Castel Thun majestátne dominujúci údoliu Val di Non získal svoju dnešnú impozantnú podobu v 16.a 17.storočí a patrí k najzaujímavejším v oblasti. Dobový interiér, vzácna knižnica, úžasná zbrojnica a nádherné kachle, to je stručný výber zaujímavostí, ktoré uvidíte počas prehliadky. Z údolia jabĺk, ako sa údoliu Val di Non často hovorí sa premiestnime do dedinky, (náš tajný tip) v ktorej skutočne zastal čas. Prezradíme, že dedinka leží neďaleko jazierka Tenno a bola vyhlásená za jednu z najkrajších stredovekých lokalít v Taliansku. Skupinky domov prepojených kamennými oblúkmi a dláždenými uličkami sľubujú prechádzku do minulosti. O tom, že tunajší obyvatelia sú labužníci a gurmáni na pohľadanie svedčí aj mnoho gastronomických slávností a festivalov, konajúcich sa od jari až po advent. Preto si aj my doprajeme ľahký veľkonočný obed pozostávajúci z lokálnych surovín, či ručnej robených cestovín, ktorý spláchneme pohárom vína. V poobedňajších hodinách sa presunieme do jedného z najnavštevovanejších mestečiek na severe jazera, ktorým je Riva del Garda. V mestečku, ktoré až do roku 1918 patrilo k monarchii vládne pôvabná zmes talianskej aj rakúskej atmosféry a rád naňho spomína Goethe, či Kafka. Priamo pri jazere určite neobídeme mestský hrad Rocca, v centre si pozrieme nádhernú benátsku radnicu, 34m vysokú stredovekú vežu, ako aj hodnotné barokové kostoly. Vychutnať atmosféru mesta po svojom si môžete v rámci individuálneho voľna. Večera v hoteli.

4. deň

po raňajkách sa vydáme na plavbu pozdĺž jazera, počas ktorej môžeme na vlastné oči pozorovať meniaci sa ráz krajiny z horskej na typickú stredomorskú turistickú destináciu na juhu. Keby existovala súťaž o hlavné mesto vína na Garde určite by zvíťazilo Bardolino. Veď nie nadarmo je Bardolino aj známa značka lahodného červeného vína pochádzajúceho z okolitých viníc. Okrem románskeho kostola San Severo nás v meste čaká veľkonočný trh. Na turistov tu číhajú stánky ponúkajúce ochutnávky oleja, vína, kultúrne vystúpenia, či hudobné programy. 4-dňové veľkonočné trhy sú každý rok zároveň symbolom otvorenia turistickej sezóny. Individuálne voľno v mestečku. Poobede sa autobusom vrátime opäť do severnej časti, kde si urobíme zastávku v ďalšom z kúzelných stredovekých mestečiek, ktoré tu nemôžeme minúť – v Roverete. Okrem nádherného divadla a stredovekých palácov sa nad mestom týči zaujímavá pamiatka – obrí zvon padlých. Jedná sa o funkčný 23 t ťažký zvon, ktorý bol postavený ako pamätník padlým vo všetkých vojnách a ktorý na ich počesť obíja pravidelne každý večer. V pamätníku sa nachádzajú aj fotky z jeho histórie, či stavby. A ako sa hovorí sladká bodka na záver. V mestečku sídli rodinná čokoládovňa, ktorá už od r.1952 ponúka všetkým milovníkom kvalitnej čokolády rôzne obmeny tejto sladkej lahôdky. Po krátkej prezentácii cesty surového kakaového bôbu od jeho zrodu až po tabuľku čokolády v ligotavom alobale nás čaká malá ochutnávka 3 druhov tunajšej čokolády. Večera v hoteli.

5. deň

nás po ceste domov čaká okrem povinných ešte jedna väčšia zastávka a to v Brixene. Barokové mesto Brixen je najstarším mestom „talianskeho Tirolska“ a zároveň stredovekým biskupským mestom od roku 901. Kúpeľné mestečko s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, krištáľovo čistým vzduchom, obklopené hradbou veľhôr, lesov, lúk a strání bude určite príjemnou bodkou na záver. Mestečko sa pýši významnou románskou kaplnkou sv. Jána Krstiteľa, barokovým biskupským palácom, ale dominantu mesta tvorí Dóm, v ktorom nájdeme románsko-gotickú krížovú chodbu s freskami z 12. - 14.stor. Po spoločnej prehliadke mestečka sa môžete poprechádzať po kúzelnej uličke Portici Maggiore, ktorá je plná domov alpského typu zo 16. storočia.. Čas na posledné nákupy, či darčeky v mestečku, odchod v skorých poobedňajších hodinách, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

 

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    30. 3. – 3. 4. 2018 ( 5 dni / 4 noci )

Cena

    429€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
  - 4 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou
  - miestny sprievodca v Trente
  - prehliadka hradu Castel Pietra s ochutnávkou vína z hradných viníc
  - návšteva čokoládovne s malou ochutnávkou
  - 2 chodový obed z typických lokálnych špecialít s ochutnávkou olivového oleja + pohár vína
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 60€ na 4 noci, cestovné poistenie UNION 10€ (2€/deň)
  - pobytová taxa – k 10/17 bola 1€ za noc teda 4€/4 noci, hradí sa na mieste
  - prehliadka hradu Thun so sprievodcom - 8€, pamätník zvonu padlých - 3€, plavba po jazere – cca 16€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK