Pálenie čarodejníc na ostravskom hrade,

Hradec nad Moravicí a sladká Marlenka

" Filipojakubská noc "

Oslava posledného aprílového dňa bola v minulosti v Čechách vždy spájaná s magickými udalosťami, ktoré sa dejú v priebehu „Filipojakubskej“ noci na 1. mája. Najznámejším ľudovým zvykom spojeným s týmito oslavami je tradičné pálenie čarodejníc , ktoré malo prispieť k ochrane domov. Aj v súčasnej dobe sa po celej krajine konajú kultúrno-spoločenské akcie, ktoré sú dnes spojené skôr s vítaním jari a lúčením sa s dlhými mesiacmi zimy. Jednu z najzaujímavejších udalostí tohto druhu s bohatým programom pre malých aj veľkých organizuje Ostravský hrad, kam vás dnes srdečne pozývame! Pri návšteve Severnej Moravy a Sliezska nevynecháme ani metropolu kraja, exkurziu do sladkého sveta Marlenky, či niekdajšiu „perlu Sliezska“, zámok, ktorý v 19. stor. hostil významných hudobných velikánov akými bol Beethoven, Paganini, alebo Liszt. Objavte s nami časť ďalšieho, menej známeho no o to zaujímavejšieho, českého regiónu!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Prvou väčšou zastávkou dňa bude na moravsko-sliezskej hranici mesto, ktoré má kadečo dvakrát, trebárs aj dve historické centrá. Tvoria ho totiž kedysi dve samostatné mestá, sliezsky Frýdek a moravský Místek. My navštívime Frýdek, ktorý mal prezývku „sliezske Lurdy“ a patril k najznámejším pútnickým miestam v oblasti. Najvýznamnejšou pamiatkou tu je veľkolepá neskoro baroková bazilika minor Navštívenia Panny Márie. Ide o jednoloďovú stavbu s dvomi impozantnými vežami a kaplnkou, pod ktorou sa ukrýva zvláštna krypta s pozostatkami kniežat z rodu Pražmov. Z interiéru je najcennejší hlavný oltár z konca 18. stor. a pod ním stojaca socha Panny Márie, ktorá je opradená mnohými povesťami. Po prehliadka v čase obeda krátke individuálne voľno v centre mesta. Dezert si však poobede nedávajte, následne nás totiž čaká sladká návšteva, poodhalíme spolu tajomstvo zázraku z medu – obľúbenej torty Marlenka. Pri úvodnej prezentácií sa dozvieme niečo viac o histórií a produktoch firmy, nahliadneme do „kuchyne“ a pozrieme sa ako sa vyrábajú medové výrobky, ktoré následne aj ochutnáme (vrátane originálnej kávy Marlenka Café). Popoludní príchod do Ostravy, ubytovanie a presun na Slezkoostravský hrad, ktorý bude dnes večer dejiskom „Filipojakubskej noci“ plnej mágie. Už odpradávna sa v tento deň na ochranu pred čarodejnicami na kopcoch pálili ohne a táto tradícia pod názvom „pálenie čarodejníc“ sa zachovala dodnes. Tešiť sa môžete na raj čarodejníc, ohňovú šou s pyroefektmi, čarodejnícke súťaže pre malých aj veľkých, stánky s občerstvením, skrátka na bohatý program do neskorého večera pri zapálenej vatre. Po skončení akcie odchod do hotela.

2. deň

Po raňajkách nás čaká prehliadka tretieho najväčšieho mesta v Čechách. Hospodársky významné bolo už v stredoveku, nakoľko ním prechádzala jantárová cesta a neskôr v 18. stor., kedy sa tu objavilo ložisko vysokokvalitného čierneho uhlia. Dominantou Ostravy je najväčší radničný komplex s najvyššou radničnou vyhliadkovou vežou v krajine. Ponúka krásny výhľad na zelenú Ostravu, Beskydy a za dobrého počasia je vidieť až na najvyšší vrch Jeseníkov. Schodov sa báť nemusíte, na vrchol veže vás pohodlne vyvezie výťah. Medzi neprehliadnuteľné pamiatky mesta patrí aj veľkolepá novorenesančná Katedrála Božského Spasiteľa, ktorá je druhým najväčším chrámom na Morave. Po prehliadke individuálne voľno (možnosť návštevy Ostravského múzea, alebo Sveta miniatúr). Pri návšteve tohto kraja nevynecháme ani zámok Hradec nad Moravicí. Už v 9. stor. tu stálo slovanské hradisko vystriedané v pol. 11. stor. kniežacím a o 200 rokov neskôr kráľovským hradom Přemyslovcov. V 18. stor. prešiel zámok empírovou prestavbou a o storočie neskôr sa areál rozrástol o neogotický tzv. Červený zámok s koniarňami a Bielu hradnú vežu. Vznikol tak zložitý súbor červeného a bieleho zámku zakomponovaného do krásneho prírodno-krajinkárskeho parku, najväčšieho v Moravskosliezskom kraji. Prehliadková trasa prepychovo zariadenými salónmi okrem iného pripomína aj pobyty L. Beethowena a F. Liszta. Viac o histórií sa dozvieme pri prehliadke. Popoludní cesta späť na Slovensko, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    30. 4. – 1. 5. 2018

Cena

    79€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou, sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
  - 1 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Ostrave
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie Union - 4€
  - príplatok za jednolôžkovú izbu - 7€
  - exkurzia v Marlenke s ochutnávkou produktov + káva – 100Kč
  - vstup na Filipojakubskú noc – dospelý cca 80Kč, dieťa, senior – cca 40Kč
  - vstup na radničnú vyhliadkovú vežu – 60Kč
  - skupinová prehliadka zámku Hradec nad Moravicí - 100Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK