Pamiatky, história a príroda

čarovného Českého raja

"hrad Kost a Valdštejn, Jičín, Prachovské skaly..."

Český raj – krajina, kde sa prelína dnešok s históriou, krajina bájnych hôr, pieskovcových skalných miest, drahých kameňov, romantických zrúcanín, rozprávkových hradov, krajina, ktorú v 19. stor. objavili českí vlastenci a dali jej toto pomenovanie. Počas troch jarných dní vás pozývame na „koktail“ toho najlepšieho z raja. V meste rozprávok sa vydáme po stopách jednej z najvýraznejších historických osobností tohto regiónu - Albrechta z Valdštejna. Navštívime pôsobivé múzeum v meste automobilov, „srdce“ Českého raja preslávené drahokamami, aj svetový unikát - zvonicu s obrátenými zvonmi! A to najlepšie na záver – prechádzka po najkrajšej časti oblasti pod vrcholkami obľúbených Prachovských skál. Veríme, že sa potvrdí text známej pesničky „Do Českého ráje, cesta příjemná je“ a zažijete s nami krásne májové dni.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po rannom odchode z Bratislavy bude našim prvým väčším cieľom mesto Mladá Boleslav. Po príchode krátka prehliadka historického centra, ktorému dominuje stredoveký hrad, či gotický mestský palác, ktorý bol podľa povesti postavený pre rad Templárov. Mesto však vo svete najviac preslávila automobilka Škoda, ktorá sa ako jedna z mála môže chváliť viac než 120 ročnou neprerušenou výrobnou tradíciou. Jej príbeh od r. 1895 vám predstaví múzeum na autentickom mieste, v bývalých výrobných halách. Interaktívna a multimediálna expozícia predstavuje ideu a koncept, históriu, tradíciu, evolúciu, či míľniky značky Škoda vrátane reštaurátorskej historickej dielne. Zbierka múzea momentálne činí 340 kusov, kde nechýba ani najstarší exponát bicykel Slávia z roku 1899, prvý automobil Voiturette, filmový hrdina „Ferat“, alebo účastníci pretekárskych rallye. Po prehliadke pokračujeme návštevou jedného z najzachovalejších, najvýznamnejších a zároveň posledných stredovekých hradov v Čechách – Kost. Ako hrad prišiel k svojmu názvu aj to aké významné rody ho vlastnili sa dozvieme pri prehliadke. Už tu sa stretneme s menom Albrechta z Valdštejna, ktorý tu plánoval veľkú prestavbu, no tesne predtým ho zavraždili. Prehliadkový okruh sa však bude týkať rodu Kinských, súčasných majiteľov hradu a prevedie nás históriou a poverami, nádvorím, kaplnkou a hradnými palácmi s niekoľkými unikátnymi exponátmi. Po prehliadke odchod na ubytovanie v lone krásnej prírody.

2. deň

Po raňajkách nás čaká návšteva pamiatky, ktorá je pravdepodobne jediná svojho druhu na svete, nachádzajúca sa v mestečku pod zrúcaninou s príznačným názvom Trosky. Ide o drevenú zvonicu zo 17. stor., ktorá ma zvony obrátené srdcom nahor a do pohybu sa uvádzajú šliapaním. O histórií zvonice, menách troch zvonov, symbolike, poverách aj dôvode ich obrátenia sa dozvieme priamo na mieste. Po prehliadke sa presunieme na najstarší hrad Českého raja – Valdštejn, založený v 13. stor. Husiti, lúpežní rytieri, či časté striedanie majiteľov v 15. stor. spôsobilo, že sa hrad rozdelil na 2 hrady. V zadnej časti sa oddelil tzv. typický skalný hrad, ktorý bol koncom storočia opustený aj poslednými majiteľmi. Vyhorený a zničený hrad pozdvihli k novej sláve opäť Valdštejnovci, ktorí tu v 18. stor. vybudovali nevšedné pútnické miesto s jedinečnou atmosférou uprostred starých ruín rodového sídla, okolitých lesov a skál. Pri spoločnej prehliadke navštívime slávnostnú sálu v klasicistickom dome, miestnosti v romantickom paláci aj kaplnku sv. Jana Nepomuckého, ktorá je od 18. stor. dominantou hradu. Našim tretím cieľom dňa je mesto, ktoré považujú za srdce Českého raja – Turnov. Centru mesta dominuje novogotický chrám Narodenia Panny Márie, hlavné námestie Českého raja lemujú starobylé domy a zaujímavé sakrálne stavby. Mesto je však známe (aj za hranicami) predovšetkým vďaka okolitým náleziskám a brúsičom drahých kameňov, ktorí tu pracujú už od konca 16. stor. Po individuálnom voľne na obed preto navštívime Múzeum Českého raja, ktorého súčasťou je jedna z najmodernejších mineralogických expozícií v Európe. V časti zvanej Klenotnica sú k videniu šperky, nádoby z drahých a ušľachtilých kameňov, strieborné tepané práce, ktoré patria k tomu najlepšiemu z českého a európskeho umeleckého remesla z prelomu 19./20. stor. Pôsobivý je samotný priestor Klenotnice v podzemí múzea. Okrem toho sú v múzeu zhromaždené bohaté zbierky z archeológie, etnológie, histórie, umenia a doklady o kultúrnom a dejinnom vývoji regiónu a mesta. Podvečer návrat do hotela, fakultatívne večera.

3. deň

Dopoludnia sa už vydáme za prírodnými úkazmi prvej chránenej oblasti bývalého Československa – Českého raja. Jeho najznámejšou časťou sú bezpochyby Prachovské skaly, skalné pieskovcové mesto s množstvom stanovíšť. Skalné útvary tu dosahujú až 40 metrov a sú oddávna navštevované horolezcami aj turistami. Za vôbec prvého zaznamenaného turistu na tomto mieste sa pokladá rakúsky cisár František I., ktorý sa podľa povesti nechal na nosidlách preniesť skalnou cestičkou, ktorá potom dostala názov Cisárska chodba. Dnes majú turisti na výber z 2 okruhov. Malý okruh trvá 45 minút, vedie cez už spomínanú cisársku chodbu a nachádza sa tu 1 stúpanie a 2 vyhliadky. Veľký okruh trvá asi 2 hodiny a zoznámi nás so všetkými zaujímavosťami a pozoruhodnosťami tohto nádherného miesta. Uvidíte tu až 8 vyhliadok, no za niektorými peknými scenériami si treba vyšliapať po kamenných schodoch. Vrelo ho však odporúčame fyzicky zdatnejším návštevníkom. Po dostatočnom individuálnom voľne je na záver výletu na programe mesto Jičín, ktoré sa považuje za vstupnú bránu do Českého raja. Jičín je mesto rozprávky o lúpežníkovi Rumcajsovi, ale aj dôstojná rezidencia Albrechta z Valdštejna, ktorý tu chcel vybudovať hlavné mesto svojho panstva. Práve za čias tohto panovníka zažívalo mesto najväčší rozmach. Dominantami námestia sú jičínsky zámok, Chrám sv. Jakuba Väčšieho a Valdická brána. Z centra mesta vedie dodnes 2km lipová alej končiaca Valdštejnskou lodžiou, unikátnou barokovou pamiatkou, ktorá nemá v strednej Európe obdoby. V prvej polovici 17. storočia ju nechal panovník vystavať ako súčasť takzvanej komponovanej barokovej krajiny, ktorá mala v jednej osi spájať sakrálne stavby, krajinné dominanty a mesto Jičín. Centrom tejto kompozície mal byť Chrám sv. Jakuba. Valdštejnská lodžia mala byť pýchou celého mesta, avšak smrťou vojvodu jej realizácia skončila. Dnes sa tu nachádza interaktívna expozícia, ktorá vám pomôže tento nadčasový sen lepšie pochopiť a spoznať. Popoludní cesta späť na Slovensko, príchod vo večerných hodinách.


 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    5. 5. – 7. 5. 2018

Cena

    139€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - poistenie proti insolventnosti
  - sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie UNION – 6€ (2€/ deň)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu – 26€ (13€/ noc)
  - 3-chodová večera v hoteli (fakultatívne) – 14€ (7€/ deň)
  - vstup do múzea Škoda – dospelý 70Kč, senior 35Kč, prehliadka hradu Kost – 120Kč
  - prehliadka hradu Valdštejn – dospelý 80Kč, senior 50Kč
  - prehliadka drevenej zvonice – 80Kč
  - skupinový vstup do Múzea Českého raja – 50Kč
  - vstup na prehliadkové okruhy v Prachovských skalách – 70 Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK