KRÁĽOVSKÁ CESTA DO PIEMONTU

 

"Torino, Asti, Alba, hľuzovky..."

Vďaka bohatým dejinám, kultúrnym pamiatkam, ale aj zaujímavým gastronomickým zážitkom, patrí tento často nedoceňovaný región Talianska k destináciám, ktoré na svojej ceste Európou nemôžeme vynechať. Celý región bol od 16. stor. silne ovplyvnený dynastiou Savojských, ktorí ho vrátane hlavného mesta Turín prestavali na svoj obraz. Milovníci histórie tu nájdu niektoré z najkrajších barokových stavieb mimo Ríma. Turín je tiež domovom svetoznámeho a kontroverzného Turínskeho plátna, ktorého kópia je vystavená v turínskej katedrále Duomo di San Giovanni. Vývoj a kultúru celého regiónu do istej miery ovplyvnil francúzsky vplyv, ktorý je vďaka blízkosti hraníc pochopiteľný. Aj hlavné mesto Turín vďaka svojim širokým, arkádami lemovaným bulvárom pripomína skôr Paríž ako Florenciu, či Rím. Veľkolepým barokovým stavbám a znamenitým múzeám robia kulisy alpské vrchy. Piemont, to nie je len dynastia Savojských. Piemont je rozprávková krajina s pozoruhodnou prírodou, rozsiahlymi vinicami, kde zrejú vysoko oceňované vína ako Barolo, či Barbaresco, domov bielych hľuzoviek, ktoré sú pre svoju nezameniteľnú chuť a vôňu vyhľadávanou gastronomickou lahôdkou na celom svete, pre Talianov neodmysliteľná obľúbená káva Lavazza, či lahodná chuť čokolády a lieskových orieškov – to všetko patrí jednoznačne k Piemontu. Pozývame aj vás .... na kráľovskú cestu s kráľovským zážitkom!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

celodenná cesta s povinnými prestávkami. Príchod do 3* hotela v srdci Piemontu vo večerných hodinách. Večera v hoteli.

2. deň

po dni cestovania zrelaxujeme v krásnej piemontskej prírode a objavíme jednu z najznámejších vinárskych oblastí sveta – Langhe. Mierne zvlnená kopcovitá krajina na vrchu ktorej trónia mnohé zámky a hrady, lákajúce na zastávku, čomu sa nedá odolať... Česi ju nazývajú lanýž, v angličtine je to truffle a po taliansky tartuffo. Po slovensky ide o hľuzovku – kráľovnú medzi hubami a gastronomickými surovinami vôbec. Ako mimoriadne aromatická prísada dochucuje rôzne jedlá a jej cena sa šplhá do astronomických výšok. Počas dopoludnia sa zoznámime s rodinou, ktorá sa už 4 generácie venuje veľmi špecifickej profesii – sú tzv. lovcami hľuzoviek. Domáci pán nás počas prechádzky aj so svojimi cvičenými pomocníkmi oboznámi s rôznymi technikami a zaujímavosti súvisiacimi s hľadaním tejto čertovsky drahej pochutiny. Byť pánom psa, ktorý je na hľuzovky vycvičený, je hotový poklad. Veď si ich aj majitelia strážia... V rámci programu si prejdeme aj malé múzeum, kde rodina zhromaždila všetky informácie o tomto netradičnom povolaní, no a na záver budeme mať možnosť ochutnať rôzne produkty „so skutočnými hľuzovkami“, ktoré zapijeme pohárom vína z okolitých viníc. Nepremeškajte príležitosť, ktorú naozaj nenájdete v ponukách cestovných kancelárií často, spoznajte a ochutnajte s nami tieto „jedlé diamanty“. Po nevšednom zážitku sa presunieme do Alby – historického centra oblasti Langhe. Zo “stovežatej Alby“ sa zachovali zo stredoveku už len 3 rodové veže, domov bielych hľuzoviek však aj tak dýcha históriou, stredoveké centrum mesta zostalo takmer nedotknuté. Po príchode prehliadka centra, ktorému kraľuje radnica a Dóm, následne individuálne voľno. Príchod do hotela pred večerou.

3. deň

Po raňajkách navštívime ďalšiu zaujímavú oblasť, ktorou je Monferrato. Tu vás pozveme na nezabudnuteľnú návštevu rodinného vinárstva. V Canelli sa ponoríme do fascinujúceho sveta šumivého vína, vyrábaného klasickou metódou, teda ako šampanské. Pod mestom sa nachádza labyrint tunelov, schodísk a galérií vykopaný ešte pred 3 storočiami, ktorý domáci volajú „podzemné katedrály“. Pivnice zdobia vysoké stropy s perfektne zachovalými kamennými oblúkmi, pod ktorými odpočívajú ručne plnené fľaše perlivého moku. Pre svoju jedinečnosť sa tieto pivnice hrdia zápisom v Unesco. Svetelne a hudobne podfarbená prehliadka tejto nádhery sľubuje skutočný zážitok, na ktorý si na záver spoločne cinkneme pohárom originálneho sektu. Odpoludnia sa presunieme do neďalekej Asti, malebného mestečka, všade známeho vďaka svojej gastronómii a výborným vínam a už menej kvôli jeho umeleckým krásam. Stredovek, obdobie bohatstva a sily, zanechal svoju značku na najdôležitejších budovách, ako je katedrála, kolégium San Secondo, veže, ale predovšetkým domy a ulice. Po prehliadke najzaujímavejších pamiatok navštívime manufaktúru na výrobu gobelínov, kde zistíme aká skvelá remeselná zručnosť je potrebná k dokonalému vzhľadu antickej, alebo modernej tapisérie. Príjemný deň zakončíme rustikálnou večerou vo vínnej pivnici rodinného vinárstva, kde nás čaká večera z lokálnych surovín počas ktorej nám hostitelia predstavia v ochutnávke svoje vína, ktoré sa potom v rámci „slepej ochutnávky“ pokúsime identifikovať. Vyskúšať šťastie sa každopádne oplatí, víťaz totiž vyhráva fľašu vína. Príjemný večer v priamom kontakte s domácimi...

4. deň

po raňajkách nás čaká celodenný výlet do metropoly regiónu a prvého hlavného mesta zjednoteného Talianska do Turína. Mesto Juventusu Turín, Fiata a Lancie. Hlavné mesto čokolády, európske hlavné mesto baroka, ale predovšetkým „taliansky Paríž“ – to všetko sú prívlastky, ktoré sa s týmto mestom spájajú. Mesto má krásne barokové paláce a kostoly, rozsiahle arkády, slávne kaviarne, ale aj svetoznáme múzeá. Symbolom Turína je najvyššia murovaná stavba na svete s nádhernou kupolou, ktorá sa dostala aj na euromince, 167 m vysoká Mole Antonelliana, dnes domov kinematografického múzea, kde sa dozvieme mnoho zaujímavostí zo súčasnosti, či minulosti filmového priemyslu a ktorého návštevu si necháme na inokedy. Minimálne však vyviezť sa panoramatickým výťahom a obdivovať nádherný výhľad odporúčame všetkým už teraz. Naša prehliadka začne na námestí Piazza Castello, v srdci mesta, s viac ako 2000-ročným Palazzo Madama. Na námestí uvidíme aj kráľovský palác, operu a krásny kostol San Lorenzo, ktorý ukrýva fotografickú kópiu turínskeho plátna. Neďaleko sa nachádza katedrála, kaplnka a starodávna rímska brána, tzv. Porta Palatina. Nakoniec objavíme aj elegantnú nákupnú arkádu ozdobenú starými obchodmi a historickými kaviarňami. Po prehliadke individuálne voľno, v rámci ktorého sa môžete vrátiť na miesta, ktoré vás počas prehliadky oslovili najviac a posilniť sa obedom. Medzi typické turínske pochúťky patrí okrem čokolády Gianduiotto, ktorú musíte v tomto meste ochutnať aj špeciálna turínska káva Bicerin, ktorá je zmesou silného pressa, čokolády a speneného mlieka. V poobedňajších hodinách sa z mesta presunieme k neďalekej bazilike Superga, ktorá je miestom posledného odpočinku talianskych kráľov. Panteón je na kopci vo výške 672 metrov nad morom a za dobrého počasia ponúka výhľad na panorámu Álp. Kráľ Vittorio Amedeo nechal postaviť baziliku ako vďaku za víťazstvo nad Francúzmi (bitka o Turín r. 1706) a stavbou poveril slávneho barokového architekta Filippa Juvarra. V hrobke kostola sú hroby kráľov a kráľovien zo slávneho rodu Savoy. (Vstup do hrobky fakultatívne) Príchod do hotela pred večerou.

5. deň

sa s touto krásnou kráľovskou krajinou musíme po raňajkách rozlúčiť. Celodenná cesta do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

 

 

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    4. 5. – 8. 5. 2018 ( 5 dni / 4 noci )

Cena

    499€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom, sprievodca zájazdu
  - 4 x ubytovanie v dobrom 3* hoteli s raňajkami + 3 x večera v hoteli
  - 1 x rustikálna večera s ochutnávkou vo vínnej pivnici a s vínnou hrou: „uhádni víno“
  - skupinový program zasvätený hľuzovkám so psovodom a psom na hľadanie hľuzoviek spojeného s ochutnávkou produktov s hľuzovkami a pohárom vína
  - vstup do manufaktúry na výrobu gobelínov a tapisérií v Asti
  - prehliadka podzemnej katedrály sektu s pohárom originálneho sektu (klasická metóda) na záver
  - celodenný miestny sprievodca v Albe a Langhe
  - miestny sprievodca na prehliadku Turína a baziliky Superga
  - celodenný miestny sprievodca na Monferrato, Canelli a Asti, poistenie insolventnosti
  - vstup do kráľovskej hrobky a kráľovských apartmánov v bazilike Superga
Cena nezahŕňa
 • - všetky aktivity na zájazde okrem vreckového sú zahrnuté v cene

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK