Paprika, maďarská pusta a slávnosti sv.

Urbana – zažite skutočné Maďarsko

"jazdecká šou v puste"

Tento májový víkend vás pozývame zoznámiť sa s centrálnou časťou Maďarska ležiacou priamo v srdci Veľkej maďarskej nížiny. Farebná, voňavá a skutočne maďarská, taká je táto oblasť vinúca sa na východ od Dunaja, kde na tunajšom slnku dozrievajú tie najlepšie „hungariká“ – lahodné papriky z Kaloče, ktoré sú najvýznamnejšími koreninami maďarskej kuchyne, zlatožlté marhule tvoriace základ pre výrobu svetoznámej barackovice, ale aj rozsiahle vinice, patriace jednej z 22 vinohradníckych oblastí krajiny. Kraj bohatých ľudových tradícií, nádherných výšiviek, krásne zdobenej keramiky, ale aj snehobielej čipky. Tečú cez neho rieky, zdobia ho národné parky, vandrujú po ňom maďarskí stepní pastieri so stádami dobytka a životom ho napĺňajú liečivé kúpele. Toto sú končiny, v ktorých život plynie pokojne a obzory sú nekonečné. Počas našej cesty spoznáme mestá so zaujímavou históriou, ale aj ojedinelú dedinku, skladajúcu sa z 24 uličiek ukrývajúcich 1200 vínnych pivničiek, kde nám predvedú ako to vyzerá, keď má sviatok tunajší patrón Sv. Urban... No a umelecké kúsky, ktoré budú predvádzať maďarskí čikóši na svojich poctivo cvičených tátošoch budete sledovať so zatajeným dychom. Zažite s nami skutočné Maďarsko!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ranný odchod z Bratislavy s povinnými prestávkami po ceste a následný príchod do prvej dnešnej zastávky, ktorou je Kaloča. Mesto bolo spolu s Ostrihomom jedným z dvoch biskupských sídel založených kráľom Štefanom v roku 1009. Pri prehliadke mesta preto nemôžeme minúť arcibiskupský palác skrývajúci vzácnu knižnicu, ktorá obsahuje viac ako 150 tisíc zväzkov, medzi nimi kódexy a prvotlače nevyčísliteľnej hodnoty, o ktorej sa dozviete viac od sprievodcu.. Najtypickejšie maďarské korenie, červená paprika, sušiaca sa vo vencoch pod odkvapmi, maľované kvetinové vzory na verandách a stenách stromov, ako aj nádherné výšivky a pestro zdobené kroje s typickou čipkou z regiónu, šíria povesť tohto viac než 1000 ročného mestečka široko-ďaleko. Po obedňajšom voľne nás ešte čaká múzeum maďarskej papriky, kde sa zoznámime s dejinami výroby mletého „červeného zlata“. Vedeli ste, že jej starý názov bol „turecké korenie“ a že je to vlastne dedičstvo získané počas tureckej nadvlády? Po tom, ako si doplníme domáce zásoby červenej papriky sa vyberieme do neďalekej dedinky, ktorá sa počas tohto májového víkendu mení na mekku všetkých milovníkov vína. Zlatý mok tu paradoxne začali pestovať švábski prisťahovalci z Nemecka začiatkom 18. stor. Veľkolepé oslavy sprevádza bohatý kultúrny program so sprievodom v ľudových krojoch. Účastníci z celej krajiny si tu pripíjajú na dnes už pomaly 300 ročnú tradíciu výroby lahodného vína a majitelia dnešných vínnych pivničiek, ktorých je tu mimochodom 1200 vás budú chcieť presvedčiť o výnimočnosti práve toho ich vína. Po individuálnom voľne na oslavách večer presun na ubytovanie do blízkeho okolia.

2. deň

nás po raňajkách čaká Kecskemét, mesto známe svojou secesnou architektúrou. Prezrieme si historické centrum mesta s palácom Cifra, prekypujúcim kvetinovými námetmi, secesnou radnicou so zvonkohrou a nádhernými freskami v honosnej slávnostnej sále. Kossuth tér s promenádou je presne to miesto, kde by sme si mali v pokoji posedieť pri káve a pri dobrej barackovici z tunajšej svetoznámej manufaktúry Zwack, alebo len tak pozorovať ruch tohto milého mestečka. Ešte pred obedom sa presunieme na skutočnú pustu, kde je všetko tak ako pred 100 rokmi, len pastieri tu už nenosia dlhé fúzy. Na privítanie nás ponúknu typickými pečenými posúchmi a pohárikom ostrého. Jazda na vozoch jedinečnou krajinou pusty, počas ktorej môžeme okrem klasických obyvateľov stretnúť aj mangalice a zvláštne plemeno oviec racka. Nakoľko sa pozemky pusty nachádzajú na území Národného parku, metódy chovu a obrábanie pôdy podliehajú prísnym pravidlám. Na vozoch sa dostaneme až k pastierskemu múzeu, kde nám poodhalia informácie z minulosti života tunajších pastierov, ako aj z prítomnosti národného parku. Následne nás už čaká jazdecká šou, v ktorej sa predvedú šikovní čikóši výsledkom svojej neľahkej práce, nebude chýbať zaháňanie stáda, štvor-, či šesť- záprah, ale aj typické plieskanie bičom, ktoré si tí najodvážnejší môžu aj vyskúšať. Vystúpenia, ktoré sú naozaj na vysokej úrovni ponúkajú niekedy až dych vyrážajúce kúsky, veď kedy sa vám podarí vidieť „maďarského kovboja“, cválajúceho o dušu s 5-záprahom a zároveň stojaceho na chrbte posledných dvoch koní? Nakoľko bude čas obeda, v tunajšej čárde nás čaká chutný maďarský obed, na ktorom nesmie chýbať kotlíkový guláš, sprevádzaný hlavným jedlom a dezertom. To všetko spláchneme pohárom bieleho, alebo červeného vína. Posilnení sa s týmto nádherným krajom rozlúčime, čaká nás cesta späť do Bratislavy. Návrat vo večerných hodinách.

 

 

Rezervácia 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    26.5 – 27.5. 2018

Cena

    99€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - maďarsky hovoriaci sprievodca
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – 9€ na 1 noc, cestovné poistenie UNION na 2 dni - 4€
  - jazdecká šou na puste s návštevou múzea pusty s jazdou na vozoch+ 3 chodový obed s neobmedzenou konzumáciou vína z lokálnych pivníc - 25€
  - vstup do knižnice arcibiskupského paláca v Kaloči + do múzea papriky – dospelý 2000FT, seniori 1200 FT

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK