Príroda a tradície Belianskych Tatier,

chodník v korunách stromov, a Zakopané

"Belianska jaskyňa a zážitková prehliadka biofarmy"

Za čarovnou prírodou, rozprávkovými výhľadmi, goralskými tradíciami a množstvom zážitkov sa prvý júnový víkend vydáme na rozmedzie nádherných Belianskych Tatier, Spišskej Magury a susedných Pienin. V jednej z najnavštevovanejších slovenských jaskýň objavíme krásy podzemia a pri prechádzke chodníkom v korunách stromov sa na svet pozrieme (naopak) z vtáčej perspektívy. Nezabudnuteľná bude aj ukážka typickej ľudovej svadby v rázovitej podtatranskej obci, či zaujímavá expozícia mapujúca históriu zimných športov v Tatrách. Nahliadneme tiež na odvrátenú poľskú stranu Tatier a po ceste späť nás čaká jedinečný zážitok – pohľad do života na skutočnej bio-farme. Pozývame vás objaviť ďalší krásny kút našej krajiny.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po rannom odchode z Bratislavy nás čaká cesta do hlavného zimného mesta Poľska, ako Poliaci Zakopané radi označujú. Zakopané má medzi turistickými destináciami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch, nakoľko ponuka služieb a zábavy je tu takmer nekonečná, poloha mesta vzhľadom na Tatry ideálna a turistické tradície sú tam stále živé. Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. stor. – už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Takmer celý cestovný ruch sa koncentruje na slávnu kilometer dlhú ulicu Krupówki a jej okolie. Na „krupovkách“ nájde turista všetko od typických poľských kaviarničiek s vyše 100 ročnou tradíciou s originálnymi poľskými špecialitami, cez obchodíky s tradičnou ponukou výrobkov z kože, vlny či dreva, až po butiky svetoznámych značiek. Po príchode spoločná prechádzka centrom mesta, po nej individuálne voľno. V rámci neho môžete navštíviť aj najobľúbenejšie miesto Zakopaného, vrch Gubałowku, ktorá ponúka nádherný výhľad na panorámu Vysokých Tatier a Pienin. Na vrchol sa dostanete pohodlne pozemnou lanovou dráhou. Neskoro popoludní odchod na štýlové ubytovanie do malebnej dedinky Ždiar v najkrajšej časti Tatier – v Belianskych Tatrách. Večera v hoteli.

2. deň

Po raňajkách začneme deň návštevou najnovšej atrakcie oblasti – Chodníkom v korunách stromov. Na unikátnej trase dlhej vyše 600m, ktorá vás prevedie druhovo pestrým lesom, sa nachádza veľké množstvo informačných tabúľ so zaujímavými faktami. Z výšky 24metrov tak môžete spoznávať lesy, živočíchy aj rastliny, ktoré k nim patria. Ide o vôbec prvý adrenalínový chodník na Slovensku zakončený vysokou špirálovitou vyhliadkovou vežou, z ktorej budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, unikátnu scenériu Pienin aj malebné Zamagurie. Na jej vrchole sa nachádza pochôdzna sieť, kde sa vám pod nohami naskytá pohľad do prázdna z výšky 32 metrov. Ak sa vám nechce absolvovať cestu nadol určite využite najdlhší suchý tobogan na Slovensku, vďaka ktorému budete mať ušetrený čas a získate aj neobyčajný zážitok. Ku chodníku a späť sa dostaneme lanovkou. Pokračovať budeme späť do rázovitej malebnej obce Ždiar, ktorá je známa svojimi typickými architektonickými skvostami v podobe drevených zrubových stavieb a folklórnymi tradíciami. Práve tradície a spôsob života Goralov žijúcich pod úpätím Belianskych Tatier predstavuje Múzeum Ždiarsky dom. Neveľká, no o to zaujímavejšia expozícia s výkladom bude obohatená o ukážku imaginárnej ždiarskej svadby v krojoch, s obradom a vôbec všetkým, čo k tomu patrí. Ide skutočne o raritu, ktorú inde nezažijete. Podzemné prírodné výtvory si pozrieme pri prehliadke Belianskej jaskyne, ktorá je jediná sprístupnená vo Vysokých Tatrách (pozor, ku vchodu vedie cca 30minútová cesta strmým náučným chodníkom). Jej nádhernú sintrovú výzdobu, vodopády, pagodovité stalagmity aj jazierka obdivujeme už 135 rokov, no nápisy na stenách vstupnej časti jaskyne svedčia o tom, že zlatokopi ju poznali už v prvej polovici 18. stor. Ak budete mať šťastie, pri prehliadke možno zahliadnete aj jedného zo 7 druhov netopierov, ktorí tu žijú. (Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 6°C!) Podvečer návrat do hotela.

3. deň

po raňajkách sa vydáme smerom domov no v Tatrách ešte ostaneme. V najväčšej tatranskej osade navštívime expozíciu Ski múzea, ktorá zachytáva históriu vzniku a vývoja zimných športov od počiatku tatranských osád do roku 1945. Exponáty a dobové fotografie obohatené o zaujímavý výklad nám priblížia začiatky lyžovania, korčuľovania, sánkovania, či jazdy na boboch v našich veľhorách. Medzi najväčšie lákadlá múzea patria vyše 3m lyže z roku 1885, staré pretekárske boby, dielňa na výrobu drevených lyží, palíc, či kožených topánok. V tomto múzeu sa skrátka vrátite v čase a zažijete neopakovateľnú atmosféru Vysokých Tatier z konca 19. a zač. 20. stor. Poslednou zastávkou zájazdu bude farma Východná, ktorá si žije svojim vlastným životom uprostred rozprávkovo krásnej krajiny, plne rešpektujúcej zákony prírody. Venuje sa predovšetkým bio-chovu hovädzieho dobytka a oviec, pestovaniu liečivých bylín a drobného ovocia a výrobe exkluzívnych horských zrejúcich syrov. Farma ponúka aj zážitkové prehliadky, kde sa dozvieme všetko o pestovaní krmiva, kŕmení a dojení zvierat, ktorého pri troche šťastia budeme aj súčasťou. Oblečení v hygienických úboroch navštívime pôrodnicu aj škôlku, kde sú práve narodené teliatka, ktoré vám (ak sa dáte nahovoriť) možno aj ocucajú prst . V Hoteli Spokojných kráv zistíme, že aj kravy majú svojho kaderníka a na záver prehliadky tie najčerstvejšie syrové výrobky aj ochutnáme. Samozrejmosťou je možnosť nákupu produktov v podnikovej predajni. Popoludní cesta do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.


 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    25. 5. – 27. 5. 2018

Cena

    159€

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 2x ubytovanie v 3***hoteli s polpenziou, možnosť využitia wellness v hoteli
  - simulovaná ždiarska svadba v Ždiarskom dome
  - lokálny sprievodca v Ski múzeu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 24€ za pobyt
  - Chodník v korunách stromov – skupinová cena – 6,50€ (+ obojstranná lanovka ku chodníku - 7€)
  - tobogan z vyhliadky (fakultatívne) - 2€, Múzeum Ždiarsky dom - 2€
  - vstup do Belianskej jaskyne – dospelý 8€, senior - 7€, dieťa do 15.r. - 4€
  - prehliadka farmy Východná s ochutnávkou čerstvých syrov – dospelý 8€, dieťa, senior - 7€
  - prehliadka Ski múzea – dospelý 3€, senior - 2€, dieťa do 15.r. – 1,50€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK