Po stopách Giacoma Cassanovu,

alebo spoznajte sever Čiech

"Mělník, Duchcov, Teplice, Litoměřice..."

Po stopách známeho talianskeho dobrodruha a vzdelanca Giacoma Casanovu sa vydáme na sever Čiech do mestečka Duchcov, kde na miestnom zámku prežil posledných 13 rokov ako knihovník grófa Valdštejna. Zaujímavosti z jeho života nám predstaví prehliadkový okruh, ukážeme si miesto jeho posledného odpočinku, ako aj obľúbené kúpeľné mesto Teplice, kam sa chodil stretávať s kozmopolitnou spoločnosťou. Po tomto (zďaleka nielen) milovníkovi žien sú pomenované aj slávnosti s bohatým kultúrnym programom, na ktorom sa vďaka blízkemu hotelu môžete zabávať do neskorých hodín. V kombinácií s našimi ďalšími zastávkami vás rozhodne čaká rozmanitý predĺžený víkend...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami a pauzou na obed. V skorých poobedňajších hodinách príchod do nášho prvého cieľa. Nad sútokom dvoch najväčších českých riek Labe a Vltavy sa rozkladá zámok Mělník – sídlo prastarého šľachtického rodu Lobkowicz. Pôvodne drevený hrad bol už koncom 10.storočia prestavaný na kamenné sídlo, určené pre vdovy českých kniežat a kráľov. Karol IV dokonca povýšil mělnické podhradie na „mesto českých kráľovien“. Vystriedalo sa ich tu celkom 23. Rod Lobkowicz vlastní zámok od roku 1753. Pri spoločnej prehliadke interiérov môžete obdivovať unikátnu Veľkú sálu s jedinečnou zbierkou máp všetkých európskych miest 17. storočia. Podobnú zbierku vlastní jedine švédsky kráľ. Ďalej navštívime napríklad Veľkú jedáleň sv. Václava zdobenú zlatom a za prehliadku isto stojí aj Kaplnka zasvätená sv. Ľudmile, ktorú nechala postaviť Eliška Pomoranská, manželka Karola IV. Kňažná Ľudmila založila aj prvú vinicu, ktorá dala základ celému miestnemu vinárstvu rozpínajúcemu sa na svahu pod zámkom. To si drží tradíciu až do dnes a nás tu po prehliadke zámku čaká prehliadka zámockých pivníc zo 14. stor. a degustácia 4 vzoriek, vrátane najznámejšieho mělníckeho vína pomenovaného práve po Ľudmile, ktoré môžete ochutnať len tu. Po ochutnávke pokračujeme do mesta Duchcov. Na osudoch mesta sa výrazne podpísali Valdštejnovci, ktorí okrem toho, že iniciovali prvé pokusy o ťažbu hnedého uhlia (ktoré je dodnes pre túto oblasť kľúčové), v roku 1785 privádzajú na zámok známeho svetobežníka, filozofa a dobrodruha Giacoma Casanovu. Dnes sa v meste začína 24. ročník slávností pomenovaný po tejto duchcovskej legende. Po príchode do mesta ubytovanie v hoteli v pešej dostupnosti k zámku, večer individuálne voľno na slávnostiach, ktoré budú zahájené tradičným príchodom G. Casanovu v koči, prípitkom a následnou otváracou scénou – hudobnou komédiou z jeho života na nádvorí zámku. Večer hudobný program, individuálny návrat do hotela.

2. deň

Po raňajkách nás čaká návšteva najstarších kúpeľov v Čechách a jedných z najstarších v Európe – neďaleké mestečko Teplice. Mesto nazývané tiež „malý Paríž“ ponúka výstavné kúpeľné budovy, parky, záhrady s fontánami, rozsiahlu pešiu zónu, aj teplický zámok. Okrem spomínaného Casanovu patrili k významným návštevníkom Teplíc aj H. Ch. Andersen, Beethoven, Chopin, Liszt, či mnoho členov kráľovských a cisárskych rodín z celej Európy vrátane Sisi, či ruského cára Alexandra I. My si krásy historického a kúpeľného centra pozrieme pohodlne zo sedadla turistického vláčika, ktorý nás zavezie až na okraj mesta, kde sa týči zrúcanina gotického hradu Doubravka. Popoludní návrat do Duchcova, kde budú v plnom prúde prebiehať Casanovské slávnosti, kde sa môžete tešiť na divadlo na nádvorí, hudobný festival v zámockej záhrade, historický šerm, jarmok dobových remesiel, okružnú jazdu Duchcovom v kočiari a večerný program známych hviezd zakončený rozlúčkou s Casanovom a ohňostrojom. Samozrejme nevynecháme ani prehliadku zámku, kde nám prehliadkový okruh predstaví zberateľské aktivity pôvodných majiteľov Valdštejnovcov a priestory služobného bytu knihovníka Casanovu s mnohými zaujímavosťami z jeho života. Navštívime vojenskú zbrojnicu, Kabinet porcelánu, Kabinet kuriozít, umenia a antiky, Biliardovú sálu, izby služobníctva ako maliara a sluhu, z exponátov spomeňme aspoň Casanovove úmrtné kreslo, či Napoleonove rukavice.

3. deň

Po raňajkách sa z Duchcovom rozlúčime, no na dnes ešte nekončíme. Na brehoch Labe, v miestach, kde sa Brána Čiech (Porta Bohemica) otvára do zalesnených svahov Českého stredohoria, ležia kráľovské Litoměřice. Malebné historické centrum mesta je ohraničené z veľkej časti dochovaným gotickým opevnením. Po príchode prehliadka toho „naj“. Na centrálnom Mierovom námestí má takmer každá budova svoju zaujímavú históriu aj vzhľad, no dominantou je zrejme veža gotického domu v tvare vínnej čaše s názvom Kalich, ktorá dnes slúži aj ako vyhliadka. To, že je mesto dávnym centrom vinárstva pripomína aj litoměřický gotický hrad s interaktívnou expozíciou českého vinárstva, aj časti mestských hradieb osadené vínnou révou z ktorých sa otvára krásny panoramatický výhľad na biskupskú rezidenciu s Katedrálou sv. Štefana. Pri prehliadke sa stretneme so stopami snáď najznámejšieho obyvateľa mesta – K. H. Máchu. Po krátkom individuálnom voľne pokračujeme do neďalekého Terezína, neslávne známeho z obdobia druhej svetovej vojny. Pevnostné mesto založil cisár Jozef II. a pomenoval ho na počesť svojej matky Márie Terézie, väčšina pamiatok v meste sa však dnes venuje novodobej histórií, obdobiu nemeckej okupácie, kedy sa stalo pre Židov z celej Európy prestupnou stanicou na ceste do vyhladzovacích táborov. Navštívime Múzeum ghetta s expozíciou venovanou Židom a terezínskym väzňom v rokoch 1941-1945. Ťažiskom výstavy je množstvo dokumentárnych artefaktov vypovedajúcich o vtedajších podmienkach a životoch väznených osôb, nájdeme tu aj pamätnú sieň detí z ghetta, výber ich svetoznámych kresieb, model ghetta s elektronickým vyznačením tematických celkov aj kino s premietaním dokumentárnych filmov. Pre tých, ktorí o vstup do múzea záujem nemajú ponúkame ako alternatívu niečo na veselšiu nôtu - Múzeum nostalgie, predstavujúce nostalgické spomienky na dobu nedávno minulú. Expozícia pripomína veci dennej potreby socialistickej spoločnosti od dobových automobilov, cez vybavený byt, až po školskú triedu. Popoludní cesta späť do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    8. 6. – 10. 6. 2018

Cena

    139€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobisom
  - ubytovanie v 3* hoteli v Duchcove s polpenziou
  - sprievodca počas celej doby zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie Union - 6€/ pobyt , príplatok za jednolôžkovú izbu - 10€/ pobyt
  - skupinová prehliadka zámku Mělník – 100Kč, vstup do Múzea ghetta – dospelý 180Kč, senior 150Kč
  - prehliadka zámockých vínnych pivníc a degustácia 4 druhov vín – 160Kč
  - skupinová prehliadka zámku v Duchcove (okruh Casanova na zámku) – 80Kč
  - okružná jazda turistickým vláčikom po Tepliciach – 150Kč

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK