Ochutnávka škótskej prírody,

krásnych miest a dobrej whisky

" Edinburg, Glasgow, Inveraray, Mull, Tobermory... "

Škótsko – nádherné a magické miesto nie len kvôli prírodným krásam, ostrovom, pobrežiu, zeleným lúkam a kopcom Vysočiny, ale aj kvôli pestrej histórii, legendám, gastronómii a whisky. Každý škótsky zájazd by mal prechádzať mestom Edinburg a Glasgow a každý turista by mal v krajine navštíviť aspoň jeden hrad, loch (jazero), národný park, pobrežie a ostrov. Presne tento koktail sme na našej trase namiešali aj my. Podľa chuti skúsime aj lokálne špeciality, ako napríklad chutné steaky z kráv Aberdeen Angus, haggis, neeps, tatties, black pudding a iné. Užijeme si naozaj výborné raňajky, tzv. full scottish breakfast, z ktorých budeme naozaj „full“ a pripravení na každodenné zážitky. Neodlučiteľnou súčasťou Škótska je whisky. Zastavíme sa v pálenici a pozrieme si, ako sa škótska už stovky rokov vyrába.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odlet z Bratislavy priamou linkou do Škótska v doobedňajších hodinách. V Edinburgu si posunieme čas o hodinu naspäť a začneme s objavovaním rozprávkového mesta. Aby sme si mesto vychutnali v kľude a čo najviac rozdelíme si naše prechádzky na tri časti do dvoch dní. V starom meste (Old Town) sa prejdeme po hlavnej ulici – Royal Mile, na jej konci si pozrieme letné sídlo kráľovskej rodiny Holyrood Palace a modernú budovu škótskeho parlamentu. (Obe zaujímavosti možno navštíviť zvnútra vo voľnom čase. V prípade záujmu vás sprievodca bude informovať o výške vstupného a otváracích hodinách.) Navštívime aj Grassmarket – trhovisko, ktoré sa v minulosti využívalo aj ako popravisko. O popravách a drsnom živote v podzemí mesta, kde vraj straší, si povieme viac aj na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Porozprávame si niečo o psíkovi Bobby-m, ktorému k symbolickému náhrobku dodnes obyvatelia mesta, ako aj jeho návštevníci nosia drevené paličky, jedlo a hračky. V druhej časti edinburgskej prehliadky nás čaká štvrť New Town (Nové mesto). Spoločne aj individuálne si pozrieme rušnú nákupnú ulicu Princess Street s krásnymi farebnými záhradami, ktoré pôsobia ako oáza v pomerne rušnom centre. Ochutnať škótsku gastronómiu budeme môcť na každom kroku. Na záver dňa nás čaká jeden z kopcov nad mestom – Calton Hill. Miesto ponúka najkrajšie výhľady na Edinburg ale aj jeho okolie a neďaleké pobrežie. Ubytovanie v Edinburgu.

2. deň

Po raňajkách si prejdeme jednu zo spomínaných častí mesta a pred obedom sa vydáme na cesty v smere západné pobrežie. Škótsko má 790 ostrovov a jeho pobrežie je veľmi rôznorodé. Naše kroky povedú do malebného mestečka Oban. Na ceste do Obanu sa zastavíme v národnom parku Loch Lomond a prejdeme sa po dedinke, ktorá sa pre svoju malebnosť stala aj dejiskom obľúbenej škótskej telenovely. Od jazera Lomond budeme pokračovať cez mestečko Inveraray, kde si pozrieme hrad s prvkami gotického a barokového štýlu, ktorý od osemnásteho storočia až dodnes patrí vojvodcovi Duke of Argyll. Dozvieme sa viac o jeho histórií, klanoch a vojvodcoch. Oban je neoficiálnym hlavným mestom Západnej Vysočiny a malebným pobrežným mestom, ktoré je východiskovým bodom na cesty k súostroviu Vnútorné Hebridy. Oban je známy aj pálenicou a kopcom nad mestom, z ktorého je pri západe slnka krásny pohľad na neďaleké ostrovy a pobrežie. Výrazným symbolom mesta je aj monumentálna zrúcanina amfiteátru pripínajúca rímske Koloseum, ktorá bola (zámerne ako zrúcanina) vybudovaná na konci 19. stor. Ubytovanie v Obane.

3. deň

Tretí deň budeme objavovať ostrov Mull - jeden zo „zabudnutých“ ostrovov súostrovia Vnútorných Hebríd. Jedinečná scenéria horských vrcholkov, ktoré sa doslova dotýkajú mrakov, nádherné zelené planiny zaliate slnkom aj dažďom, tajomné hrady aj zvláštne prírodne vytvorené tunely na pobreží, - to je charakter ešte vždy dobre utajenej perly medzi ostrovmi. Navštívime malebné mestečko Tobermory. Whisky, ktorá je pomenovaná podľa názvu mesta sa tu vyrába od roku 1798 a patrí medzi najobľúbenejšie nie len doma, ale aj v zahraničí. O uisge beatha, čo znamená voda života, si porozprávame priamo v pálenici počas prezentácie jej výroby. Okrem mesta si pozrieme aj časti pobrežia ostrova a vo večerných hodinách sa znovu trajektom preplavíme na pevninu do Obanu. Podľa chuti sa prejdeme na kopec nad mestom alebo sa navečeriame na promenáde. Oban, vďaka svojej polohe, ponúka predovšetkým čerstvé dary mora.

4. deň

Ďalší deň sa po raňajkách premiestnime do najväčšieho mesta Škótska, do Glasgow. V minulosti bolo významným centrom britského priemyslu a obchodu. Dnes mesto turistov láka predovšetkým do múzeí a galérií klasického a moderného umenia. My si pozrieme aj jedno z diel architekta a umelca Charles Rennie Mackintosh-a. Budova, ktorá sa nazýva Lighthouse, je zaujímavá interiérom a predovšetkým výhľadom na celé mesto. Navštívime aj katedrálu a cintorín Necropolis. Katedrála sv. Munga je pomenovaná podľa patróna mesta, ktorý postavil kaplnku na mieste, kde dnes katedrála stojí. Je výborným príkladom škótskej gotickej architektúry. Necropolis bol založený v roku 1832 a bolo tu pochovaných asi päťdesiattisíc ľudí. Možno tu vidieť asi tritisíc hrobiek a náhrobných kameňov, ktoré sú úžasnými dielami kamenárov. Po voľnom čase na rušnej obchodnej ulici Buchanan Street sa presunieme späť do Edinburgu, kde strávime poslednú noc. V prípade záujmu vám sprievodca odporučí tradičný škótsky pub so živou hudbou a dobrým pivom.

5. deň

Po raňajkách spravíme poslednú časť prechádzky po Edinburgu. Vo voľnom čase pred odletom do Bratislavy vám sprievodca poradí ako v prípade záujmu navštíviť hrad a iné atrakcie a kde kúpiť najlepšie suveníry, ktorými sú určite whisky, deky, šály a iné textilné výrobky z tradičného škótskeho tweed-u. V poobedňajších hodinách sa so Škótskom rozlúčime, čaká nás transfer na letisko a let do Bratislavy.

 

 

 

 

 

 

RezerváciaInformácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    LETECKY - 22.7. – 26.7. 2018 (5 dní / 4 noci)

Cena

    699€ + 190€ (letiskové a palivové poplatky) = 889 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou Bratislava – Edinburg– Bratislava
  - skúsený sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie insolventnosti
  - autobusový transfer po Škótsku počas celej doby zájazdu
  - 2x ubytovanie v hoteli v Edinburgu s raňajkami
  - 2x ubytovanie v hoteli v Oban s raňajkami
  - preprava trajektom na ostrov Mull
Cena nezahŕňa
 • - city tax (pobytová daň) – hradí klient v hoteli (povinné)
  - príplatok za 1/1 izbu cca125 €, komplexné cestovné poistenie UNION - 10€/5 dní (2€/deň)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu
  - prezentácia výroby whisky s ochutnávkou

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK