Dublin, Guinness, Derry, Mussenden Temple,

Giantˈs Causeway, Carrick-a-Rede, Belfast...

"Írsko – zelený ostrov"

Tretí najväčší európsky ostrov - Írsko je krajinou trojlístka, piva, legiend, Keltov, nedotknutej prírody, whiskey, ale aj búrlivej histórie. Zem pýšiaca sa najzelenšími scenériami, či najlepšími krčmami na svete ponúka rozprávkové výhľady, strmé útesy, duniaci oceán, malebné dedinky, ale aj rušné mestá. Vedeli ste napríklad, že slávny Titanic bol vyrobený v Írsku? Alebo, že v tejto krajine nežijú žiadne hady? Narodil sa tu napríklad aj jeden z predstaviteľov Jamesa Bonda Pierce Brosnan a dokonca aj americký prezident Obama sa priznáva k írskym predkom. Zaujímavosťou tiež je, že až do r. 2009 ste tu za darovanie krvi mohli dostať ako odmenu pol litra tradičného írskeho moku – piva Guinness. Množstvo iných pozoruhodných faktov z histórie i kultúry, ale aj mýty, no najmä spomienky a zážitky si odnesiete, ak sa rozhodnete navštíviť našu tohtoročnú novinku!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ranný odlet z Bratislavy priamou linkou do Írska. Prehliadku zeleného ostrova začneme jeho hlavným mestom. Dublin, ktorý mnohí označujú za jedno z najpriateľskejších a najskromnejších miest Európy. Mesto leží na rieke Liffey, ktorá ho rozdeľuje na severnú a južnú časť. Pešiu prehliadku oboch častí si rozdelíme na prvý a posledný deň nášho výletu. V južnej časti rozhodne neminieme najstaršiu írsku univerzitu Trinity College, založenú Alžbetou I., či dublinský hrad – zaujímavý komplex stavieb v centre mesta, niekdajšie významné vikingské opevnenie. Patrónovi Írska, sv. Patrikovi je zasvätená najväčšia katedrála v krajine, ktorá pôsobí veľkolepo zvonku aj zvnútra. V severnej časti mesta spoznáme hlavnú tepnu, živú obchodnú ulicu OˈConnell street so 121m vysokým oceľovým monumentom pripomínajúcim ihlu. Prejdeme sa aj na rušné trhovisko na ulici Moore a k budove Custom House, colnici z 18. stor., ktorá je reprezentatívny príklad klasicistického paláca v štýle gréckej antiky. Medzi najnavštevovanejšie turistické ciele krajiny (v r. 2015 dokonca top turistická atrakcia Európy) patrí ikonický pivovar Guinness, bez návštevy ktorého by náš zájazd nebol úplný. Do života jednej z najslávnejších značiek na svete nás vtiahne interaktívna šesťposchodová expozícia v budove s vnútorným riešením priestoru v tvare gigantického pivného pohára. V rámci nej sa dozvieme všetko o histórií, výrobe, exporte, reklame, či samotnom zakladateľovi Arthurovi Guinnessovi. Vrcholom prehliadky je výstup na najvyššie poschodie, kde si v presklenom bare s čarovným výhľadom na historickú časť Dublinu vychutnáte jeden pohár čerstvo načapovaného piva, ktorého sa na svete denne vypije 10 miliónov. Vo večerných hodinách si určite nenechajte ujsť návštevu živej a rušnej štvrte Temple bar, ktorá je sídlom viacerých kultúrnych inštitúcií, reštaurácií, suvenírových obchodíkov a množstva barov a typických írskych krčmičiek s tradičnou hudbou a tancom.

2. deň

Po raňajkách nás čaká dlhší presun do severoírskeho vnútrozemia až do mesta Derry. Severné Írsko je okrem krásneho pobrežia a prírody žiaľ neslávne známe najmä vďaka svojej búrlivej histórií a konfliktom, o ktorých nám pri prehliadke mesta porozpráva sprievodca. Dozvieme sa aj o samotnej histórií mesta, ktoré je rozdelené na britskú a írsku časť a tiež o význame malieb a nápisoch na domoch. Z Derry sa budeme ďalej presúvať po pobreží, cez oblasť Downhill, najdlhšiu pláž v Severnom Írsku. Pauzu si spravíme pri fotogenickom Mussenden Temple s krásnym výhľadom na Atlantik. Noc strávime v malebnom mestečku Portrush na pobreží, ktoré je vyhľadávané najmä kvôli krásnym plážam, kúpaniu a oddychu. Ponúka príjemné ubytovanie a romantickú večernú prechádzku po pláži a uličkách dovolenkovej destinácie.

3. deň

Dnešný deň bude zameraný na asi najväčšiu pýchu krajiny, nádhernú prírodu, scenérie a krásy pobrežia. Dopoludnia navštívime pravdepodobne najznámejší prírodný úkaz v Severnom Írsku - Giantˈs Causeway – Obrí chodník. Približne 50 miliónov rokov stará lokalita je sopečného pôvodu a hrdí sa zápisom v zozname Unesco. So vznikom čadičových stĺpov, ktoré pripomínajú schodisko pre obra sa viaže zaujímavá legenda, ktorú si povieme na mieste. Ďalšou významnou turistickou atrakciou severu je Carrick-a-Rede – visutý most vedúci na skalný ostrovček. Názov znamená „skala v ceste“ pretože stojí v migračnej trase lososov, práve kvôli ktorým rybári podobné mosty stavali. Adrenalínová prechádzka mostom hojdajúcim sa 30m nad rozbúrenými vlnami je skutočne nezabudnuteľný zážitok. Ide o veľmi fotogenickú a vizuálne atraktívnu lokalitu, ktorá sa nedávno objavila aj v populárnom seriáli Hra o tróny. Po ceste do cieľa nášho tretieho dňa sa ešte zastavíme v jednej z malebných dedín. Príchod do Belfastu vo večerných hodinách.

4. deň

Po raňajkách máme na programe spoznávanie hlavného mesta Severného Írska a dejiska množstva občianskych nepokojov, ktoré z neho spravili vojnové pole dvoch náboženstiev.V poslednom desaťročí však centrum Belfastu prešlo mnohými rekonštrukciami a pôsobí príjemným dojmom. Pri prechádzke uvidíme katedrálu, pompéznu radnicu, malebné uličky aj nábrežie rieky, ktorému sa ľudia ešte nedávno vyhýbali. Už po krátkom čase v Belfaste si návštevník môže všimnúť pýchu, ba priam posadnutosť, najslávnejším zaoceánskym parníkom Titanicom, ktorý bol práve tu vyrobený. Je po ňom pomenovaná celá štvrť a najznámejšiu loď histórie pripomína aj múzeum otvorené na 100. výročie katastrofy. Múzeum je možno slabé slovo pre obrovskú a rozsiahlu výstavu, ktorá zahŕňa históriu, stavbu, slávu a potopenie lode. Zaujímavá ja už len samotná budova múzea, ktorú domáci pomenovali ako The Iceberg, čiže ľadovec. Má výšku 38m, jej fasádu tvorí 3000 kusov hliníkových dosiek striebornej farby a jej stavba stála viac ako sto miliónov libier. V interiéri nájdeme verné kópie kajút od tých najluxusnejších až po 3. triedu, sály, projekcie trosiek z hlbín, zábery z filmu, ale aj interaktívne prvky ako pach zváračských strojov. Po prehliadke budeme z Belfastu smerovať späť na juh do Dublinu, kde nás čaká nákup posledných suvenírov a prehliadka miest, ktoré sme prvý deň nestihli.

5. deň

Ranný transfer na letisko, odlet do Bratislavy.

 

 

 

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    2.8. – 6.8. 2018

Cena

    779 EUR cena zájazdu + 190 EUR letiskové poplatky= cena spolu 969 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu).Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • -  obojsmernú letenku pravidelnej linky na trase Bratislava – Dublin  –Bratislava s príručnou batožinou ako aj 1 batožinou do 20kg do podpalubia
  - dopravu v Írsku pohodlným klimatizovaným autobusom
  - skúsený sprievodca zájazdu
  - 2x ubytovanie v hoteli v Dubline s raňajkami
  - 1x ubytovanie v hoteli na pobreží Severného Írska s raňajkami
  - 1x ubytovanie v hoteli v Belfaste s raňajkami
  - prehliadka s miestnym sprievodcom v Dubline
  - prehliadka s miestnym sprievodcom v Derry
  - prehliadka s miestnym sprievodcom v Belfaste
  - most Carrick-a-Rede
  - poistenie voči insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie Union - 10€ (2€/deň)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu na vyžiadanie
  - skupinový vstup do katedrály Sv. Patrika v Dubline - 5€
  - interaktívna prehliadka pivovaru Guinness - cca £20
  - Giantˈs Causeway – Obrí chodník – cca £9
  - vstup do múzea Titanicu – dospelý £18, senior £14,50

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK