Kúpanie v termálnej vode v Hévízi, Nádasdyho

hrad a záplava rododendronov v arboréte

"historické jazdecké hry so stredovekou hostinou"

Na tomto výlete vám chceme predstaviť zaujímavé miesta Zadunajska, nachádzajúce sa v časti západná Panónia. Západné Zadunajsko bolo kedysi súčasťou starovekej rímskej provincie Panónia. O sláve jeho dávnych čias svedčia mimoriadne krásne mestečká s rímskymi ruinami, starobylými mestskými hradbami a hradnými múrmi, ale aj množstvo termálnych prameňov obklopené malebnou krajinou alpského pohoria Alpokalja. Čerešničkou na torte bude návšteva hradu s programom, v ktorom sa nám okrem ukážok profesionálnej jazdeckej drezúry predstavia aj statoční rytieri v plnej zbroji, ktorí bránili hrad pred Turkami. Korunou programu sú stredoveké hody s cigánskou hudbou a obsluhujúcimi, či dvornými dámami v dobovom oblečení. To všetko v kombinácii s blahodarnými účinkami liečivej vody v Hévízi a s pastvou pre oči aj dušu v najkrajšom arboréte Maďarska vám zaručí, že sa na tomto výlete nudiť nebudete!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Našou prvou zastávkou bude jedno z veľkých turistických lákadiel oblasti kámonské arborétum, ktoré je so svojou rozlohou 27 ha najväčším ale aj najkrajším arborétom nielen Panónie ale aj celej krajiny. Okrem stále zelených drevín a ihličnanov je návštevníkmi vyhľadávané pre viac ako 300 odrôd nádherných rododendronov, ktorých nájdeme v parku niekoľko tisíc. V čase svojho kvitnutia v máji patrí k najkrajším kvetinovým oázam nielen v Maďarsku, chodia ho obdivovať milovníci kvetov z celej Európy. Nachádza tu aj bohatá zbierka magnólií, kaktusov a iných krásnych rastlín. Cez celú záhradu vedie päť kilometrová turistická cestička lemovaná lavičkami, stolíkmi a dômyselným systémom záhradných jazierok. Individuálne voľno v botanickej záhrade na vychutnanie si nádhernej atmosféry. V čase obeda presun do kúpeľného mestečka Tapolca, kde bude individuálne voľno a priestor na malé občerstvenie. Pre tých, čo nepoznajú oddych prechádzka okolo jazera, či po malebnom mestečku. Posilnení sa presunieme k jednej z najväčších atrakcií oblasti, ktorou je impozantný hrad Sümeg. Citlivo zrekonštruovaná zrúcanina dnes patrí k najväčším a najlepšie zachovaným hradom krajiny. Z hradu sa ponúka nádherný pohľad až po Balaton. Po individuálnej prehliadke hradného múzea nás čakajú v podhradí historické jazdecké hry, ktoré hostia skutočných profesionálov v odbore. V bohatom programe uvidíme okrem hosťujúcich jazdcov (medzi iným aj z Mongolska) v ukážkach jazdeckej drezúry, aj súboje pešiakov a jazdcov, ukážky akrobatických kúskov vlajkonosičov, streľbu z luku, či hod oštepom, prosto disciplíny, ktorými sa budú chcieť účastníci jazdeckých hier blysnúť vo vymyslenom príbehu pred kráľom. Dojmy z hier budeme môcť rozobrať pri bohatej stredovekej večeri, sprevádzanej dvornými dámami a dobovou hudbou. Lokaji nám ju servírujú v dobových kostýmoch. Po večeri odjazd do hotela na ubytovanie.

2. deň

Po raňajkách nasleduje oddych v Hévíze, kde sa nachádza najväčšie biologicky aktívne prírodné jazero s liečivou termálnou vodou na svete! Je obkolesené 50 ha lesom, ktorý zaručuje nezvyčajnú, jedinečnú mikroklímu. Teplota vody jazera je výsledkom zmiešania studených a teplých prameňov vyvierajúcich z hĺbky zeme a na jeseň sa pohybuje okolo 30-33°C. Nakoľko podvodný prameň vyviera rýchlosťou 410l za sekundu voda v jazere je vždy čistá a čerstvá. Blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo, ale aj rôzne iné zápaly a bolesti. Jazero má tiež jedinečné rašelinové dno, ktorého bahno pôsobí liečivo nielen na kožu, ale aj celý organizmus. Po 3hodinovom kúpaní bude dostatočný priestor na individuálny obed v okolí termálnych kúpeľov. Poobede nás ešte čaká zaujímavá zastávka v Sárvári, ktorý sa okrem hradu, patriaceho od nepamäti až dodnes grófom z rodu Nádasdy, pýši aj liečebnými a wellness kúpeľmi. Snáď najznámejší člen rodu bol „Čierny Bej“, František I. Nádasdy, ktorý sa vyznamenal v mnohých bojoch proti Turkom a v osmanskom vojsku vyvolával veľký rešpekt. Bol manželom neslávne známej Alžbety „Báthoryčky“, preto jeho postavu poznáme aj z Jakubiskovho filmu „Báthory“, niektoré scény sú dokonca sfilmované priamo na hrade. Hrad postavený v 13.-14.stor., má nádherne tvarované nádvorie do päťuholníka a jeho biela veža svieti už zďaleka.. Ku hradu vedie dlhý kamenný most zo 16.stor. V jednej z najkrajších renesančných stavieb krajiny sa zachovali vzácne barokové nástenné maľby zo Starého Zákona od Istvána Dorffmeistra. Bohaté vnútorné vybavenie ako aj cenný mobiliár mu zaručujú naozaj jedinečnú atraktivitu. Nájdeme tu aj bohaté múzeum rodu a pamiatky tureckých vojen. Na hrade majú miesto aj rôzne tematické expozície, medzi najvzácnejšie patrí stále sa rozširujúca zbierka husárov, ktorá nám umožní nahliadnuť do histórie maďarského jazdectva. Raritou je aj vzácna zbierka 60 starožitných máp pod názvom „Carta Hungarica“, ktorá je vystavená v západnom krídle. Pre tých, čo už hrad navštívili individuálne voľno v mestečku. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    1. 5. – 2.5. 2020

Cena

    129 € vrátane historického jazdeckého programu a stredovekej hostiny na hrade

Cena zahŕňa
 • - doprava pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - ubytovanie v 3*hoteli s raňajkami
  - historický jazdecký program, bohatá stredoveká večera na hrade Sümeg
Cena nezahŕňa
 • - turistická mestská taxa (povinné!) – 1,60€
  - cestovné poistenie UNION – 4€
  - príplatok za jednolôžkovú izbu - 15€
  - 3-hodinový lístok do termálneho jazera Hévíz – dospelý 11€, senior 9€
  - skupinový vstup do arboréta – 3,50€
  - vstup na hrad Sümeg – dospelý 5€, senior 3€,
  - vstup na hrad Sárvár s miestnym sprievodcom – dospelý 6€, senior – 3,50€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK