Zaujímavosti Banskej Štiavnice

s večerou pri pečenom prasiatku

"zrekonštruovaná štiavnická kalvária, banka lásky..."

Spoznávať našu vlastnú krajinu začína byť čím ďalej tým viac „v móde“, veď mnohí precestovali už kus sveta a pritom nevedia aké poklady majú doma. Práve preto sme sa opäť rozhodli ponúknuť vám „domácu dvojdňovku“ do srdca Slovenska. V centre záujmu bude tento víkend stáť mesto, ktoré je už odjakživa späté s baníctvom – prenádherná Banská Štiavnica so svojimi pôsobivými pamiatkami a atrakciami a príjemný večer pri pečenom prasiatku. História, oddych, zábava, nádherná príroda a mnoho iného vás čaká tento septembrový víkend!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ráno odchod z Bratislavy smerom na stredné Slovensko. Po ceste si ešte urobíme krátku zastávku v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov, kde navštívime bývalý vodný mlyn. Mlyn sa skladá z obytnej a technickej časti so stále funkčnými a kompletnými mlynskými strojmi. Pri prehliadke sa dozvieme ako taký mlyn fungoval a ako žili jeho obyvatelia. Potom už pokračujeme do Banskej Štiavnice, ktorá kedysi patrila k najväčším producentom striebra v Uhorsku a zároveň k najvýznamnejším banským mestám Európy. Dodnes si zachovala čarokrásne centrum mesta, doformované v 16. stor. Okrem krásnych goticko-renesančných meštianskych domov tu nájdeme množstvo zaujímavých pamiatok akými sú neskorogotický kostol sv. Kataríny z 15.stor., nádherná radnica, či morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Uvidíme aj Starý zámok a dominantu Štiavnice - renesančný Nový zámok, ktorý bol postavený ako protiturecká pevnosť. Presvedčíme sa, že zápis v svetovom zozname UNESCO bol mestu pridelený právom. Hneď po príchode do mesta nás čaká prehliadka centra, ktorú zakončíme individuálnym voľnom na obed. Po obede nás čaká najnovšia atrakcia mesta, ktorá očarila aj svetovú televíziu BBC. Je ňou jediná Banku lásky na svete! Je to unikátne miesto, kde si páry, jednotlivci a rodiny z celého sveta uchovávajú talizmany, ktoré symbolizujú ich lásku, priateľstvá, alebo iné šťastné okamihy. Banka lásky je vytvorená z veršov básne Marína, najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Nachádza sa v 500 ročnej bani na zlato, v podzemí domu, kde Sládkovičova láska Marína Pischlová prežila väčšinu svojho života. Pri prehliadke vás živé obrazy jedinečným spôsobom vtiahnu do skutočného príbehu lásky, kde zažijete dychberúce predstavenie v podobe známych hercov, rôzne interaktívne prvky, budete si môcť zblízka pozrieť originály viac než 170 ročného rukopisu básne Marína, či zmerať si lásku unikátnym láskomerom. Garantujeme vám, že na túto návštevu budete ešte dlho spomínať! Po prehliadke ubytovanie a krátky oddych, pretože večer nás čaká presun k obľúbenému rekreačnému stredisku, k jazeru Počúvadlo. Krátku prechádzku okolo jazera zakončíme večerom pri pečenom prasiatku, miestnej špecialite rodinnej reštaurácie. K dobrej zábave prispeje aj vínko a hra na heligónke. Pre deti je pred reštauráciou aj menšie ihrisko. Návrat do hotela vo večerných hodinách.

2. deň

Po raňajkách pokračujeme v spoznávaní Banskej Štiavnice. Na programe je prehliadka Banského múzea v prírode – najstaršej a najrozsiahlejšej baníckej expozície na Slovensku, ktorá predstavuje vývoj baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. stor. Najvzácnejším exponátom podzemnej časti je motor od banského výťahu na konský pohon - jediný zachovaný na Slovensku. Expozícií na povrchu zas kraľuje jeden z ťažných strojov, ktoré v 18. stor. zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle. Vystrojiť sa prilbou, plášťom a lampou a načrieť do tajov baníckeho remesla je rozhodne zážitkom. Presun opäť do centra mesta, kde nás čaká ďalšia miestna atrakcia – najväčší pohyblivý betlehem na Slovensku. Zobrazuje život stredovekej Štiavnice, jej vývoj, históriu, remeslá, či tradície v rezbárskej podobe. Krásna „podívaná“ pre všetky vekové kategórie. V čase obeda individuálne voľno. Poobede sa vyberieme na novozrekonštruovanú kalváriu, ktorá patrí k najkrajším barokovým kalváriám v Európe. Vidieť ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu. Je výnimočná počtom zastavení (17) i príbehom, ktorý rozpráva a nádherný výhľad a prostredie, do ktorého je zasadená z nej robia jednu z najnavštevovanejších atrakcií regiónu. Tí, ktorí o návštevu nemajú záujem môžu ostať v centre a vychutnávať si atmosféru mesta po svojom. Poobede odchod, príchod do Bratislavy večer.

 

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    12. 9. – 13. 9. 2019

Cena

    109€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 3* historickom centre Štiavnice s raňajkami
  - večera v penzióne pri jazere Počúvadlo – (pečené prasa, zemiaky, kyslá obloha, štrúdľa, víno/nealkoholický nápoj pre deti, vystúpenie s heligónkou)
Cena nezahŕňa
 • - komplexné cestovné poistenie UNION - 4€ (2€ /deň)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu – 30€
  - vstupy podľa výberu (expozícia Banské múzeum v prírode, prehliadka Banky lásky, prehliadka vodného mlyna, prehliadka Nového zámku, vstup do Banskoštiavnického betlehemu)

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK