Na Orave dobre, na Orave zdravo...

alebo objavte čaro Oravy!

"Oravský hrad, plavba, sokoliari, lesná železnička..."

Čistý vzduch, úžasné prírodné krásy, ale aj mnoho historických pamiatok. Rázovitý región na severozápade našej krajiny sa pýši bohatými ľudovými tradíciami, ale aj známymi rodákmi... Mohutný Oravský hrad, ktorý za svoj súčasný vzhľad vďačí Thurzovcom patrí medzi najnavštevovanejšie atrakcie krajiny, sakrálnu architektúru reprezentuje drevený kostolík zapísaný v Unesco a možnosť odviezť sa na zrekonštruovanej lesnej železničke ponúka Oravská Lesná. Oravskú priehradu spolu so Slanickým ostrovom objavíme z paluby lode a v múzeu Oravakafé sa odfotíme pri najväčšej mozaike z kávovníkových zŕn na Slovensku. Ako bonus jedinečný pohľad do autentickej stredovekej dedinky so zaujímavým vystúpením letu dravých vtákov, s ktorými sa ak máte odvahu môžete aj odfotiť...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

bude po odchode z Bratislavy našou prvou zastávkou dedinka, ktorá ukrýva technický unikát Oravy. Oravská lesná železnica, jedna z mála zachovaných úzkorozchodných železníc, je historickým skvostom prezentujúcim pôvodný spôsob prepravy dreva. Na vrcholovej stanici Sedlo Beskyd v nadmorskej výške takmer 1000 m n. m. si urobíme prestávku, počas ktorej sa prejdeme na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice, odkiaľ uvidíme krásnu panorámu oravskej prírody. Otvorená je tu aj goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Po ceste k ďalšiemu cieľu cesty nás čaká príjemná zastávka v typickej oravskej zbojníckej kolibe, kde bude pre každého pripravený tanier bryndzových halušiek alebo kapustových strapačiek – podľa výberu. Posilnení sa vyberieme do neďalekého Tvrdošína. Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne je rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia, no v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. V interiéri sa nachádza dominantný barokový oltár z konca 17. storočia, maľby 12 apoštolov, či kazetový strop pozostávajúci zo 49 ornamentových ruží. Kostol bol zapísaný ako jeden z ôsmich drevených kostolov v slovenskej časti Karpatského oblúka do zoznamu UNESCO. Po spoločnej prehliadke nás už čaká naša najväčšia vodná nádrž zasadená do rozprávkovej prírody – Oravská priehrada. Vyhliadková plavba loďou je jedinečný spôsob ako spoznávať jej krásy s nádherným výhľadom na okolité hory. Zaujímavou zastávkou bude Slanický ostrov umenia prostred priehrady, kde sa nachádza rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. storočí. V kostole si môžete prezrieť inštalovanú stálu expozíciu oravského ľudového umenia a v exteriéri kostola sa nachádza lapidárium. oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia, kde môžete stretnúť trebárs aj Antona Bernoláka, krsteného práve v tomto kostole... Po prehliadke presun na ubytovanie neďaleko Oravskej priehrady, následne spoločná večera.

2. deň

po raňajkách bude našou prvou zastávkou neďaleké múzeum kávy na Orave. Expozícia Oravakafe, v útulnom domčeku, rozpráva príbeh kávovníkového zrnka od svojho počiatku až po lahodný koniec. V zbierke exponátov nájdete okrem iného staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky... Dominantou Oravakafe je však mozaika z kávovníkových zŕn, uchádzajúca sa o zápis do svetovej Guinnessovej knihy rekordov. Po spoločnej prehliadke voľno na nákup rôznych káv v predajni. Po zastávke už hor sa do Oravského Podzámku! Na vysokom brale zrkadliacom sa na hladine rieky Oravy stojí hrdo pýcha regiónu – Oravský hrad. Našou prvou zastávkou bude však stredoveká dedina pod Oravským hradom. Toto miesto je jediným svojho druhu na Slovensku. Predstavuje múzeum života bežného človeka v období raného stredoveku - obdobia Veľkej Moravy. Stredoveká dedina Sokoliarov je práve miestom oživenej histórie kde človek reálne zažije atmosféru stredoveku. Všetko si môže vyskúšať, dotknúť sa, vojsť do stredovekého domčeka a vidieť ako sa kedysi žilo, na akej posteli ľudia spali a poprípade pokojne si do nej aj ľahnúť. Personál, ktorý sprevádza ľudí po Stredovekej dedine je oblečený v dobových kostýmoch- autenticky spracovaných. Lukostreľba a jazda na koni sú súčasťou prehliadky. Najatraktívnejším bodom programu je však jedinečné vystúpenie sokoliarov. Ukážky letu dravých vtákov sú obohatené interaktívnou komunikáciou s publikom a sľubujú skutočný zážitok. V čase obeda dostatočné individuálne voľno na občerstvenie v Oravskom Podzámku. Posilnení sa vyberieme na prehliadku samotného hradu. Robustná pevnosť ovenčená mnohými povesťami si zahrala vo viacerých tuzemských, ale aj zahraničných filmoch či rozprávkach. Hrad sa začal budovať v 13.storočí, svoje zlaté časy však zažíva za čias Thurzovcov a jeho dnešná podoba pochádza z roku 1611. V jeho priestoroch je dnes niekoľko expozícií, tú historickú tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. V priestoroch Dolného hradu upúta návštevníkov Kaplnka sv. Michala a klenotnica hradu. Po spoločnej prehliadke nás už čaká len cesta späť do Bratislavy. Návrat vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    19. – 20. 9. 2020

Cena

    99€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou,
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 1 x bryndzové halušky, alebo kapustové strapačky na obed v Zbojníckej kolibe
  - 1 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 15€
  - obojsmerná jazda oravskou lesnou železničkou – dospelý 8€, žiak, študent, senior - 4€
  - základný okruh na Oravskom hrade – dospelý 7€, dieťa, študent, senior – 3,50€
  - vstupné drevený kostol Vš. svätých – dospelý a senior 1€, deti – 0,50€
  - plavba loďou + vstup do kostola na ostrove – dospelý 6€, senior a študent - 4€, deti - 2€
  - prehliadka stredovekej dediny + vystúpenie sokoliarov – dospelý 6€, detí a mládež 6-17r.-3€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK