Kraj termálnych vôd, ojedinelých

tureckých pamiatok a dobrého vína

spoznajte južné Maďarsko!

Maďari tvrdia, že v krajine nenájdete inú oblasť, ktorá by mala toľko chutí, farieb, vôní a ktorá by bola natoľko pestrá, ako je „ Dunántúl“, čiže Panónia. V tejto oblasti si každý nájde niečo podľa svojich predstáv. Dá sa tu dobre najesť, zrelaxovať v termálnych kúpeľoch, prechádzať sa v arborétach, chodiť po vínnych cestách, či obdivovať typickú ľudovú architektúru. Nájdeme tu veľa miest bohatých na umelecké pamiatky, mnohé z nich sa stali súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V rámci zájazdu spoznáme najkrajšie a najzachovalejšie turecké pamiatky Maďarska, zistíme ako sa zmenilo dejisko najkrvavejšej porážky uhorských vojsk – Moháč a zostane nám dostatok času využiť aj blahodarné účinky termálnej vody, ktorú máme priamo v hotelovom bazéne, či na neďalekom kúpalisku. Dojmy z príjemného dňa spláchneme vínom z historickej vinárskej oblasti Vilány (tunajšie červené víno oceňujú nielen miestni vinári...). Domáca večera u vinára bude pozostávať z chrumkavej kačice, pečeného bravčového kolienka s typickými maďarskými prílohami. Nudiť sa tu určite nebudete, vitajte v Zadunajsku!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

1.deň po ceste s povinnými prestávkami cez Maďarsko sa dostaneme na ubytovanie do krásneho prostredia kúpeľného mestečka Harkány, ležiaceho v lone viníc. Pre zloženie tunajšej termálnej vody a stálosť počasia patrí k najobľúbenejším kúpeľným miestam južného Maďarska. Po ubytovaní možnosť návštevy hotelového wellnessu, resp. neďaleko ležiacich liečebných kúpeľov a letného kúpaliska, ktoré má skoro 200 ročnú históriu. V rozľahlom parku o rozlohe 13,5 ha nás očakáva vodná plocha o rozlohe 7.600 m2 a na nej 3 bazény s liečebnou vodou, 5 letných bazénov, ako aj zážitkové kúpele. Celé poobede voľno na kúpanie, alebo prechádzky po príjemnej promenáde kúpeľného mestečka. Pre záujemcov fakultatívne večera v hoteli.

2. deň

nás po raňajkách čaká elegantné a zaujímavé mesto plné pamiatok. Záhadné hrobky z rímskej doby, turecké džami (modlitebne) s guľatými kupolami, štíhly minaret, jemne prepracovaná keramika značky Zsolnay, tajuplné obrazy maliara Csontváryho, dekoratívne vzory od svetoznámeho Vasarelyho, stopy antiky, kresťanstva či judaizmu – to všetko je Pécs – po slovensky Päťkostolie. Aj keď toto mesto geograficky patrí do strednej Európy, pripomína skôr Stredomorie. Mesto na južnom úpätí pohoria Mecsek staré 2000 rokov bolo počas starého Ríma významným strediskom raného kresťanstva. Pamiatkový komplex nekropoly zo 4. storočia bol aj vďaka vzácnym maľbám zachovaným v katakombách zapísaný na zozname UNESCO. V meste sú najvýznamnejšie pamiatky na dobu 150 ročného tureckého panovania v Uhorsku. Výraznou dominantou centrálneho námestia je turecká kupolová mešita pašu Kazimíra Gázího, vyzdobená islamskou kaligrafiou, ktorá sa považuje za najväčšiu a najzachovalejšiu tureckú pamiatku na území Maďarska. Prehliadnuť sa nedá ani Dóm sv. Petra, ktorého základný kameň položil kráľ Štefan už v r.1009, či synagóga s nádherným priečelím. Mesto budeme spoznávať počas prehliadky dopoludnia a po obedňajšej prestávke aj poobede. V poobedňajších hodinách presun do centra jedného z najznámejších vinárskych regiónov v Maďarsku do Villány. Po ceste zastávka na prechádzku v meste Siklós, ktoré sa pýši jedným z najlepšie dochovaných hradov v Maďarsku. Po prechádzke okolo hradu zastávka vo farskom kostole Dolného mesta, kde reštaurátori koncom minulého storočia náhodou objavili najkrajšie nástenné maľby maďarskej gotiky 15.stor. a navštívime aj džami ( modlitebňu) tureckého beja Malkocsa. Potom nás už čaká bohatý vinársky región, kde by bolo hriechom neochutnať tunajšie plné červené vína, ktoré vraj konkurujú aj tým francúzskym. Na výber je celý rad vínnych pivníc o ktoré sa tu potkýnate na každom kroku. Typická maďarská večera v jednej z miestnych pivníc s ochutnávkou 6 druhov akostného vína. Po večeri presun do hotela.

3. deň

po raňajkách sa ešte dopoludnia môžeme okúpať v hotelovom bazéne, či stráviť čas na promenáde príjemného kúpeľného mestečka. Po ceste späť nás čaká ešte dlhšia zastávka v najjužnejšie položenom mestečku Maďarska – v Moháči, ktoré je nerozlučne späté s osudovou tureckou porážkou v roku 1526. Porážka bola obrovským zlomom v dejinách nielen maďarskej histórie. Na vyše 150 rokov sa Uhorsko ocitlo pod nadvládou tyranie a útrap Osmanskej ríše. Po príchode si pozrieme pamätník tragickej moháčskej bitky, kde okrem náhrobkov zobrazujúcich ľudí aj kone, nájdeme zaujímavú vojensko-historickú a archeologickú výstavu. Maďari toto miesto volajú Veľký národný cintorín. Spoločný vstup so sprievodcom. Moháč je známy aj bláznivým ľudovým zvykom – jarným karnevalom s tradičným sprievodom masiek, ktorý tu má aj svoje malé múzeum. Mesto sa pýši aj pekným centrom, ktoré objavíme so sprievodcom, možnosť návštevy kostola v byzantskom štýle, ktorý vznikol pri príležitosti 400. výročia bitky, ako aj srbského ortodoxného kostola s nádhernými ikonami z 18. stor. Voľno na obed v meste. V poobedňajších hodinách cesta domov, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

 

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    16.10. – 18.10. 2020

Cena

    179€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 4* hoteli s bufetovými raňajkami v kúpeľnom meste Harkányi
  - poistenie proti insolventnosti
  - neobmedzené používanie hotelového wellness (plavecký a zážitkový bazén, fínska sauna, infrasauna, soľná komora, perličkový kúpeľ, terasy na slnenie s ležadlami...) od 8,00 – 20,00
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednoposteľovú izbu – 10€ na 1 noc, teda 20€ na celú dobu zájazdu
  - fakultatívne večera v hoteli – formou bufetu - 14€/1 večera – objednať spolu so zájazdom!
  -ochutnávka 6 druhov vín u renomovaného vinára + maďarská večera - 22€
  - cestovné poistenie UNION – 3 dni – 6€, turistická daň – 1000FT/pobyt (platí sa na mieste v hotovosti alebo kartou)
  - turecká džámi v Pécsi – 5€, katedrála v Pécsi – 5€
  - džámi beja Malkocsa v Siklósi – 1,50€, senior - 1€
  - vstup na termálne kúpalisko v Harkányi – dospelí 9,90€, deti, mládež a seniori nad 62r. - 8CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK