Maribor, konský raj – Lipica, jaskyne slovinského Krasu,

olivová farma, domáca „pršuteria“, plavba v Ľubľane

"Veľká noc na slovinskej riviére"

Malé rybárske mestečko Izola, ktoré vás vtiahne svojou stredovekou atmosférou, mediteránskou vôňou, či kúzelným prístavom sa viac podobá Benátkam ako slovinským mestám sa počas týchto veľkonočných sviatkov stane našim domovom. Táto perla slovinskej riviéry je zároveň výborným východiskovým bodom pri poznávaní okolitých miest, z ktorých neminieme perly slovinského Krasu - vraj najkrajšiu jaskyňu Európy, či svetoznámy konský raj menom Lipica. Určite neodídeme ani bez ochutnávky regionálnych gastronomických špecialít – olivového oleja, pršutu, či miestneho vína. Príďte si vychutnať jarné slnečné lúče a zrelaxovať trebárs aj v hotelovom bazéne.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami až do Slovinska. Tu nás čaká zastávka v 2. najväčšom meste krajiny, v Maribore. Po príchode si prezrieme historické centrum ležiace na rieke Dráva – gotickú katedrálu z 12. stor., renesančnú radnicu na hlavnom námestí, aj mestský hrad z 15. storočia. Okrem starých domov, kostolov, či námestí, tu natrafíme aj na najstarší vinič sveta, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Víno k Mariboru, alebo Slovinsku vôbec patrilo odjakživa a práve fasáda domu na ktorej sa vinič tiahne je toho živým dôkazom. Po individuálnom voľne v meste pokračujeme v jazde do hotela v Izole. Ubytovanie v hoteli v Terstskom zálive na pobreží Jadranského mora, individuálne prechádzka po pobreží, alebo kúpanie v hotelovom bazéne, spoločná večera v hoteli.

2. deň

po raňajkách vyrážame do oblasti zvanej slovinský Kras, kde nás čaká návšteva tunajšej prírodnej krásy – jaskynného systému Škocjanske jame. Tie vznikli vďaka tunajšej rieke Reka, ktorá v istom bode vstupuje do podzemia, pravdepodobne ešte v praveku. Prehliadkový okruh nás prevedie podzemným kaňonom s obrovskými sálami a drevenými mostmi vo výškach a vyvrcholí mohutným vodopádom. Počas prehliadky zdoláme okolo 500 schodov a teplota bude okolo 12°C (nevyhnutá je taktiež pevná obuv!). Na konci však každý návštevník musí uznať, že jaskyne sú v svetovom kultúrnom dedičstve Unesco zapísané právom. Súčasťou vstupenky je aj malá expozícia s vykopávkami, ktoré sa našli v okolí. Po ceste z jaskyne sa zastavíme v stredovekom benátskom meste Piran, ktoré je často označované za najkrajšie mesto v Slovinsku. Okúzľuje starobylým prístavom s rybacími reštauráciami, krivoľakými kamennými uličkami, či krásnou promenádou pozdĺž pobrežia. Užite si výhľady na more, ktoré za čias Rakúsko - Uhorska patrila aj nám...Po prechádzke individuálne voľno na obed. Poobede je ešte na programe zastávka na miestnej ekologickej olivovej farme, ktorá je zasadená v krásnom prostredí kopcov slovinskej Istrie. Našu olivovú cestu tu začneme prehliadkou olivových hájov s výhľadmi na prírodný park Salina a more. Dozvieme sa históriu výroby oleja aj to, akú cestu musí prejsť oliva zo stromu až k stolu. Ochutnávka extra panenského oleja bude prebiehať s majiteľkou farmy, ktorá je tiež certifikovaným degustátorom tohto výrobku. Naučí nás, ako spoznať kvalitný olej a odhaliť tajomstvo za rôznymi názvami a etiketami na fľaškách a zistíme aj jeho zdravotné výhody. Na záver prehliadky si doprajeme ľahké občerstvenie s pohárom vína pod pergolou s príjemným výhľadom. Ochutnáme gurmánske produkty farmy z olív, aj iné typické istrijské produkty miestnych fariem a malých producentov. Pred večerou príchod do hotela.

3. deň

tento deň začíname návštevou jednej z najväčších turistických atrakcií krajiny, ktorá sa nachádza v neďalekej dedinke Lipica. Tá je známa predovšetkým chovom elegantných, múdrych, snehobielych koní - lipicanov. Po príchode nás tu čaká komentovaná prehliadka krásnych historických stajní, kde sa dozvieme veľa zaujímavých informácií o chove koní. V rámci individuálneho voľna po prehliadke bude možnosť navštíviť ďalšie atrakcie farmy – múzeum kočov, galériu, interaktívne a multimediálne múzeum Lipikum, do skaly vtesanú kaplnku, alebo sa len tak poprechádzať po rozľahlom parku. Následne nás čaká ďalšie spoznávanie lokálnej gastronómie, tento krát bude v centre nášho záujmu „kraški pršut“, alebo sušená šunka, ktorá je pre tento kraj tak príznačná. Navštívime rodinnú „pršutériu“, kde vás hneď po vstupe do areálu zaujme 250 ročný strom moruše vo veľmi zaujímavom tvare dáždnika, pod ktorým sa dozvieme o kameni a architektonických prvkoch tohto autentického krasového dvora. Potom sa presunieme do sušiarne, kde nám majitelia predstavia tradičnú výrobu šunky a jej tajomstvá. Na záver si doprajeme ľahký „obed“ v podobe ochutnávky 2 druhov šunky, lokálneho syru a pečiva a celé to spláchneme miestnym rubínovým vínom z Krasu – Teranom. Po ceste do hotela sa zastavíme v historickom centre mestečka Izola. Rozprávkové paláce v duchu talianskej gotiky, neprehliadnuteľnú dominantu mesta – kostol sv. Maura s gotickou zvonicou, či uličky s galériami a ateliérmi, kde môžeme miestnym umelcom nakuknúť pod ruky. Po prechádzke individuálne voľno v mestečku, možnosť pešieho návratu do hotela, alebo odchod do hotela autobusom.

4. deň

Po raňajkách sa so slovinským pobrežím lúčime, ale pred nami sú ešte zaujímavá zastávka. Posledný slovinský obed si doprajeme v samotnom hlavnom meste, ktoré bude už našou poslednou destináciou. Hovorí sa, že mesto najlepšie spoznáte z vodnej hladiny. Či je to skutočne tak, zistíme počas hodinovej plavby po rieke Ľubľanica. Tromostovje, je pomenovanie troch mostov, týčiacich sa nad riekou. a spájajúcich historickú stredovekú časť mesta na jednom brehu s modernou tvárou Ľubľany na brehu druhom. Po plavbe voľno na nábreží, ktoré je plné kaviarničiek a reštaurácií. Po obede budeme pokračovať už len v ceste s povinnými prestávkami späť na Slovensko. Príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    2.4. – 5.4. 2021 (4 dni / 3 noci )

Cena

    329 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu  pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - ubytovanie v 3* hoteli na pobreží s polpenziou so vstupom do hotelového wellness centra s 2 bazénmi s ohrievanou morskou vodou (od 7,00 – 20,00)
  - návšteva rodinnej šunkárne s ochutnávkovým tanierom a pohárom vína
  - hodinová plavba po rieke Ľubľanici v hlavnom meste s miestnym sprievodcom
Príplatky/vstupy
 • - turistická taxa (povinné!) – 8€/pobyt
  - prehliadka olivovej farmy s ochutnávkou - 12€
  - Škocjanske jaskyne (Unesco) – 18€
  - skupinová prehliadka žrebčína Lipica – 13€
  - komplexné cestovné poistenie Union - 10€ (2,50€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK