Split, Zadar, Trogir, Šibeník, Záhreb, Vodice

a národný park Krka s plavbou

alebo "Veľkonočná Dalmácia "

Túto Veľkú noc vás pozývame do Dalmácie za krásnymi starobylými mestečkami zapísanými na zozname Unesco, zvykmi, tradíciami, gastronómiou ako aj za rozprávkovou prírodou. Okrem prehliadok pozoruhodných pamiatok nás čaká aj návšteva národného parku so známymi vodopádmi, autentická dedinka Etnoland označená za najlepšiu atrakciu vo vnútrozemskom Chorvátsku a ubytovanie pri mori v mestečku, pre ktoré je Veľká noc špeciálnou udalosťou, kedy sa do mesta vydávajú strážcovia Ježišovho hrobu...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách. Zastávku na našej dlhšej ceste si doprajeme v hlavnom meste Chorvátska. Záhreb je fascinujúce mesto, pretože v sebe skrýva to najlepšie zo západnej a východnej kultúry. Mesto je dnes rušná metropola južnej Európy s množstvom pamiatok, ale aj veľkým počtom povestných cukrární. „Najväčšia kaviareň Európy“ takto volajú domáci svoje hlavné mesto a o pravdivosti výroku vás presvedčia stovky kaviarní a cukrární roztrúsených po meste. Krátka spoločná prehliadka krásnych romantických uličiek, kostolíkov, či katedrály, individuálne voľno na obed. Popoludní pokračujeme v ceste smerom na juh až na pobrežie do okolia letoviska Vodice, kde nás čaká večera a ubytovanie. Vodice sú známe svojim zaujímavým veľkonočným zvykom starým asi 150 rokov, nazývajúcim sa Žudije. 12 mladých mužov prezlečených za rímskych vojakov vedených Judášom, prichádzajú na Veľký štvrtok pred oltár, kde stojí simulovaný hrob Ježiša, ktorý majú za úlohu strážiť až do Veľkonočnej soboty. V strážení sa striedajú ako v naozajstnej armáde. Ak sa v týchto dňoch vydáte do miestneho kostola, určite ich neprehliadnete.

2. deň

sú na programe dve „Unesco“ mestá. Dopoludnia to bude historický klenot Dalmácie, jedno z najslnečnejších miest v celej Európe – Split. O jeho histórií sa bližšie dozvieme od miestneho sprievodcu. Centrom mesta a zároveň jeho dominantou sú zvyšky Diokleciánovho paláca (UNESCO), ktorý bol vybudovaný na prelome 3.-4. stor. ako prepychové sídlo cisára. Nachádza sa tu aj Diokleciánovo mauzóleum, ktoré bolo v 7. stor. upravené na kresťanskú Katedrálu sv. Dominia - dnes neprehliadnuteľný symbolom mesta. V čase obeda individuálne voľno. Popoludní presun do starobylého Trogiru, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Dalmácie, nazývané aj mesto – múzeum. Jeho historické jadro je zapísané na zozname Unesco ako jedinečný príklad románskeho ostrovného mestečka. Do jeho bohatej histórie a zaujímavých príbehov nás svojim výkladom vtiahne lokálny sprievodca pri prehliadke. Trogirskou dominantou je jednoznačne katedrála Sv. Vavrinca z 13. stor. s trojloďovou bazilikou. Uvidíme tiež renesančnú radnicu, kniežací palác, pozostatky mestských hradieb, či pevnosť s obrannou vežou zo 14. stor. Po prehliadke individuálne voľno a možnosť potúlať sa po typických úzkych uličkách tohto malého pokojného mestečka, ktoré oproti rušnejšiemu Splitu môže pôsobiť trocha kontrastne. Pred večerou príchod späť do hotela. Dnes večer sa koná vo Vodiciach omša, ktorou sa celá tradícia Žudije zavŕši. V jednom okamihu sa vypne svetlo, Ježišov hrob začne svietiť a Žudije zo strachu spadnú na zem. Potom vstanú a utekajú pred zmŕtvychvstalým Kristom. Bližšie informácie o tomto programe dodá sprievodca.

3. deň

Po raňajkách navštívime Národný park Krka, ležiaci na rovnomennej rieke. So svojimi siedmimi vodopádmi a celkovým poklesom nadmorskej výšky o 242m je Krka prírodným a krasovým fenoménom. Obdivovať krásy parku môžu návštevníci na upravených vyhliadkach, drevených mostíkoch a lávkach v rámci jednotlivých prehliadkových trás. Najznámejšie vodopády rieky Krka sú Skradinské vodopády, ktoré sú najväčšou travertínovou bariérou v Európe. V ich tesnej blízkosti stojí technická zaujímavosť, vodné mlyny s malou národopisnou zbierkou, ktoré sú sprístupnené návštevníkom. Ich dnešná podoba a zariadenie pochádza z 19. stor., boli však postavené na oveľa starších základoch. Tunajšia prvá moderná vodná elektráreň bola dielom geniálneho vynálezcu Nikola Teslu. Medzi najzaujímavejšie objekty tu patrí starý mlyn, v ktorom obilie melú mlynské kamene poháňané vodou, či starobylá prírodná práčka. V prípade priaznivého počasia absolvujeme výlet loďou od Skradinských kaskád na jazero Visovac, do ktorého rieka plynule prechádza. V jeho strede sa nachádza malebný ostrovček s františkánskym kláštorom a kostolom z roku 1445, kde bude krátka zastávka. Popoludní nás čaká cesta do srdca dalmátskej kultúry. Po uvítacom ceremoniáli, čo je pre domácich posvätný obrad, vstúpime do tematickej dedinky, kde si vypočujeme príbehy predkov o histórií, zvykoch a tradíciách obyvateľov Dalmácie. V tradičných kamenných domoch uvidíme nástroje a náradia, zistíme ako fungujú domácnosti. Každá z izieb má svoju vtipnú príhodu, v udiarni ochutnáme pršut a vo vínnej pivničke pri príbehu vína prebehne malá degustácia 3 druhov. Príchod do hotela pred večerou.

4. deň

Zaujímavou tradíciou tejto oblasti na veľkonočný pondelok sú tradičné raňajky v centre organizované mestom. Typické sviatočné pokrmy na čerstvom vzduchu servírujú slávnostne v krojoch odetí domáci a nechýba ani sprievodný program v podobe folklórnych skupín. My sa na toto podujatie vyberieme do susedného Šibeníka. Po individuálnom voľne na ochutnanie dobrôt a načerpanie atmosféry bude nasledovať prehliadka mesta. Sieť strmých kamenných uličiek, námestí a pozoruhodná katedrála sv. Jakuba, ktorá dominuje mnohým kostolom, sú skutočnými lákadlami. Na stavbu katedrály, zapísanej na zozname Unesco, nebola použitá ani jediná tehla alebo kus dreva, bola vybudovaná výlučne z kameňa a okrem jej umeleckej hodnoty (je považovaná za najcennejšie dielo prechodu gotiky na renesanciu v celom Chorvátsku) je impozantná aj svojimi rozmermi. V meste nájdeme aj Biskupský palác z 15. stor., renesančnú radnicu známu z mnohých pohľadníc, viaceré gotické kostoly a ďalšie pamiatky. Tri pevnosti, ktoré spájajú zachovalé mestské hradby sú príkladom dobre zachovanej obrannej architektúry Strednej Dalmácie. Aj týmito miestami nás prevedie skúsený lokálny sprievodca. Popoludní príchod späť do Vodíc, možnosť poslednej prechádzky pri mori. Večera v hoteli.

5. deň

Po raňajkách sa pred celodennou cestou späť na Slovensko zastavíme v ešte jednom výnimočnom meste – v Zadare. Zachovali sa tu pamiatky svetového významu z mnohých minulých období a preto sa tu dajú sledovať umelecké slohy všetkých druhov historickej architektúry. Dedičstvo zo starej antiky, ranokresťanských čias, aj z ranného stredoveku sa tu dá obdivovať na každom kroku a na videnie všetkých pamiatok by sme potrebovali niekoľko dní. No z mnohých spomeňme aspoň rímske fórum z 1. stor., najznámejšiu chorvátsku stredovekú baziliku a symbol mesta – kostol sv. Donata z 9. stor., obnovené románske kostoly z 12. stor., katedrálu sv. Anastázie z 13. stor., alebo mocné hradby s Prístavnou a Pevninskou bránou zo 16. stor. Po prehliadke a krátkom individuálnom voľne budeme pokračovať v ceste domov, príchod do Bratislavy v neskorých večerných hodinách.


 

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    2. 4. – 6. 4. 2021 ( 5 dni / 4 noci )

Cena

    399€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodcu zájazdu
  - 4 x ubytovanie v 4* hoteli s polpenziou
  - miestny sprievodca v Splite, Trogire a Šibeníku
  - prehliadka Etnolandu so sprievodcom, uvítací drink,
  ochutnávka pršutu a vínna ochutnávka 3 vzoriek

  - poistenie CK proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 40€ na 4 noci, komplex. cest. poistenie UNION - 10€
  - vstup do katedrály v Trogire – 25 Kn, vstup do pevnosti v Trogire – 15 Kn
  - vstup do katedrály v Splite – 30 Kn, vstup do katedrály v Šibeniku – 20 Kn
  - skupinový vstup do NP Krka – 90 Kn, plavba loďou v NP – 90 Kn
  - komplexné cestovné poistenie Union - 12,50€ (2,50€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK