Objav, ochutnaj, užívaj – alebo

Burgundsko plnými dúškami

"Dijon, Tournus, kláštor de Fontenay, Auxerre..."

Nekonečné lány viníc, krásna príroda, stredoveké mestečká, kláštory či kostoly a v neposlednom rade dobré víno a vychýrená gastronómia. To je Burgundsko, kraj, ktorý bol v stredoveku výkladnou skriňou najvýznamnejších kostolov a kláštorov v západnej Európe dnes priťahuje stále viac turistov. Región, ktorý pretínajú 3 dôležité rieky Seina, Saona a Loira sa nachádza na východe Francúzska. Tento kraj umenia a histórie je obdivovaný už pre svoje románske pamiatky, svoje „zlaté časy“ však prežíval v 14.a 15.storočí, kedy jeho vojvodcovia súperili o politickú moc s francúzskymi kráľmi. Pamiatok na túto slávnu dobu je tu obrovské množstvo, pokojne by sme tu mohli stráviť aj celé leto a určite by sme sa nenudili. Do nášho burgundského koktailu sme sa vám snažili okrem vinicami obklopených renesančných zámkov a stredovekých hradov namiešať aj zopár stredovekých dedín a mestečiek, v ktorých akoby skutočne zastal čas...O tom, že v Burgundsku je človek gurmánom sa presvedčíte sami. Slávna horčica, ešte slávnejšie burgundské slimáky a vari najslávnejšie burgundské vína... to všetko v súlade so sloganom tunajšej turistickej centrály – objav, ochutnaj a užívaj Burgundsko!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

autobusový transfer z Bratislavy do Viedne v doobedňajších hodinách. Odlet pravidelnou linkou v obedňajších hodinách. Po prílete transfer s povinnými prestávkami z letiska v Paríži do miesta nášho ubytovania v srdci Burgundska. Po príchode, podľa časových možností prvá prechádzka v mestečku, fakultatívne možnosť večere v hoteli.

2. deň

začneme návštevou kráľovstva syrov. Po krátkom zoznámení s technológiou a históriou nás čaká ochutnávka 5 druhov, ktorú spláchneme pohárom červeného burgundského. Skutočnou pastvou pre všetky zmysly bude obchod s obrovským výberom, kde si môžete svojich favoritov odniesť domov vo vákuovom obale. Po gurmánskej zastávke nás už čaká hlavné mesto regiónu – Dijon. Mesto s nádhernými architektonickými skvostami, ktoré zdedilo po svojich mocných vojvodcoch, s mnohými katedrálami, kostolmi, ale aj stredovekými uličkami, ktoré dodnes nestratili nič zo svojho niekdajšieho šarmu. Ohromujúci komplex vojvodského paláca, radnica, či 46m vysoká veža s úžasnou vyhliadkou... Po spoločnej prehliadke so sprievodcom voľno na individuálne vychutnanie mesta, ktoré odporúčame začať v skvostnej budove tunajšej tržnice, kde môžete ochutnať tie najlepšie regionálne špecialitky s tými najchrumkavejšími bagetkami.... Renesančný zámok zasadený do tunajších viníc – Chateau du Clos de Vougeot, ktorého história je spojená aj so spoločenstvom, „Bratstvo rytierov Chevalier du Tastevin“ bude našou ďalšou poobedňajšou zastávkou. Aby sme tunajšie vína konečne aj ochutnali, na záver dňa nás čaká príjemná zastávka, na ktorej objavíme „burgundské šampanské“, alebo crémant de Bourgogne. Priamo u výrobcu nám odhalia tajomstvá výroby a na záver nás čakajú 3 ochutnávky tohto bublinkového moku. Fakultatívne večera.

3. deň

sa po raňajkách pustíme do poznávania južného Burgundska. Začíname v historickom mestečku Tournus ležiacom na brehu Saône, ktoré sa pýši starobylým kláštorom s impozantným kostolom sv. Filiberta, považovaným za klenot románskej architektúry. Po prehliadke prechádzka v starých malebných uličkách okolo opátstva, následne voľno na kávu v krásnom mestečku. Po voľne presun do Cluny – mestečka, ktorého opátstvo patrilo vo svojej dobe k najmocnejším kláštorom Európy. Románske domy, kláštorná veža a iné zaujímavosti, ktoré uvidíme v rámci prechádzky. Len pár kilometrov od Cluny sa nachádza kaplnka des Moines ďalší poklad románskeho umenia s freskami z 12.stor., ktorý bezpochyby stojí za návštevu. Po spoločnej prehliadke zastávka v Cluny – individuálne voľno na obed. Poobede pokračujeme romanticky, návštevou jedného z najkrajších hradov v celom Burgundsku. Hrad zo 17.stor. obklopený vodnými priekopami zdobí 12ha rozprávkový park. Interiér ukrýva prepychové apartmány Ľudovíta XIII. Návrat do hotel v podvečerných hodinách, možnosť okúpať sa v hotelovom bazéne, večera fakultatívne.

4. deň

nás po raňajkách čaká najstaršie dochované cisterciánske opátstvo na svete – skutočné majstrovské dielo románskeho umenia, kláštor de Fontenay. Ako jedna z prvých francúzskych pamiatok zapísaných do Unesco láka ročne vyše 100 tisíc návštevníkov, túžiacich spoznať krásu a čistotu architektúry, ktorá má vyše 900 rokov. Po spoločnej návšteve individuálne voľno na kávu, či prechádzku v záhradách. Potom nás už čakajú 2 stredoveké dedinky, ktoré budú ako návrat v čase. Prezradíme len toľko, že v prvej z nich objavíme okrem nádherného zachovalého hospicu aj mystický prameň s neuveriteľnou tyrkysovo modrou farbou a tajomnou históriou a druhá sa pýši prestížnym titulom najkrajšia stredoveká dedina Francúzska. Stredovek tu dýcha z každého kúta. Individuálne voľno na nasávanie atmosféry, následne ochutnávka vo vínnej pivnici u fakt dobrého vinára...Večera fakultatívne v hoteli.

5. deň

sa s hotelom rozlúčime, nie však ešte s Burgundskom. Dopoludnia sa budeme venovať mestečku Beaune, ktoré je považované za centrum burgundského vinárstva. Návšteva unikátneho stredovekého hospica Hotel – Dieu z 15.stor. s neuveriteľnou architektúrou strechy hýriacej farbami i tvarmi. Za návštevu stojí aj bazilika Notre Dame z 12.stor., stredoveké hradby s baštami, či uličky s historickými domami. Po ceste do Paríža nás čaká ešte jedna zastávka v hlavnom meste dolného Burgundska v nádhernom Auxerre. Toto mesto s krásnou gotickou katedrálou s bohatou sochárskou a maliarskou výzdobou bolo okrem iného významným mesto aj pre Janu z Arku, či cisára Naopelona. Prechádzka historickým centrom okolo jednej z najkrajších stredovekých veží Burgundska a individuálne voľno na obed a posledné darčeky. Odchod do Paríža v poobedňajších hodinách, odlet z Paríža vo večerných hodinách. Po prílete do Viedne autobusový transfer do Bratislavy.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    10.7. – 14.7. 2021 - letecky

Cena

    679€ + 190€ (letiskové a palivové poplatky) = 869 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny ceny letenky a letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - letecká doprava Viedeň - Paríž a späť vrátane príručnej batožiny a 20kg batožiny do podpalubia
  - autobusový transfer z Bratislavy do Viedne a naspäť
  - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom počas celého pobytu
  - 4x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v srdci Burgundska
  - možnosť využívania hotelového bazéna do 20:00

  - skúsenú sprievodkyňu a poistenie proti insolventnosti
  - prehliadka výrobne a ochutnávka burgundského šampanského – 3 druhy
  - prezentácia výroby syra a ochutnávka 5 druhov s pohárom burgundského vína
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 136€ (34€/noc), turistická taxa - 6,60€ (1,65€/noc)
  - fakultatívne večera ( prosíme uviesť v poznámke pri prihláške!) - 76€ za všetky 4 večere
  - vstupné do pamiatok – Chapelle des Moines, zámok Cormatin, zámok du Clos de Vougeot, hospices de Beaune – cca 40€, ochutnávka burgundských vín u výborného miestneho vinára
  - komplexné cestovné poistenie UNION 2,50€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK