Vzácne pamiatky, malebné mestečká a

rozprávková príroda južného Tirolska

"s ochutnávkou vína a tirolskej šunky"

La vita è bella – alebo život je skutočne krásny! Takýmto sloganom vítajú uprostred pôsobivej prírody turistov v regióne Južného Tirolska. Krajina nachádzajúca sa už na území Talianska v ničom nezaostáva za svojím rakúskym menovcom. Región, okolo ktorého po ceste do Talianska väčšinou prefrčíme za vidinou mora, či lyžovačky, stojí určite za zastávku... Mnohotvárnosť Južného Tirolska je fascinujúca: vysoké hory, priezračné jazerá, krásne upravené stredoveké mestá, kulinárske špeciality, bohatá kultúrna ponuka a ešte oveľa, oveľa viac. Staré kláštory a usadlosti, stredoveké zámky na vysokých bralách, niektoré obývané, niektoré slúžiace ako múzeá, tak či onak svedkovia bohatej a pohnutej minulosti tohto kraja. A to všetko obkolesené končiarmi nádherných Dolomitov. Počas našej cesty spoznáme Merano, malebné kúpeľné mestečko s najkrajšími záhradami Talianska, ktoré milovala aj Sissi, či históriou dýchajúce staručké Bolzano, alebo dominantu kraja – mohutný zámok Tirol, sídlo tirolských grófov. Zoznámime sa s výrobou a ochutnáme pravú „tirolskú šunku“ od regionálneho výrobcu, či vyskúšame lahodné tirolské víno v jednej z tirolských viníc. To všetko v kombinácii s najkrajšími záhradami Talianska, prehliadkami stredovekých mestečiek a zámkov vám určite pripraví nezabudnuteľný zážitok.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno, cesta s povinnými prestávkami cez Rakúsko. Okrem povinných prestávok bude prvou väčšou zastávkou starobylé mestečko neďaleko rakúsko-talianskych hraníc, ponúkajúce ideálu kombináciu stredovekej atmosféry a moderného šarmu. Mestečko, ktoré je skutočným klenotom uprostred nádhernej prírody, je obklopené z každej strany krásnymi údoliami, horskými pastvinami, či ľadovcami – skrátka panenskou prírodou. Po príjemnej prestávke pokračujeme do cieľa našej cesty do hotela neďaleko Bolzana. Večera v hoteli. Nezabudnúť plavky, hotel disponuje hotelovým bazénom a saunou, ktoré sú k dispozícii aj po večeri :).

2. deň

bude po raňajkách patriť najväčšiemu mestu Južného Tirolska, ktorým je Bolzano, patriace k najstarším mestám celého kraja. Jeho korene siahajú až do antických dôb, od 12. storočia tu vznikali šľachtické sídla a hrady, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Z tej doby pochádza aj jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta – nádherná gotická katedrála. Obdivovať tu môžeme stredoveké fresky zo 14. storočia aj početné obrazy znázorňujúce výjavy zo života svätcov. Dominantou stavby aj celého mesta je 65 metrov vysoká pieskovcová veža z rokov 1501 – 1519. Po prehliadke centra nás už čaká individuálne voľno v rámci ktorého môžete navštíviť napr. najzaujímavejšieho obyvateľa Bolzana – ľadového muža Ötziho! Naskytne sa nám vskutku pôsobivá exkurzia o živote, smrti a nájdení tohto vyše 5300 rokov starého lovca, ktorého hrobom sa po tisícročia stala hora na taliansko-rakúskej hranici. V najnavštevovanejšom múzeu Južného Tirolska nájdeme dochované časti zbraní, veci dennej potreby či dômyselné vysokohorské oblečenie a výbavu, tvoriacu unikátne svedectvo z doby medenej. V prípade, že vás ľadový muž nezaujíma určite nepohrdnete dobrým cappucinom, alebo typickým talianskym aperitívom v uličkách pekného mesta.. V sobotu sa v Bolzane koná týždenný trh, s mnohými regionálnymi produktmi, zakúpiť si môžeme talianske syry, údeniny, či olivy v rôznych obmenách. Po obedňajšej prestávke sa presunieme do bezprostrednej blízkosti mesta, kde sa na vysokej skale vypína stredoveký zámok – castell Roncollo – Runkelstein, kde nájdeme nádherne zrekonštruované dobové gotické sály a nástenné maľby. Návšteva je určite nevšedným zážitkom. Po ceste späť nebude chýbať zastávka u jedného z miestnych vinárov s ochutnávkou tých najzaujímavejších vínnych sort z kraja. Príchod do hotela pred večerou.

3. deň

nás po raňajkách čaká nádherné kúpeľné mesto Merano, kedysi hlavné mesto celého Tirolska, známe svojimi prameňmi a jesennou hroznovou kúrou. Mestské jadro s troma mestskými bránami si dodnes udržalo stredoveký ráz. Predtým ako sa pustíme obdivovať gotický Dóm s vysokou zvonicou a zaujímavými freskami však potešíme milovníkov záhrad a prírody vôbec. Čaká nás totiž zámok Trautmannsdorf, ktorého botanická záhrada patrí k najkrajším záhradným plochám sveta, v Taliansku ju považujú rozhodne za najkrajšiu. Nájdeme tu zbierky exotickej flóry Severnej Ameriky, Východnej Ázie, slnečné záhrady, olivy, cyprusy, rozmanité sukulenty, ale aj ovocné stromy, citrusy, vínnu révu a samozrejme nesmierne množstvo kvetín. Zaujímavou časťou je 200m dlhý tunel, ktorý zoznámi návštevníkov s podzemným kráľovstvom rastlín. Navynecháme ani obrovský skleník s teráriom. Skutočný botanický diamant v Alpách! V zámku sa dnes nachádza zaujímavé múzeum, zábavnou formou dokumentujúce históriu alpského turizmu. V 19. storočí bolo mesto dôležitým bodom stretnutí vysokej spoločnosti, v meste strávila množstvo chvíľ cisárovná Sissi, ktorej je venovaná promenáda z centra mesta pozdĺž rozbúrenej rieky Passer. Cisárovná často a rada navštevovala kúpeľný dom, v jeho parku ju nájdeme zvečnenú z bieleho mramoru. Po rozprávkových záhradách to rozdýchame na kúpeľnej promenáde mesta, kde budeme mať po prechádzke individuálne voľno na obed, či občerstvenie. V skorých poobedňajších hodinách presun do dediny Tirol, ktorá dala meno celému kraju. Odtiaľ sa už pohodlnou polhodinovou prechádzkou dostaneme ku hradu sídelných grófov Tirolska, ktorým sa okolo r.1270 podarilo zjednotiť oblasť pod svojím menom. Dnes vedie hradom interaktívna cesta, ktorá dokumentuje zaujímavé míľniky dejín zeme i umenia. Okrem iného uvidíme v pôvodnom lesku dva sochami bohato zdobené mramorové portály z 12, stor., ktoré patria k najoriginálnejším výtvorom románskeho umenia v Tirolsku, či kaplnku z freskami z 13.stor., ukrývajúcu najstaršiu tirolskú maľbu na skle. Za pozornosť stojí aj súsošie Ukrižovania zo 14.stor. vyrezávané z dreva. Na spiatočnej ceste do hotela sa ešte zastavíme u regionálneho výrobcu slávnej „tirolskej šunky“, ktorá je chránená zemepisným označením. Umenie výroby tejto lahôdky si tu udržuje tradíciu už po stáročia. Túto mierne údenú surovú šunku s výnimočnou chuťou a nezameniteľným vzhľadom budeme môcť na záver prehliadky aj ochutnať. Večera v hoteli, podľa časových možností pred, alebo po večeri možnosť využitia sauny, či hotelového bazénu.

4. deň

sa s nádherným krajom ešte nelúčime. Po ceste domov nás čaká ešte viacero zastávok, či už v mestečku umelcov, ktoré sa v 19. storočí, keď tu žilo cez 250 maliarov a sochárov stalo významným centrom európskeho kultúrneho diania. Mestečko, v ktorom istý čas pobýval aj slávny Albrecht Dürer vyžaruje dodnes neopakovateľné kúzlo. S Talianskom sa rozlúčime v 3. najväčšom meste Južného Tirolska v Brixene. Toto barokové mesto je najstarším mestom Tirolska a zároveň stredovekým biskupským mestom od roku 901. Kúpeľné mestečko s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, krištáľovo čistým vzduchom, obklopené hradbou veľhôr, lesov, lúk a strání bude určite príjemnou bodkou na záver. Malé mestečko sa pýši významnou románskou kaplnkou sv. Jána Krstiteľa, barokovým biskupským palácom, ale dominantu mesta tvorí Dóm, v ktorom nájdeme románsko-gotickú krížovú chodbu s freskami z 12. - 14.stor. Po spoločnej prechádzke kúzelnou uličkou Portici Maggiore, ktorá je plná domov zaalpského typu zo 16. storočia individuálne voľno, čas na posledné darčeky v mestečku, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    20. 8. – 23. 8. 2021

Cena

    349€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - 3 x ubytovanie v 3* tirolskom hoteli s raňajkami, servírovanou večerou a šalátovým bufetom ( z toho 1 x talianska večera, 1 x rozlúčková večera)
  - neobmedzené používanie sauny a hotelového bazéna
  - prehliadka výrobne tirolskej šunky s ochutnávkou
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 14€ na noc, teda 42€ na 3 noci
  - cestovné poistenie UNION – 10€ na 4 dni
  - zámok Tirol s miestnym sprievodcom – 8€
  - vstup do zámku Roncollo so sprievodcom – 8,50€
  - záhrady a zámok Trautmannsdorf – skup.cena – 12€
  - prehliadka rodinného vinárstva s ochutnávkou 5 druhov vín + malý snack - 10,50€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK