Severovýchod Slovenska zasa trochu inak,

alebo tam „kde nič nie je“- 2 .časť

"Hrebienok, kúpanie v termáloch, ždiarska svadba..."

Severovýchodné Slovensko - kraj zaujímavý prírodnými krásami, ale aj bohatstvom kultúrnych pamiatok, svojráznym ľudovým umením, architektúrou a zvykmi, vás v najkrajšom období roka očakáva v plnej kráse! Počas 4 dní vám ukážeme opäť zaujímavé miesta Spiša a Šariša, ktoré čakajú na svoju „renesanciu“. Čaká nás cesta lanovkou na Hrebienok so zaujímavou prechádzkou k nádherným vodopádom, kúpanie v termálnej vode kúpaliska Vrbov, či zážitok z tradičnej ždiarskej svadby. Z pamiatok sa môžeme tešiť na kaštieľ v Markušovciach, Spišskú kapitulu s románskou katedrálou Sv. Martina, najvyšší gotický oltár na svete, či stredoveký hrad na brehu nádrže na poľskej strane Spiša. Viacero našich cieľov má nezastupiteľné miesto v svetovom kultúrnom dedičstve Unesco, iné zas upútajú svojou jedinečnosťou. Prežite s nami aktívny 4 dňový pobyt na východe a presvedčte sa, že stojí zato ho vidieť....

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta na východ s povinnými prestávkami. V obedňajších hodinách príchod do Starého Smokovca, kde si necháme voľno na obed, či prechádzku po meste. Poobede nás už čaká lanovka na Hrebienok, kde sa nadýchame čerstvého vysokohorského vzduchu a vyberieme si 2 možnosti. Buď sa poddáme leňošeniu s chytaním bronzu, káve a dezertu na terase reštaurácie, či na niektorom z okolitých ležadiel, alebo si dáme príjemnú prechádzku so sprievodcom ku krásnym vodopádom v srdci Vysokých Tatier. Studenovodské vodopády patria k najkrajším v Tatrách, takže v prípade pekného počasia nás čaká jedinečný zážitok. Možnosť občerstvenia na známej Rainerke – Rainerovej chate, ktorá je najstaršou vysokohorskou chatou Tatier. Pred večerom príchod na ubytovanie do okolia. Večera fakultatívne v hoteli alebo individuálne.

2. deň

Ráno sa vydáme do jedného z neprávom opomínaných kaštieľov Spiša. Kaštieľ z polovice 17.stor. sa dnes pýši expozíciou historického nábytku doplnený ukážkami dobovému odievania, či zbierkami zrkadiel, hodín, alebo historických zbraní. Okolie kaštieľa je upravené na francúzsky park, v ktorom sa nachádza aj letohrádok Dardanely, ktorý ukrýva zaujímavú expozíciu klávesových hudobných nástrojov. Ďalšou zastávkou dnešného dňa bude Kežmarok, ktorý dostal práva od uhorského kráľa Béla IV. v roku 1269. Vyše 7 storočí existencie Kežmarku poznačilo aj jeho architektúru, ktorá počnúc románskym slohom obsahuje každý stavebný štýl. Pri prehliadke mesta určite neprehliadneme neskorogotickú baziliku sv. Kríža, ktorá patrí medzi najväčšie na Spiši, či pred ňou stojacu renesančnú zvonicu, ktorá je najstaršou na Slovensku. Za zmienku rozhodne stojí aj evanjelické lýceum z druhej polovice 18. stor., jedno z najstarších na Slovensku, kde študovali osobnosti ako Samo Chalupka, Janko Kráľ, Jonáš Záborský, či Hviezdoslav, budova Reduty, či radnica z pol. 15. stor. Nachádza sa tu aj jeden zo súboru drevených chrámov Karpát zapísaných na zozname UNESCO - drevený kostol zo začiatku 18. storočia postavený v slohu ľudového baroka. Individuálne voľno na obed. Z mesta je už len na skok na termálne kúpalisko Vrbov, kde sa môžeme celoročne oddávať blahodarným účinkom termálnej vody v 8 bazénoch s teplotou od 26 do 38°C. K výdatnej relaxácii prispievajú trysky s prúdmi tečúcej vody, pod ktorými si môžeme uvoľniť stuhnuté svalstvo. V prípade naozaj nevyhovujúceho počasia možnosť navštíviť ďalší z radu neobjavených kaštieľov – kaštieľ Strážky, ktorý spolu s gotickým kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou patria k renesančnej pýche Spiša. Okrem vzácnej historickej knižnice tu nájdeme aj obrazy Ladislava Mednyánszkého, ktorý tu v detstve býval. Návrat na ubytovanie pred večerou.

3. deň

Dnes sa po raňajkách vydáme na sever, kde bude našou prvou zastávkou rázovitá malebná obec Ždiar, ktorá je známa svojimi typickými architektonickými skvostami v podobe drevených zrubových stavieb a folklórnymi tradíciami. Práve tradície a spôsob života Goralov žijúcich pod úpätím Belianskych Tatier predstavuje múzeum Ždiarsky dom. Neveľká, no o to zaujímavejšia expozícia s výkladom bude obohatená o ukážku imaginárnej ždiarskej svadby v krojoch s obradom a vôbec všetkým, čo k tomu patrí. Ide skutočne o nezabudnuteľný zážitok. Iba na skok od slovensko-poľskej hranice nájdeme romantický stredoveký hrad Niedzica (pôvodne Dunajec) týčiaci sa vysoko nad korytom poľskej strany rieky. Hrad bol od 14. stor. až do roku 1920 vo vlastníctve uhorských šľachtických rodov, neskôr pripadá Poľsku. Najvyššie položená a najstaršia časť hradu pozostáva z vysokej vápencovej veže, kaplnky, malej obytnej časti a nádvoria s 90m hlbokou studňou, ktorú podľa legendy vykopali tatárski väzni a mala spojenie s Dunajcom. S Niedzicou sa viažu aj ďalšie zaujímavé legendy. Vo väzení na hornom hrade bol údajne odsúdený Jánošík. Sprievodca vám prezradí aj to, čo má tento hrad spoločné s rozprávkovým pokladom Inkov na peruánskom jazere Titicaca.. Po prehliadke, krátke voľno na fotopauzu, následne dlhšie na obed, či prechádzku okolo priehrady. Pre záujemcov možnosť plavby po Čorštýnskom jazere. Návrat do hotela pred večerou.

4. deň

začneme naše poznávanie v meste Spišská Nová Ves. Táto vstupná brána do Slovenského raja je zároveň historicko-kultúrnym centrom stredného Spiša. Pýši sa najdlhším šošovkovitým námestím v Európe a najvyššou vežou na Slovensku (87 metrov) ale aj nádhernou secesnou budovou Reduty z prelomu 19. a 20.stor. Spoločná prehliadka so sprievodcom, následne presun do „slovenského Vatikánu“ – Spišskej Kapituly, z ktorej bol oddávna organizovaný cirkevný život nielen na Spiši. Najvýznamnejšou dominantou tu je neskororománska katedrála sv. Martina z pol. 13. stor. s mimoriadne cenným interiérom, ktorý tvoria gotické oltáre, sochy, kalichy, či fresky, ale aj najstaršia románska plastika na Slovensku. Prehliadka so sprievodcom. Pokračujeme v Žehre prehliadkou kostola z 13. stor. s obzvlášť cennými gotickými freskami, ktorý je rovnako ako Kapitula súčasťou Unesca. Poslednou zastávkou bude ešte históriou dýchajúca Levoča. Námestie Majstra Pavla tvorí takmer 60 zachovaných meštianskych domov pochádzajúcich zo 14. a 15. storočia, ktoré svedčia o bohatstve tohto mesta v stredoveku, najväčším lákadlom je však chrám sv. Jakuba patriaci vyše 700 rokov k najväčším gotickým kostolom široko – ďaleko. Chrám stráži hodnotné diela známeho stredovekého rezbára Majstra Pavla z Levoče, z ktorých najobdivovanejší je hlavný oltár, ktorý je aj najvyšším gotickým oltárom na svete. Po prehliadke individuálne voľno na neskorý obed, následne cesta s povinnými prestávkami do Bratislavy.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    28.8 – 31. 8. 2021

Cena

    199€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - sprievodca zájazdu ,poistenie proti insolventnosti
  - 3 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 10€/noc, miestny poplatok (povinné!) – 0,60€/noc
  - obojsmerná lanovka na Hrebienok – dospelý 9€, senior - 8€
  - príplatok za polpenziu – 9€/večera (min. počet záujemcov 25)
  - vstup do kaštieľa v Markušovciach + letohrádok Dardanely – dospelý 5€, senior – 2,50€
  - 2,5hod pobyt v thermal parku Vrbov – dospelý 9€, senior - 7€
  - skupinová prehliadka Spišskej Kapituly – 1,50€, prehliadka kostola v Žehre - 2€
  - vstup do dreveného artikulárneho kostola v Kežmarku – dospelý 3€, senior 2€
  - Kostol sv. Jakuba v Levoči - 3€, múzeum Ždiarsky dom + simulovaná ždiarska svadba – cca 3€
  - plavba po Čorštýnskom jazere – cca 20 PLN, vstup na hrad Niedzica + múzeum kočov– cca 19 PLN
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK