zážitky v srdci Slovenska

"Čarovný Liptov a najkrajšie stromy sú na Horehroní..."

Hneď začiatkom septembra by sme vám radi ponúkli „domácu trojdňovku“ za prírodnými krásami, históriou, tradíciami, kultúrnymi pamiatkami a pochúťkami našich 2 krásnych regiónov, ležiacich v samom srdci Slovenska. Liptov je slovenskou turistickou destináciou číslo jeden v každom ročnom období. Oblasť je charakteristická svojráznou ľudovou architektúrou, folklórom a nádhernou prírodou. Nemôžeme preto nesúhlasiť s mottom regiónu, že liptovské poklady rozhodne „Treba zažiť“ ... V tesnom závese za Liptovom sú regióny Horehronie a Spiš a práve prvý z nich preskúmame na našom zájazde. Kráľovské mesto Brezno, neopakovateľné čaro Španej doliny, zrekonštruovaný ľupčiansky hrad z 13.stor., ale aj atraktívna Čiernohronská železnička v Čiernom Balogu a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline sa stali neodmysliteľnou súčasťou regiónu. Vypadnite s nami na slovenský vidiek a objavte zážitky v lone čarovnej slovenskej prírody!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier stojí zrekonštruovaný hrad Slovenská Ľupča z 13.storočia, ktorý stráži významnú obchodnú stredovekú cestu Via Magna. Čaká nás spoločná prehliadka so sprievodcom, v rámci ktorej uvidíme aj Gizelin dom s freskami, spoločenskou sálou, či lovecký salónik. Prvú kávu, či nejaké občerstvenie si vychutnáme až na Lampárni. Tak sa totiž volá reštaurácia priamo na staničke v Čiernom Balogu, kde budeme mať okrem iného dostatok času pozrieť si tunajšiu vonkajšiu expozíciu múzea pod šírym nebom. Nech sa páči vyskúšať si sedenie v rôznych vagónikoch, funkciu vodného žeriavu, či stať sa aspoň na fotografii rušňovodičom v kabíne lokomotívy. Potom sa historickým vláčikom prevezieme jednou z najkrajších a najčistejších dolín Slovenska, celým lesníckym skanzenom. Na spiatočnej ceste si jazdu prerušíme v rozprávkovej Vydrovskej doline, kde vzniklo jedinečné lesnícke múzeum v prírode s náučným chodníkom. Jeho 79 zastávok odkrýva príťažlivou formou tajomstvá lesa, či históriu lesníctva v celkom „nepoškvrnenej“ prírode. Individuálna prehliadka podľa vlastného záujmu a fyzických možností, väčšie voľno aj na individuálny obed v kolibe. V poobedňajších hodinách sa už necháme vtiahnuť do minulosti počas komentovanej prehliadky mesta Brezna s lokálnym sprievodcom. Vedeli ste, že sa tu nachádza najväčšia žehlička na Slovensku? Výklad o živote židovskej komunity nás čaká pri prehliadke zrekonštruovanej synagógy. Príchod na ubytovanie na Liptove pred večerou, ktorá bude v hoteli.

2. deň

Po raňajkách návšteva Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Skanzen prezentuje bývanie a spôsob života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a 20. stor. Múzeum je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek a okrem drevených stavieb sa tu nachádzajú aj 2 vzácne stredoveké kamenné objekty – ranogotický kostol Panny Márie s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. stor. a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, čo je najstaršie zachované zemianske sídlo spájané s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom, kniežaťom liptovským. Po prehliadke presun do Liptovského Mikuláša, kde nás čaká spoločná prehliadka pod názvom Príbeh mesta. Vedeli ste, že aj Mikuláš mal svojich rytierov aj princeznú? A nie hocijakú, ale anglickú. Ako sa sem dostala? A čo má s mestom spoločné Picasso či Einstein? Či pred kým kedysi chránilo opevnenie Kostol sv. Mikuláša a akého vierovyznania boli obyvatelia mesta? Na tieto a mnoho ďalších otázok vám zodpovie lokálny sprievodca. Po prehliadke individuálne voľno na obed, ako aj možnosť navštíviť niektoré kostoly, či expozíciu „Mikulášska mučiareň“, ktorá predstavuje fragmenty z trpkého vypočúvania Juraja Jánošíka, ktoré sa v Mikuláši odohralo v marci 1713. Ďalšou zaujímavosťou bude Drevený artikulárny evanjelický kostol v neďalekej dedinke Svätý kríž, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Kostol s kapacitou okolo 6000 návštevníkov je posledným, bezpochyby najvýznamnejším umeleckým prejavom drevenej cirkevnej architektúry. Spoločná prehliadka kostola. Na záver dňa máme naplánovanú návštevu hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku, ktorý je po obrovskej rekonštrukcii sprístupnení aj na prehliadky. Pred prehliadkou si však dáme voľno v hradnej kaviarni, kde budú mať pre nás pripravený čisto lokálny dezert Magdaleny Zai – nesúci meno po tunajšej hradnej pani. Posilnených nás už miestny sprievodca prevedie zaujímavou históriou tohto miesta. Príchod na ubytovanie v neskorých poobedňajších hodinách, večera v hoteli. Hotelový wellness pre záujemcov.

3. deň

Doobedie bude venované liptovským prírodným krásam. Na úvod máme na programe našu najnavštevovanejšiu sprístupnenú jaskyňu – Demänovskú jaskyňu Slobody, ktorá je dominantou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku. Dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou s neuveriteľnou pestrosťou farieb aj tajuplným podzemným tokom Demänovky, vytvárajúcim nádherné jazierka, okolo ktorých nájdeme unikátne sintrové lekná. Pokračujeme do Jasnej, krátkou prechádzkou od Mikulášskej chaty k nádhernému Vrbickému plesu, kde si môžeme oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa, pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier a nadýchať sa čistého vysokohorského vzduchu. Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách, ležiace vo výške 1113 m.n.m. Individuálne voľno na prechádzku, alebo obed. Na spiatočnej ceste nás čaká ešte zaujímavá zastávka v malebnej vysokohorskej obci – Špania dolina. Už v stredoveku bola vďaka svojim náleziskám medenej rudy, obsahujúcej striebro, preslávená v celej Európe. Prvé bane tu otvorili v roku 1006, no archeologické nálezy potvrdzujú, že ruda sa tu dobývala už v neskorej dobe kamennej. Najväčší rozmach lokalita zaznamenávala v 15. storočí v čase fungovania Thurzovsko-Fuggerovskej mediarskej spoločnosti. Mestečko, dostatočne izolované, aby bez ujmy prežilo nedávnu dobu, si zachovalo jedinečné čaro a osobitý ráz. Zachovalo sa tu niekoľko pamiatkovo chránených baníckych domčekov z kameňa a dreva, prevažne z 19. storočia. Dominantou doliny je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Veľkou atrakciou je tu banícky orloj – pohyblivé sošky podfarbené zvukom baníckeho klopadla, ktoré návštevníkom pripomínajú kedysi každodenné zvukové kulisy doliny. Po sviežej prechádzke sa už vydáme na cestu späť do Bratislavy, kde predpokladáme príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    3.9 – 5. 9. 2021

Cena

    149€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 2x ubytovanie v 3* hoteli na Liptove s polpenziou
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 18 €/noc
  - hrad Slovenská Ľupča - dospelý 4€, dôchodca nad 70r. - 2€
  - jazda Čiernohronskou železnicou - dospelý 9,90€, senior nad 62 r. - 7€
  - prehliadka Brezna so vstupom do synagógy a mangľovne - každý 3€
  - skanzen Pribylina - dospelý 6€, dôchodca nad 62 r.- 3€
  - prehliadka LM s miestnym sprievodcom - každý 2€
  - artikulárny kostol Sv. Kríž + drevený kostol v Španej Doline - každý 2€
  - kaštieľ Liptovský Hrádok s miestnym sprievodcom - každý 4€
  - Demänovská jaskyňa Slobody - dospelý 10€, dieťa a dôchodca - 9€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK