Očarujúca príroda, stredoveké či

etruské pamiatky a Tyrhénske more

"Padova, Florencia, Grosseto, Orvieto..."

Toskánsko – taliansky región „par excellence“, ktorý napriek svojej mnohotvárnosti predstavuje súdržný historický, umelecký a prírodný celok ležiaci priamo v srdci Apeninského polostrova. Je to kraj, ktorý snáď najviac oslavovali rôzni umelci a básnici, kolíska talianskeho jazyka. Názov Toskánsko pochádza z latinského Tusci, teda z pomenovania kmeňa Etruskov, ktorí sú predchodcami starých Rimanov. Preto nečudo, že sa najmä južná časť tohto regiónu týmito pamiatkami doslova „hemží“. Počas našej cesty objavíme okrem krásnych stredovekých miest a mestečiek ako Grosseto, Massa Marittima, či Orvieto aj vynikajúce toskánske víno s tunajšími údeninami, či jedinečným syrom Pecorino. Pre všetkých, čo majú slabosť pre nedotknutú prírodu, pamiatky a vynikajúcu gastronómiu bude určite lákadlom výlet trajektom na ostrov Giglio. Na juhu Toskánska sa ocitneme v takmer idylickej krajine, tak trochu ďalej od valiacich sa davov turistov. Nekonečné vinice, olivové háje, aleje cypruštekov a stredoveké mestá pospávajúce na kopcoch. Tak nejako to tu vyzerá už snáď od renesancie... Na malom kopci, v zelenej oáze s výhľadom na záliv Porto Santo Stefano a výbežok Talamone sa nachádza príjemný rezort s bazénom, ktorý nám ponúkne ubytovanie počas zájazdu. Hovorí sa, že ten, kto sa raz zamiloval do Talianska, našiel lásku na celý život, ktorý už nikdy nebude rovnaký, ako ten predtým... Radi vás na našich talianskych cestách presvedčíme, že je to skutočne tak...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta cez Rakúsko. Okrem povinných zastávok nás v tento deň čaká zastávka v Padove, ktorá sa pýši takmer 3000 ročnou históriou. Je známa ako mesto sv. Antona Paduánskeho, po smrti ktorého sa začalo s výstavbou baziliky, ktorá dnes patrí medzi najväčšie chrámy Talianska. V rámci prechádzky sa potúlame po nádhernom historickom jadre mesta, kde sa okrem iného zastavíme pri Padovskej univerzite, ktorá od svojho založenia v r. 1222 patrí k najstarším na svete. Jej lavice drali kedysi aj Galileo, či Kopernik. Pre mnohých návštevníkov Padovy však zostáva neprekonateľnou kaplnka Scrovegni zo 14.stor. bohato zdobená freskami od známeho Giotta, ktorú mnohí prirovnávajú k malej Sixtínskej kaplnke. Príchod do hotela večer.

2. deň

sa po raňajkách presunieme do srdca Toskánska, metropoly umenia a renesancie, mesta umelcov, či galérie pod holým nebom. Synoným a prívlastkov, ktoré sa ku Florencii viažu je neúrekom. Jedno je však isté. Len máloktoré mesto môže ponúknuť turistom také množstvo architektonických skvostov, kultúrnych pamiatok či umeleckých diel ako práve ONA. Katedrála Santa Maria dei Fiore na najznámejšom florentskom námestí Piazza del Duomo, Dóm – jedna z najslávnejších renesančných stavieb a 4. najväčšia katedrála vo svete, Palazzo Vecchio, ktorý bol v minulosti sídlom florentskej vlády, baptistérium, svetoznáma galéria Uffizi, či Ponte Vecchio- stredoveký most cez rieku Arno, jeden zo symbolov mesta, ktorý je považovaný za najstarší zachovaný kamenný most v Európe – toto všetko na vás čaká počas prechádzky mestom. V poobedňajších hodinách si môžete vychutnať mesto individuálne, navštíviť vnútro niektorého z krásnych kostolov, či len tak sa túlať rozprávkovými uličkami mesta, v ktorých sa akoby zastavil čas. Príchod do hotela v južnom Toskánsku vo večerných hodinách. Večera v hoteli.

3. deň

sa poobhliadneme po okolí a našou prvou zastávkou bude stredoveké Grosseto. Krásne mesto takmer na okraji toskánskej oblasti, je obklopené zachovanými kruhovými stredovekými hradbami. V meste sa nachádza množstvo pokladov, ktoré stoja za návštevu, vrátane pozoruhodného námestia Piazza del Duomo, ktorému dominuje ružovo mramorová fasáda katedrály San Lorenzo z konca 13. storočia. Po spoločnej prechádzke mestečkom individuálne voľno v centre, možnosť obeda. Poobede nás čaká ďalšie pôvabné mestečko akoby zamrznuté v stredoveku. Románske a gotické stavby, úzke uličky a vyzdobené námestia. Srdcom mesta je Piazza Garibaldi s nádhernou románskou katedrálou San Cerbone, či palácmi, kde sídli správa mesta a archeologické múzeum. Po spoločnej prechádzke krátke voľno, po ktorom sa už po ceste do hotela presunieme do lokálneho vinárstva, v ktorom nás čaká ochutnávka 7 druhov toskánskeho vína s typickým lokálnym občerstvením (syr, šunka, saláma) a nezameniteľným toskánskym chlebom. Príchod do hotela v podvečerných hodinách. Večera v hoteli.

4. deň

Orvieto je krásne mesto nachádzajúce sa na kamennej vyvýšenine, ktoré je možné vidieť už z diaľky. Davy turistov ho navštevujú hlavne kvôli skvostnej katedrále, ktorá patrí k svetovému dedičstvu Unesco a ktorá má vraj najprepracovanejšiu fasádu zo všetkých talianskych kostolov. Jej interiér zdobia famózne fresky od Lucu Signoreliho. Našu pozornosť si zaslúžia aj podzemné chodby a hrobky Etruskov. V týchto dokonalých podzemných pyramídach sa našlo cez 150 etruských nápisov a množstvo hlinených nádob, šperkov, či historických artefaktov dokazujúcich prítomnosť jedného z najtajomnejších starovekých národov Európy. Archeologické práce stále prebiehajú, časť podzemia je však už sprístupnená turistom a preto po prehliadke mesta navštívime podzemie aj my. Po prehliadke individuálne voľno na obed či prechádzky v uliciach čarovného mestečka. Na spiatočnej ceste nás ešte čaká zastávka v prekrásnom stredovekom mestečku ležiacom na sopečnej skale. Mestečko prezývané Malý Jeruzalem má históriu úzko spätú so židovskou komunitou, ale nájdeme tu aj krásne kostolíky, či akvadukt zo 16. storočia. Večera v hoteli.

5. deň

Dnes nás po raňajkách čaká plavba trajektom z neďalekého prístavu Porto Santo Stefano na ostrov Giglio. Malý ostrov v Thyrénskom mori sa pýši predovšetkým nedotknutou prírodou, ale aj stredovekým opevnením so 7 strážnymi vežami a v neposlednom rade výbornou gastronómiou. Po spoločnej prechádzke následné voľno na vychutnanie si atmosféry a obed. Po návrate loďou na pevninu nás ešte čaká zastávka v turistickom mestečku Ortobello, ktorého pôdorys pripomína loď zakotvenú v lagúne. Okrem množstva reštaurácií a kaviarničiek tu nájdeme pozostatky etruskej a románskej kultúry. Možnosť nákupu posledných darčekov, či posedenie pri lahodnom toskánskom víne. Večera v hoteli.

6. deň

sa po raňajkách s Toskánskom rozlúčime a čaká nás celodenná cesta domov s povinnými prestávkami. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    14. 9. - 19. 9. 2021

Cena

    499€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom, skúsený sprievodca zájazdu
  - 1 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami – 1. deň cesty
  - 4x ubytovanie v 3* hoteli v Toskánsku s bazénom a polpenziou, vrátane nealkoholických nápojov
  - vínna ochutnávka z 5 druhov toskánskych vín, chlebík s malým občerstvenie (saláma, šunka a ovčí syr Pecorino a toskánsky chlieb)
Cena nezahŕňa
 • - výlet loďou na ostrov Giglio – cesta tam a späť – cca 30€
  - vstupy do pamiatok upresníme v pokynoch
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK