Národné parky Plitvické jazerá, Krka

a rozprávkový Jadran

"Zadar, Šibenik, Národný park Krka..."

Pestrosť podnebia, rozmanitosť jadranského pobrežia s množstvom pláží a zálivov, stredoveké pamiatky, či dych berúce národné parky robia z Chorvátska už roky turistický magnet. Pobrežie severnej Dalmácie je nadmieru bohaté na krásne pláže, zátoky, či ostrovy. Veľmi cenným je aj historické centrum mesta Zadar, či „jadranský klenot“ Šibenik. Okrem pláží s blankytným morom ponúka však táto krajina aj národné parky. Nádherné jazerá s krištáľovo čistou vodou a desiatky hučiacich vodopádov spravili z Plitvíc najpopulárnejší národný park v Chorvátsku, preto výlet k nim bude zaručeným zážitkom...Sústava kaskád a vodopádov pod ktorými sa môžete aj vykúpať, to je ďalší z parkov – Krka, ktorý na tomto výlete navštívime. Zastávka v hlavnom meste Záhrebe, ale aj návšteva dalmatínskej etnodedinky s ochutnávkou vína, pršuta a typickým obedom, či kúpanie v mori robia z tohto zájazdu nezabudnuteľnú kombináciu pamiatok, prírody a mora. A verte mi, všetky tri stoja zato!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Cesta do Chorvátska s povinnými prestávkami. Príchod do Dalmácie v poobedňajších hodinách, ubytovanie, možnosť kúpania, alebo prechádzky po pláži, večera v hoteli.

2. deň

Po raňajkách navštívime Národný park Krka, ležiaci na rovnomennej rieke. So svojimi siedmimi vodopádmi a celkovým poklesom nadmorskej výšky o 242m je Krka prírodným a krasovým fenoménom. Obdivovať krásy parku môžu návštevníci na upravených vyhliadkach, drevených mostíkoch a lávkach v rámci jednotlivých prehliadkových trás. Najznámejšie vodopády rieky Krka sú Skradinské vodopády, ktoré sú najväčšou travertínovou bariérou v Európe. V ich tesnej blízkosti stojí technická zaujímavosť, vodné mlyny s malou národopisnou zbierkou, ktoré sú sprístupnené návštevníkom. Ich dnešná podoba a zariadenie pochádza z 19. stor., boli však postavené na oveľa starších základoch. Tunajšia prvá moderná vodná elektráreň bola dielom geniálneho vynálezcu Nikola Teslu. Medzi najzaujímavejšie objekty tu patrí starý mlyn, v ktorom obilie melú mlynské kamene poháňané vodou, či starobylá prírodná práčka. V prípade priaznivého počasia absolvujeme výlet loďou od Skradinských kaskád na jazero Visovac, do ktorého rieka plynule prechádza. V jeho strede sa nachádza malebný ostrovček s františkánskym kláštorom a kostolom z roku 1445, kde bude krátka zastávka. Popoludní nás čaká cesta do srdca dalmátskej kultúry. Po uvítacom ceremoniáli, čo je pre domácich posvätný obrad, vstúpime do tematickej dedinky, kde si vypočujeme príbehy predkov o histórií, zvykoch a tradíciách obyvateľov Dalmácie. V tradičných kamenných domoch uvidíme nástroje a náradia, zistíme ako fungujú domácnosti. Každá z izieb má svoju vtipnú príhodu, v udiarni ochutnáme pršut a vo vínnej pivničke pri príbehu vína pohár vína a návštevu zakončíme typickým dalmatínskym obedom. Možnosť nákupu lokálnych produktov v tunajšom obchodíku. V poobedňajších hodinách návrat na ubytovanie, poobede individuálne voľno na kúpanie, či prechádzky po pobreží. Večera v hoteli.

3. deň

Po raňajkách odchod výlet na nádherné Plitvické jazerá. Každý kto videl sfilmované romány Karla Maya a pozná podmanivé zákutia Plitvických jazier z dobrodružných scén z Winnetoua vie, že ho na dnešnom výlete čaká národný park zapísaný v UNESCO, ktorý patrí k najkrajším prírodným výtvorom v Európe. 16 veľkých jazier ležiacich v rôznej nadmorskej výške vytvára reťaz vodopádov a kaskád, ktorými hučiaca voda padá vždy do ďalšieho, nižšieho jazera. Prosto neopísateľná nádhera, ktorá pri troche šťastia s dobrým počasím zanechá nezabudnuteľné spomienky v každom návštevníkovi. Celodenný výlet do najpopulárnejšieho parku Chorvátska určite nikoho nesklame! V čase obeda sa budeme nachádzať priamo na Plitviciach, kde bude individuálny obed v jednej z tunajších reštaurácií. Prehliadkové trasy vedú po vybudovaných chodníčkoch a mostíkoch, časť prehliadky je možné absolvovať vláčikom alebo loďkou. Príchod do hotela pred večerou. Večera v hoteli.

4. deň

dnešný deň sa po raňajkách potúlame po meste Zadar. Zachovali sa tu pamiatky svetového významu z mnohých minulých období a preto sa tu dajú sledovať umelecké slohy všetkých druhov historickej architektúry. Dedičstvo zo starej antiky, ranokresťanských čias, aj z ranného stredoveku sa tu dá obdivovať na každom kroku a na videnie všetkých pamiatok by sme potrebovali niekoľko dní. Hovorí sa, že kamenné dlaždice, po ktorých sa dnešný človek prechádza, pamätajú Rimanov na koňoch. Pozostatky antiky a renesancie sú v Zadare viditeľné na každom kroku. Mesto Zadar sa preslávilo aj vďaka atrakcii zo súčasnosti – Morskému organu ktorý je neobyčajným spojením prírody a hudobného nástroja, teda mora a organu. O čosi neskôr sa k nemu pridala ďalšia moderná atrakcia s povrchom zo sklenených solárnych panelov, z ktorých sa dá vraj pozorovať ten najkrajší západ slnka... Po individuálnom voľne nás čaká ďalšie zaujímavé mesto, ktorým je Šibenik. Mesto, kde dejiny a kultúra kráčajú ruka v ruke už po stáročia. Sieť strmých kamenných uličiek, námestí a pozoruhodná katedrála sv. Jakuba, ktorá dominuje mnohým kostolom, sú skutočnými lákadlami. Na stavbu katedrály, zapísanej na zozname Unesco, nebola použitá ani jediná tehla alebo kus dreva, bola vybudovaná výlučne z kameňa a okrem jej umeleckej hodnoty (je považovaná za najcennejšie dielo prechodu gotiky na renesanciu v celom Chorvátsku) je impozantná aj svojimi rozmermi. V meste nájdeme aj Biskupský palác z 15. stor., renesančnú radnicu známu z mnohých pohľadníc, viaceré gotické kostoly a ďalšie pamiatky. Tri pevnosti, ktoré spájajú zachovalé mestské hradby sú príkladom dobre zachovanej obrannej architektúry Strednej Dalmácie. Individuálne voľno na vychutnanie si atmosféry. Večera v hoteli.

5. deň

po raňajkách sa s Dalmáciou lúčime, ale pred nami je ešte jedna príjemná zastávka. Cesta domov povedie cez hlavné mesto krajiny – Záhreb, kde si spravíme väčšiu prestávku. Po príchode nás čaká prechádzka po najkrajších častiach centra hlavného mesta. Záhreb je fascinujúce mesto, pretože v sebe skrýva to najlepšie zo západnej a východnej kultúry. Mesto je dnes rušná metropola južnej Európy s množstvom pamiatok, ale aj veľkým počtom povestných cukrární. „Najväčšia kaviareň Európy“ takto volajú domáci svoje hlavné mesto a o pravdivosti výroku vás presvedčia stovky kaviarní a cukrární roztrúsených po meste. Mesto je známe aj ako vysokoškolské centrum a vlastní jednu z najstarších vysokých škôl v Európe ,založenú v roku 1669. V centre mesta nájdeme staré barokové jadro s nádhernými kamennými uličkami s historickými budovami, mnohými kostolmi či majestátnymi katedrálami, ale taktiež modernými obchodmi, či príjemnými kaviarničkami zo starých čias. Po prechádzke individuálne voľno na obed, po ňom cesta s povinnými prestávkami do Bratislavy. Príchod vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    15.9. – 19.9. 2021

Cena

    399€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
  - 4 x ubytovanie v 4* hoteli s raňajkami a večerou, neobmedzené používanie hotelového bazéna
  - návšteva dalmatínskej etnodedinky s prehliadkou ( ochutnávka pršutu, pohár vína a tradičný obed)
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 72€
  - vstupné do národného parku Plitvice (vrátane panormatického vláčika a loďky) – cca 25€
  - vstupné do národného parku Krka pre skupiny - 20€, fakultatívne plavba ku kláštoru a späť - 12€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK