Neobjavené kúty Hontu s relaxom v Dudinciach

(kláštor, levický hrad, skalné obydlia, galéria masiek,

pukanské párance a ochutnávky vína, či oleja...)

Nakoľko tento rok jednoznačne vedú „slovenské zájazdy“ ponúkame vám zaujímavú trojdňovku, počas ktorej zažijete vyváženú mieru kultúrnych a poznávacích zážitkov, ľudového umenia, a blahodarného relaxu. Regionálny gastrozážitok bude zastúpený rodinnou manufaktúrou za studena lisovaných rastlinných olejov najvyššej kvality, ale aj netradičných pukanských párancov, či kvalitného tekovského vína, ktoré samozrejme aj ochutnáme... Ubytovanie sme pre vás vybrali v najmladšom kúpeľnom meste v Dudinciach. Minerálne pramene boli kedysi súčasťou feudálnych zemepánov a tak napr. Dudince, boli obľúbeným miestom uhorského kráľa Mateja. Vyznačujú sa unikátnou liečivou vodou, jedinečnou na Slovensku aj v zahraničí, podobné zloženie nájdeme v Európe len vo Francúzsku vo Vichy. Popri liečebnom význame, nadobúdajú kúpele čoraz väčší charakter rekreačného a relaxačného strediska. Koniec koncov, posúďte sami, ako sa im to dari...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

bude po odchode z Bratislavy prvou väčšou zastávkou kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorého história siaha až do roku 1075 a je spojená s menami dvoch uhorských kráľov Gejzom a Šalamúnom, ktorí medzi sebou bojovali o vládu nad kráľovstvom. Dnešnú podobu dostal v polovici 14. storočia a patrí k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku. V súčasnosti je kláštor stále živým miestom konania pútí, bohoslužieb, či modlitieb. Veriaci tu putujú, aby našli pokoj, uzdravenie a silu aj vďaka relikvii Kristovej krvi. Spoločná prehliadka kláštora. Ďalšou zastávkou bude centrum dolného Pohronia - Levice. Najvýznamnejšou dominantou mesta je Levický hrad z konca 13. storočia. Slávnu históriu Levického hradu dnes pripomínajú nielen jeho zakonzervované ruiny, ale aj o niečo mladšia pevnosť dolného hradu známa ako Dobóovský kaštieľ. V rámci prehliadky mesta uvidíme historické budovy v centre mesta, ako aj niekoľko zaujímavých kostolov, či synagógu. Príchod do hotela v kúpeľoch v skorých poobedňajších hodinách, ubytovanie, možnosť využitia hotelového bazéna. Pred večerou prvá prechádzka po meste so sprievodcom. Večera v hoteli.

2. deň

Po raňajkách presun do neďalekých Brhloviec kde nájdeme do tufov a do skál vytesané jedinečné obytné a hospodárske priestory, doslova skalné obydlia. Ich pôvod sa vraj datuje do čias tureckých nájazdov v 16.a 17.storočí, kedy vznikli ako ochrana domáceho obyvateľstva. Niektoré z nich sú doteraz obývané, všetky sú však súčasťou prírodnej rezervácie ľudovej architektúry. Spoločná prehliadka so sprievodcom. Potom nás čaká ešte jedna zastávka v rodinnej lisovni rastlinných olejov, kde nám okrem výroby a histórie manufaktúry ponúknu na ochutnanie aj 6 druhov olejov a 3 druhy horčice (ktorých výroba je špecialita pána domu) Repkové oleje nájdeme s rôznymi príchuťami ako napr. chilli a z tých zdraviu prospešných spomeňme makový, ľanový, konopný, či olej z vlašských orechov. Poslednou zastávkou pred príchodom do hotela bude neďaleká dedinka, kde nájdeme prvú galériu masiek na Slovensku, kde nás čaká viac ako 400 masiek z celého sveta. Nájdeme tu miestnosti plné farebných starých afrických, ázijských, či novodobých európskych masiek. Okrem galérie tu navštívime aj starý hontiansky dom zo začiatku 20.storočia, ktorý slúži ako etnografické múzeum, či kópiu starého keltského obydlia. Obed si doprajeme individuálne v Dudinciach a poobede je voľno podľa vlastného výberu. Zrelaxovať môžeme v teplom hotelovom bazéne, za poplatok môžeme vyskúšať aj saunu, či masáž. Večera v hoteli.

3. deň

sa po raňajkách ešte raz prejdeme po promenáde, nakúpime oblátky, aby sme niečo doniesli aj tým, čo zostali doma a vydáme sa na spoznávanie okolia. Počuli ste už o Pukanci? Toto banské mestečko nás hneď po príchode do centra víta historickou atmosférou. Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša je najvýznamnejšia historická stavba Pukanca a jeho gotické oltáre sú pamiatkou číslo jedna celého regiónu. Tradícia ľudovej hrnčiarskej výroby sa u nás dodnes udržala len na niektorých miestach. V rodinnej tradícii hrnčiarskej dielne pokračuje pukanský majster Ján Frank, ktorý tu okrem dielne vybudoval aj hrnčiarske múzeum, kde prezentuje prepojenie histórie so súčasnosťou. Príjemným bodom programu bude degustácia a prehliadku najväčšej vínnej pivnici v Pukanci, ktorej príbeh sa začal písať v roku 1900 v bývalej banskej štôlni. Degustáciu bude korunovať miestna gastronomická špecialita – "Pukanské párance", ktorú si doprajeme na obed. Že neviete o čo ide? Jedná sa o netradičné múčne jedlo (pôvodne drevorubačov), ktoré sa podáva s popučenými pečenými zemiakmi, cibuľkou a opraženou slaninkou,ale vraj sú výborné aj na sladko... V každom prípade hladní nezostanete. Topoľčiansky zámok bude posledným bodom nášho programu. Dnešný zámok vystriedal viacerých majiteľov, v 17. stor. to bol gróf Ladislav Rákoczi s manželkou Alžbetou, od polovice 18. stor. prechádza do vlastníctva rodu Keglevichovcov, ktorí dali prestavať pôvodné krídlo na klasicistické, čo sa považuje za najčistejší prejav klasicizmu na Slovensku. Do roku 1918 ho vlastnili Habsburgovci a v 20. rokoch minulého stor. sa stal letným prezidentským sídlom. V zámku si dnes môžeme pozrieť pôvodné interiéry tak, ako ich tu zanechali poslední majitelia – arcivojvoda Jozef August Habsburg a manželkou Augustou, vnučkou cisára Františka Jozefa I. Návrat do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    17.9. - 19.9. 2021

Cena

    159 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - 2 x ubytovanie v 3*hoteli v Dudinciach s raňajkami a večerou
  - neobmedzený vstup do hotelového bazéna v prevádzkovom čase 9:30 – 21:00

Príplatky/vstupy:
 • - fakultatívne vstupy – kláštor, prehliadka Levíc + levický hrad ochutnávka oleja, skalné obydlia , galéria masiek, hrnčiarske múzeum ,kaštieľ Topoľčianky (bude upresnené v pokynoch)
  - riadená degustácia 4 druhov vína + prehliadka historickej pivnice + obed – pukanské párance - 12€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 1€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK