Kráľovský Krakow

Wieliczka a Zakopané

Poľsko – krajina na sever od Slovenska je vďaka svojím 1000 ročným dejinám, bohatým na historické a kultúrne pamiatky často nedoceňovanou turistickou destináciou. Málokto vie, že Poľsko patrilo v 16.storočí k najmocnejším štátom v Európe, keď poľský kráľ Ján III. Sobieski prelomil osmanské obliehanie Viedne a zastavil hrozbu okupácie západnej Európy. Atraktivita tejto krajiny je vzhľadom na obrovské sumy dotované do rekonštrukcie pamiatok opäť na vzostupe a my vám preto ponúkame zopár poľských perál ako hlavné mesto Malopoľského vojvodstva - KRAKOW, soľnú baňu WIELICZKU plnú zážitkov, či zimné hlavné mesto Poľska - ZAKOPANE.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

po ranom odchode z Bratislavy cesta s povinnými prestávkami. V čase obeda príchod do hlavného zimného mesta Poľska, ako Poliaci Zakopané radi označujú Zakopané má medzi turistickými destináciami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch, nakoľko ponuka služieb a zábavy je tu takmer nekonečná, poloha mesta vzhľadom na Tatry ideálna a turistické tradície sú tam stále živé. Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. stor. – už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Takmer celý cestovný ruch sa koncentruje na slávnu kilometer dlhú ulicu Krupówki a jej okolie. Na „krupovkách“ nájde turista všetko od typických poľských kaviarničiek s vyše 100 ročnou tradíciou s originálnymi poľskými špecialitami, cez obchodíky s tradičnou ponukou výrobkov z kože, vlny či dreva až po butiky svetoznámych značiek. Po príchode spoločná prechádzka centrom mesta, následne individuálne voľno Večer príchod na ubytovanie v Krakove.

2. deň

Dnes po raňajkách sa presunieme do centra poľskej metropoly, kde nás čaká jeho spoznávanie. Krakov je najnavštevovanejšie mesto Poľska, ktoré naozaj nemožno pri návšteve tejto krajiny vynechať. Zdá sa, že takmer celú večnosť bol Krakov hlavným mestom Poľska, sídlom kráľov a kráľovských rodov, vábiaci veľkých a významných vzdelancov a umelcov z celého sveta. Práve ich talentu a predstavivosti vďačí mesto za nespočetné množstvo historických a umeleckých pamiatok, ktoré odzrkadľujú najdôležitejšie umelecké smery Európy.Architektonický komplex Starého mesta odolal všetkým nástrahám minulosti a zachoval si svoju tvár a pôdorys zo stredoveku. Rynek glowny, alebo hlavné námestie je jedným z najkrajších námestí v Európe. Veľkolepé v rozlohe, nádherné vo svojej architektúre. Skutočnou dominantou je Mariánsky kostol – gotický šperk z r. 1223. V rámci prehliadky nevynecháme Collegium Maius – budovu univerzity v Poľsku, ktorá patrí jednej z najstarších univerzít v krajine, Krakowskej Jagelovskej univerzite, založenej v r. 1364, poľskú šikmú vežu, či neprehliadnuteľnú stredovekú tržnicu Sukiennice s tradičnými výrobkami, ktorá sa nachádza uprostred námestia. Našu dopoludňajšiu a popoludňajšiu prehliadku rozdelí indiv. voľno na obed, po ktorom už pokračujeme ďalej. Zrekonštruované prastaré budovy dýchajúce históriou sú dôkazom toho, že Krakov bol kedysi mestom, kde korunovali väčšinu poľských kráľov. Bolo to v katedrále hradného komplexu WAWEL, ktorý je kultúrnym a národným symbolom Poľska. Prežil niekoľko útokov aj požiarov, zachoval si však svoju autentickú podobu a spolu s katedrálou a zámockou záhradou tvoria dokonalý romantický celok. Vo wawelskej katedrále, ktorá je miestom posledného odpočinku mnohých poľských panovníkov na nás čakajú pôsobivé zákutia kaplnky a umelecky jedinečné stredoveké fresky. Na záver sa po zostúpaní 135 schodov vynoríme na brehu Visly pri hlave bájneho draka, kde nám sprievodca porozpráva legendu o hradnom drakovi, ktorý kedysi terorizoval obyvateľov mesta a ktorý sa dodnes nachádza v ich erbe. Fakultatívne prehliadka s audio sprievodcom v slovenskom jazyku. Po prehliadke hradného komplexu individuálne voľno na obed. Popoludní bude na programe známa židovská štvrť Kazimierz, kde dodnes cítiť svojskú atmosféru. V bývalom židovskom meste nájdeme staré synagógy, druhý najstarší poľský cintorín zo 16. stor., ale aj typické domčeky s menami židovských obchodníkov. Podvečer ešte individuálne voľno v žid. štvrti, večer presun do hotela.

3. deň

po raňajkách sa s Krakovom rozlúčime a presunieme sa do starého baníckeho mestečka WIELICZKA. Istý francúzsky cestovateľ 18. storočia prirovnal krásu soľnej bane k egyptským pyramídam. Tu vo Wieliczke sa v stredoveku začínala tzv. „soľná cesta“ a viedla cez Oravu na juh Európy. Ťaží sa tu soľ už viac ako 900 rokov. V hlavnej časti bane, ktorá slúži ako múzeum možno okrem iného obdivovať sochy z rôznych druhov solí, lustre, či iné zaujímavé nápady. Soľná baňa v sebe skrýva takmer celé podzemné mesto so sanatóriom, divadelným pódiom, kaplnkou či kaviarňou. Všetko od schodov až po svietniky je vyrobené zo soli. Prehliadka soľnej bane a voľno na nakúpenie suvenírov a indiv. obed v okolí bane. Poobede cesta späť na Slovensko, príchod do BA vo večerných hodinách.

Rezervácia 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

     29.9. - 1.10.  2021

Cena

    135 EUR

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Krakove
  - skúsenú sprievodkyňu a poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 29 €/pobyt
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 7,50 €/pobyt
  - skupinový vstup do katedrálneho múzea hradu Wawel + kráľovské hrobky + Žigmundova zvonica (min.10 os.) – 3€
  - vstup do soľnej bane Wieliczka (so sprievodcom) – dospelí- 22€, seniori - 20€


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK

-