Atény - brána do antiky

a ostrov s najlepšími pistáciami

"Atény, Akropola, Monastiraki, Pireus, Aegina..."

Predstavujeme vám ďalšiu novinku v našej ponuke – rušnú metropolu Grécka nasiaknutú mytológiou a históriou – vitajte v Aténach! Mesto s hmatateľnými dôkazmi civilizácie, ktorá dala svetu základy modernej demokracie, olympijské hry, prvú abecedu a mnoho iného, sa vám predstaví so svojimi pamiatkami v celej svojej jarnej kráse. Poprechádzame sa na miestach, kde v časoch Antiky chodili svetoznámi filozofi, miestach, kde sa začali písať dejiny Grécka a jednej z najstarších kultúr na svete, ale objavíme aj moderné štvrte pulzujúceho veľkomesta plné života, kde sa presvedčíme o tom, že Atény nikdy nespia. Obohatením bude aj výlet na neďaleký ostrov Aegina, kde rastú vraj najlepšie pistácie na svete...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

V poobedňajších hodinách autobusový transfer na letisko do Viedne, odlet pravidelnou linkou do Atén, večer prílet do gréckej metropoly. Autobusový transfer do hotela neďaleko centra mesta a blízko zastávky metra. Večera individuálne v okolí hotela, prípadne, kto chce ísť ešte do živého centra, sprievodca mu ochotne poradí ako.

2. deň

Dnes po raňajkách začíname spoznávať mesto tou najhlavnejšou dominantou. Čaká nás pýcha bohyne Atény – Akropola, ktorá sa vypína na návrší v centre mesta. Akropola bola miestom, kde sa odohrávali najznámejšie grécke mýty aj všetky významné historické udalosti a kedysi plnila náboženskú, politickú aj kultúrnu funkciu. Dnes bohužiaľ jej pôvodnú podobu a veľkoleposť uvidíte len so zapojením fantázie, k vytvoreniu lepšieho obrazu vám určite pomôže aj výklad miestneho sprievodcu. Nájdeme tu pozostatky štyroch najzachovalejších komplexov budov – vstupnú bránu, ústredný chrám Partenón, chrám Atény Niké a najposvätnejší chrám Erechteion, ďalej najstaršie grécke divadlo (Dionýzovo) a zachovalý amfiteáter, ktorý sa príležitostne využíva dodnes. Naskytne sa nám odtiaľ aj panoramatický výhľad na mesto a okolité pahorky. Čo všetko tu v 5. stor. p.n.l. stálo a na čo Akropola slúžila sa už dozvieme na mieste. Po prehliadke sa prejdeme okolo ďalších stavieb ako je rímska Agora a Hadriánova knižnica do štvrti Monastiraki. Hlavné námestie tu okolo obeda ožíva a predstavuje najrušnejšie nákupné centrum mesta, kde nájdete ovocné trhy, stánky so suvenírmi, ale aj moderné obchody. Námestiu kraľuje maličký osmanský kostolík. Neďaleko si pozrieme miestnu centrálnu tržnicu s rybím a mäsovým trhom, ktorý má rozhodne svojskú atmosféru. Popoludní bude nasledovať individuálne voľno na vychutnanie si atmosféry po svojom a najmä v kľude, lebo ku Grécku už neodmysliteľne patrí aj vysedávanie v tavernách a kaviarňach. V neskorších poobedňajších hodinách môžu záujemcovia fakultatívne navštíviť moderné Múzeum Akropoly, kde sú uložené všetky predmety nájdené na Akropole a pred pár rokmi bolo dokonca vyhlásené za tretie najlepšie múzeum sveta! Sprievodca vám pomôže s kúpou lístkov, no prehliadka múzea je individuálna. Po ceste sa prejdeme ďalšou – najstaršou aténskou štvrťou Plaka, ktorá si stále zachováva čarovnú dedinskú atmosféru. Večera individuálne v centre mesta.

3. deň

Po raňajkách presun metrom do najväčšieho osobného prístavu v Európe, ktorým je aténsky Pireus. Trajektom sa dostaneme na neďaleký ostrov Aegina, kde dnešný deň strávime. Aegina je obývaná už 4tisíc rokov a o jej histórií aj mýte, ktorý sa k nej viaže sa už dozviete na mieste...Obľúbený cieľ Aténčanov je známy najmä vďaka pestovaniu pistácií, ktoré sa považujú za najlepšie na svete. Hneď po vystúpení v prístave vás privíta malá biela fotogenická kaplnka zasvätená patrónovi námorníkov a ostrovná atmosféra, ktorá je na prvý pohľad odlišná od tej mestskej – vládne tu kľud a pokoj. Prechádzka po meste, v rámci ktorej uvidíte aj pekný ortodoxný kostolík, vežu Makrellos, ktorá sa v 19. stor. stala na krátky čas aj sídlom vlády, či rybí trh. Neminieme ani jeden z mnohých „pistáciových“ obchodíkov, kde ochutnáme rôzne ručne robené výrobky napr. pistáciovú pastu, likér, karamelizované, solené aj naturálne pistácie a iné. Po prehliadke už bude nasledovať individuálne voľno na obed, obchodíky a vychutnanie si ostrova po svojom. V čase voľna môžete navštíviť aj kopec Kolona s významným archeologickým náleziskom a múzeom. Vďaka tomu, že ostrov navštívime mimo hlavnej sezóny, bez davu turistov, si môžeme vychutnať jeho pravú atmosféru a vidieť ako žijú domáci obyvatelia. Popoludní trajekt späť do Atén. Večer fakultatívne možnosť zúčastniť sa tradičného gréckeho večera v jednej z najstarších taverien v srdci Plaky, kde vás čaká večera, živá hudba, ukážka folklóru, tance aj tradičný zvyk rozbíjania tanierov – skrátka celovečerná živá show na grécky spôsob.

4. deň

Dnes máme pred sebou ešte celý deň a preto po raňajkách pokračujeme v spoznávaní Atén. Prvým cieľom dňa je Panaténsky štadión, postavený na ruinách štadiónu pôvodne zo 6 stor. p.n.l., čo z neho robí najstarší športový svätostánok. V 19. stor. potom prešiel rekonštrukciou a tak sa dnes môžeme pozerať na mohutnú stavbu z ušľachtilého bieleho mramoru s kapacitou do 80tisíc osôb. Práve na tomto mieste sa v roku 1896 konali prvé moderné letné olympijské hry. Prehliadka štadióna s audiosprievodcom (vo všetkých svetových jazykoch) zahŕňa aj malú expozíciu venovanú prvým OH a právo zabehnúť si na profesionálnej bežeckej trati . Neďaleko štadiónu sa nachádza hlavné aténske námestie – Syntagma, ktorého dominantou je bývalý kráľovský palác – dnes parlament a vedľa stojaca hrobka neznámeho vojaka, pred ktorú by sme mali prísť práve v čase najväčšej ceremónie celého týždňa – výmeny stráže, pri ktorej vojaci v tradičných uniformách pochodujú za sprievodu dychovky. Hneď vedľa parlamentu sa nachádza jeden zo vstupov do bývalých kráľovských, dnes národných záhrad, kde nájdu aj domáci útek pred slnkom, ruchom či turistami. Pri prechádzke v tieni stromov môžete naraziť na rozsiahle zelené plochy s roztrúsenými ruinami antických stĺpov, jazierka, fontány, altánky, vysoké palmy, korytnačky, papagáje, mandarinkovníky, atď. Individuálne voľno v záhradách a na obed, prípadne na nákupy (v okolí Syntagmy nájdete množstvo obchodov). Po dostatočne dlhom voľne nás ešte čaká posledný cieľ, prechádzka okolo Hadriánovho oblúku a chrámu zasvätenému Diovi (zvonku) na tzv. Filopapov pahorok, alebo tiež Kopec múz (ako sa nazýval v stredoveku), ktorý sa nachádza priamo oproti Akropole a ponúka pekný výhľad na celé mesto, Akropolu, prístav a Sarónsky záliv. Po ceste hore neminiete Sokratovo väzenie vtesané do skál a na vrchole vás okrem výhľadu čaká aj Filopappov monument. Potom už spoločný presun späť do hotela po batožinu, autobusový transfer na letisko a večerný let do Viedne, odkiaľ je zabezpečený transfer do Bratislavy.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    1.10. – 4.10. 2021

Cena

    439€ + 160€ (letiskové a palivové poplatky) = 599 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny ceny letenky a letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - let pravidelnou leteckou linkou a späť s letiskovými poplatkami
  - 20kg batožina do podpalubia
  - transfer autobusom z Bratislavy na letisko do Viedne a späť
  - transfer autobusom z letiska do hotela a späť v Aténach
  - 3 x ubytovanie v 3*hoteli s raňajkami
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
  - lokálny sprievodca na Akropole
  - ochutnávka pistáciových produktov na Aegine
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 20€/noc , pobytová taxa (povinné!) – 1,50€/noc
  - vstup na Akropolu - 10€, Múzeum Akropoly (fakultatívne!) – dospelý 5€, senior 3€
  - trajekt na ostrov Aegina – cca 20€, vstup na olympijský štadión s audioguidom - 5€
  - tradičný grécky večer s hudbou a tancom (fakultatívne!), náklady na metro počas celého zájazdu – cca 9€
  - komplexné cestovné poistenie Union - 10€ (2,50€/deň) - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 12 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK