Skvosty Jordánskeho kráľovstva

"Amman, Petra, Mŕtve more, Wádi Rum..."

Blízky východ - magické miesto, kde sa stretávajú 3 kontinenty, 3 náboženstvá, ale aj najstaršie ľudské civilizácie. Tu leží aj Jordánske kráľovstvo. Pozývame vás na kratší, ale na zážitky určite bohatý poznávací zájazd, v ktorom skupinka max 8 klientov spozná za prítomnosti skúseného sprievodcu to najlepšie, čo táto krajina ponúka. Od veľkolepej Petry, cez Mŕtve more, antické pamiatky, po nenapodobiteľnú púšť s červeným pieskom - Wádi Rum. To všetko vás čaká v pohodovej, priateľskej, takmer až rodinnej atmosfére, v ktorej sú autentické zážitky na prvom mieste! Užite si Jordánsko naplno!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Prílet do Ammánu, vstupná administratíva, transfer do mesta a prechádzka po nočnom meste. Ochutnáme sladkú špecialitu kunáfu, prípadne hummus a falafel v jednoduchej, ale naozaj legendárnej reštaurácii Hashem, ktorú navštevujú domáci aj turisti. Prejdeme sa po starom meste, ktoré ožíva práve večer. V rámci prechádzky navštívime aj živú obchodnú ulicu, kde sa predávajú chute a vône krajiny – z množstva obchodíkov s koreninami, sladkosťami a voňavkami si máte naozaj problém vybrať. Následne ubytovanie v Ammáne.

2. deň

Po raňajkách transfer na horu Nebo, ktorá je vyhliadkou na oblasti Palestíny a Izraela alebo tzv. Svätej zeme a viaže sa na zaujímavé rozprávanie o Mojžišovi. Z vyhliadky dovidíme až na Mŕtve more, hlavné mesto Ammán, staré mesto Jericho a suchú jordánsku krajinu. Pozrieme si tiež kostol z čias Byzantskej ríše, ktorého podlahy zdobia unikátne mozaiky. Následne nás čaká nevšedné kúpanie v Mŕtvom mori. V luxusnom rezorte si užijeme kúpanie v Mŕtvom mori, kde vás určite prekvapí tá horkosť, slanosť, štípanie a neschopnosť plávať. Vyskúšame si aj liečivé účinky bahna a okúpeme sa aj v bazénoch so sladkou vodou. Rezort tiež ponúka kvalitnú gastronómiu, čaká nás príjemný oddychový deň. Po kúpaní sa presunieme do mesta Wadi Musa pri archeologickom areáli Petra. Prenocovanie v Petre.

3. deň

Deň v Petre - v skalnom meste civilizácie Nabatejcov. Po ceste sa dozvieme od sprievodcu zaujímavé fakty o architektúre, o živote s vodou v púštnych oblastiach, o obchode, obchodných cestách, kontaktoch a zvykoch dávnej kultúry. Snáď najznámejšou asociáciou spojenou s Jordánskom sú sú ikonické fotografie chrámu Al Khaznech, ktorý bol vytesaný do pieskovca už v 1.storočí. V skalnom meste Petra však toho nájdeme oveľa viac. Návšteva celého areálu by trvala celý deň (cca 16km). My z neho prejdeme asi polovicu (cca 8 km), pričom uvidíme tie najvýznamnejšie stavby. Už samotný vstup cez skalný vchod, ktorý sa nazýva Siq. je neuveriteľným zážitkom. Impozantná skalná roklina vysoká asi 70m hraje nádhernými farbami a kaňon dlhý 1km stojí skutočne za prechádzku. V jeho najužšom mieste nás očarí tzv. Pokladnica, o ktorej si lokálni beduíni dlho mysleli, že skrýva poklady. V ďalšej časti areálu uvidíme hrobky a amfiteáter. Aké ďalšie prekvapenia skrýva Petra sa dozvieme na mieste od sprievodcu. Večer môžeme ochutnať tradičný jordánsky pokrm Mansaf, ktorý sa väčšinou konzumuje pri rodinných udalostiach a slávnostiach. Prenocovanie v Petre.

4. deň

Dnes nás čaká ranný presun do púšte Wadi Rum. Široko ďaleko je v dohľade len piesok a vysoké skaly. Pod intenzívnymi lúčmi slnka sa striedajú všetky odtiene oranžovej farby. Púšť, mimochodom zapísaná do Unesco, ukrýva okolo 20 tisíc nápisov vytesaných do skál, ktoré sú staré tisícky rokov. Niekoľko z nich s nápismi a kresbami si určite ukážeme počas jazdy na džípoch. Červená púšť je známa z filmov Marťan, Lawrence z Arábie, Aladin a ďalších. Táto púšť je okrem svojej farby unikátna dunami, skalnými formáciami a dokonca aj horami. Nachádza sa tu aj najvyšší kopec Jordánska – Jabal Um Ad Dammi (1854). Budeme sa pohybovať len pár kilometrov od Saudskej Arábie. Počas dňa sa porozprávame o živote pôvodných obyvateľov - o beduínoch, ktorí v minulosti obývali tieto nehostinné oblasti a kočovali s ťavami a kozami. V púšti ochutnáme aj tradičný pokrm zarb - ide o beduínsky pokrm, kedy sa mäso, zelenina a zemiaky varia v podzmenej peci - čiže vo vykopanej jame, v ktorej je zapálený oheň. Po hodinách varenia sa hrniec zo zeme vyberie a beduínska grilovačka bude pre nás pripravená!:) Čaká nás naozaj krásny deň v skutočne fotogenickej púšti, na ktorý sa tak ľahko nezabúda. Prenocovanie v Petre.

5. deň

ranný presun do Ammánu. Príchod do Ammánu pred obedom. Obed, návšteva rímskej citadely s pohľadmi na rímske divadlo a kopce, na ktorých toto štvormiliónové mravenisko leží. Pozrieme si mešitu, a porozprávame sa o islame, zvykoch či pravidlách tohto náboženstva. Návšteva miestneho trhoviskoa v centre mesta sa vždy teší veľkej obľube. Dokúpime tu suveníry, pre tých čo zostali doma, ďatle, výrobky z Mŕtveho mora a iné. Odchod z mesta na letisko v podvečerných hodinách. Prílet do Viedne pred polnocou. Fakultatívne možnosť zabezpečenia transferu.

Rezervácia

 

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    31.5 – 4.6. 2022

Cena

    999 €

Cena zahŕňa
 • - letisková doprava Viedeň – Amman a späť s letiskovými a servisnými poplatkami
  - 10kg batožina do podpalubia + príručná batožina, väčšia batožina za poplatok
  - doprava mikrobusom počas celej cesty zájazdu, skúsený sprievodca zájazdu
  - 1 x ubytovanie v 4* hoteli v Ammáne s raňajkami
  - 3 x ubytovanie v 4* hoteli v Petre s raňajkami
  - vstupné víza do krajiny
  - všetky vstupy podľa programu
  - výlet na jeepoch 4x4 v púšti Wadi Rum s obedom
  - vstupné do rezortu pri Mřtvom mori (s bazénmi aj voľným prístupom k moru)
  - miestny sprievodca v Petre
  - poistenie proti insolventnosti
  - individuálna starostlivosť, program a rezervácie vstupov v mini skupinke
Cena nezahŕňa
 • - strava a nápoje nezahrnuté v programe, príplatok za jednolôžkovú izbu (na vyžiadanie, cca 180€)
  - fakultatívne doprava na letisko vo Viedni a späť (naceníme podľa počtu záujemcov)
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 8 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK