Rozprávková príroda, pobrežie, výborné vína,

olivy a dobré jedlo – užite si Slovinsko

"cestovanie v mini skupinke!"

Začiatkom júna vás pozývame do rozmanitého Slovinska, kde vám predstavíme malú časť tejto čarovnej zeme – čaká vás najmenšia metropola Európy Ľubľana so svojimi pamiatkami, ktoré nám predstaví miestny sprievodca, aj menšie slovinské mestá ako historický Piran, či perla slovinského pobrežia Portorož. Národný park Triglav nám predstaví svoju rozprávkovú prírodu – zažijeme prechádzku jednou z najkrajších krasových tiesňav slovinských Álp, či jazerá Bled a Bohinj. Gastro zážitok ponúkne návšteva rodinnej olivovej farmy s ochutnávkou, ale aj posedenie pri miestnych jedlách a nápojoch. A to všetko v malej skupine do 8 osôb.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po rannom odchode z Bratislavy, bude našim cieľom hlavné mesto Slovinska – Ľubľana. Naša trasa povedie cez Maďarsko, kde sa zastavíme vo vinárskom regióne Jeruzalem a ochutnáme tu lokálne víno Šipon a iné. Príbeh hovorí, že keď krajinou prechádzalo vojsko Napoleona, ochutnali vojaci lokálne víno a reagovali slovami c’est bon (c’est bon znamená - je to dobré, číta sa - sé bon). Domáci nerozumeli, a tak zo „sé bon“ vzniklo slovo šipon. Popoludní príchod do Slovinska. Po ubytovaní sa prejdeme centrom Ľubľany s lokálnym sprievodcom – mesto mnohých prekvapí krásnymi budovami v secesii a baroku, či nádhernou vchodovou bránou ľubľanského Dómu. Pozoruhodné sú aj 3 mosty cez rieku Ljubljanicu. Jeden z nich ústi priamo do Mestskej radnice z r. 1718, ktorej dominujú 2 nádvoria a baroková fontána. Rozhodne za zmienku stojí aj ľubľanská katedrála z r. 1708 s 2 vežami vysoko týčiacimi sa nad mestom. Povieme si aj o architektovi Jože Plečnikovi, ktorý mesto postavil. Večer v prípade záujmu návšteva veselej bohémskej štvrte Metelkova.

2. deň

Po raňajkách odchod do oblasti v okolí čarovného jazera Bled. Návšteva krasovej tiesňavy Vintgar, ktorá patrí medzi najkrajšie a najviac navštevované turistické miesta v Triglavskom národnom parku. Naozaj krásna prechádzka v tiesňave nad riekou trvá približne hodinu, k videniu tu bude niekoľko prekrásnych vodopádov a úzkych kaňonov s prudkými zrazmi. Vracať sa budeme necelú hodinu cez veľmi fotogenické zelené lúky. Potom už návšteva samotného jazera Bled, kde si spravíme jednu z najkrajších fotiek Slovinska – smaragdovo zelené jazero obkolesené horami s ostrovom, na ktorom stojí od dvanásteho storočia kostol. Vo voľnom čase, podľa chuti, plavba na ostrov. V jeho strede, na mieste, kde dnes stojí mariánsky kostol, sa v rannom stredoveku nachádzalo staroslovanské kultové miesto. Pútnici sem prichádzali, aby si od pohanskej bohyne vyprosili šťastie v boji, alebo láske. Brány kostola delí od brehu takmer stovka schodov, ktoré sa však určite oplatí prekonať. Kto totiž zazvoní na tunajší zvon, malo by sa mu splniť každé prianie. Ak by ste o túto atrakciu nemali záujem, prejdeme sa na brehu alebo sa občerstvíme v reštaurácii pri jazere. Po obede odporúčame ochutnať taktiež miestnu špecialitu - slávny zákusok „rez Bled“, ktorého recept si Bleďania už dlho v tajnosti strážia. Finálne navštívime aj druhé, horami obkolesené jazero Bohinj, ktoré je súčasťou Triglavského národného parku. Jazero je ľadovcovo - tektonického pôvodu a s hĺbkou 45 m, dĺžkou 4100 m a šírkou 1200 m je najväčším jazerom v Slovinsku. V okolí jazera sa dá príjemne prejsť a navštíviť Kostol sv. Jána Krstiteľa (Pravdepodobne uvidíme exteriér, kostol býva otvorený len na omšu). Večer návrat do hotela v Ľubľane. 

3. deň

Dnešný deň strávime na pobreží Jadranu, ktorého má Slovinsko cca 50 kilometrov. Na tomto krátkom území je nádherne čisté more a prevažne skalnaté pobrežie. Po raňajkách odchod do stredovekého benátskeho mesta Piran. Práve vďaka vplyvu Benátčanov, ktorí tu boli pánmi už od 13. st. získalo mesto svoj osobitý ráz. Prechádzka krivolakými uličkami s rybacími reštauráciami v mestečku na malom polostrove určite nikoho nesklame. Prejdeme sa na vyhliadku pri kostole Sv. Juraja nad mestom a podľa chuti vystúpime po 147 schodoch na vežu, z ktorej je naozaj krásny výhľad na červené strechy starého mesta a more. V rámci voľného času si nájdeme tavernu alebo kaviareň na občerstvenie, ochutnáme prímorskú gastronómiu, prípadne rakiu a pelinkovac na povzbudenie . Pozrieme si hlavné námestie Tartini, ktoré je pomenované podľa skladateľa a rodáka Giuseppeho Tartini. Námestie pôvodne slúžilo ako prístav, neskôr ho zasypali. V meste sa zachovali aj mestské hradby z desiateho storočia, ktoré je tiež možné navštíviť. Neskôr sa presunieme do podstatne modernejšieho rezortného mesta Portorož, kde sa prejdeme po pobreží. V tento deň nás čaká aj návšteva ekologickej farmy, ktorá sa venuje organickému pestovaniu olív a výrobe olivového oleja. Je umiestnená v krásnom prostredí kopcov slovinskej Istrie. Našu olivovú cestu tu začneme prehliadkou olivových hájov s výhľadmi na prírodný park Salina a more. Dozvieme sa o histórii výroby oleja aj to, akú cestu musí prejsť oliva zo stromu až k stolu. Ochutnávka extra panenského oleja bude prebiehať s majiteľkou farmy, ktorá je tiež certifikovaným degustátorom tohto výrobku. Naučí nás, ako spoznať kvalitný olej a odhaliť tajomstvo za rôznymi názvami a etiketami na fľaškách a zistíme aj jeho pozitívne účinky na zdravie. Na záver prehliadky si doprajeme ľahké občerstvenie s pohárom vína pod pergolou s príjemným výhľadom. Ochutnáme gurmánske produkty farmy z olív, aj iné typické istrijské produkty miestnych fariem a malých producentov. Večer návrat na ubytovanie v Ľubľane.

4. deň

Po raňajkách návšteva miestneho trhoviska pri rieke Ľubľanica, ktoré má svoje autentické čaro. Ak si to celé chcete pozrieť tak trochu zvrchu, odporúčame návštevu stredovekého ľubľanského hradu, ktorý od r. 1144 tróni nad mestom. Na hrad sa oplatí vybrať ani nie tak kvôli prehliadke, ako kvôli úžasnému výhľadu. V prípade dobrého počasia je celé Slovinsko ako na dlani, vidno až nádhernú panorámu Julských Álp. Na hrad vás pohodlne dopraví „hradná lanovka“, ktorá ústi priamo do podzemia hradu. Posledné individuálne voľno v meste, s ktorým sa rozlúčime. Po ceste domov nás ešte čaká zastávka v 2. najväčšom meste krajiny, Maribore. Po príchode si prezrieme historické centrum ležiace na rieke Dráva – gotickú katedrálu z 12. stor., renesančnú radnicu na hlavnom námestí, aj mestský hrad z 15. storočia. Okrem starých domov, kostolov, či námestí, tu natrafíme aj na najstarší vinič sveta, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Voľno na občerstvenie. Návrat do Bratislavy vo večerných hodinách.

 


Rezervácia

 

 
 

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    5. – 8. JÚN 2022

Cena

    588 €

Cena zahŕňa
 • - doprava mikrobusom počas celej cesty zájazdu, skúsený sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 3* hoteli v centre Ľubľany s raňajkami
  - miestny sprievodca v Ľubľane
  - poistenie proti insolventnosti
  - individuálna starostlivosť, program a rezervácie vstupov v mini skupinke
Cena nezahŕňa
 • - plavba na ostrov na jazere Bled a späť - 15€
  - vstup do tiesňavy Vintgar - 10€
  - ochutnávka vína v regióne Jeruzalem - doplníme
  - zvonica kostola sv. Juraja v meste Piran - 2€
  - hradby v meste Piran - 2€
  - prehliadka olivovej farmy s ochutnávkou – cca 20€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK