Telč, Třebíč, podvečerná plavba na pltiach, chodník

v korunách stromov, Lipno, kláštor Vyšší Brod...

"JUHOČESKÉ A MORAVSKÉ KLENOTY UNESCO"

Pre Južné Čechy a Moravu je typické množstvo menších i väčších miest s bohatou a zachovalou históriou, nádherné hrady, zámky ako aj krásna príroda pretkávaná menšími či väčšími vodnými tokmi. Túto kombináciu budete môcť zažiť počas prvého júnového víkendu spolu s nami! Počas troch dní môžeme nahliadnuť do niekdajšieho života v unikátne dochovanej židovskej štvrti, pozrieť si miesta a pamiatky, ktoré sú tak výnimočné a jedinečné, že si zaslúžili zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, spoznať zámok ako z anglickej rozprávky, či letohrádok slúžiaci k rozmarom šľachty. Budeme mať možnosť prebádať počas druhého dňa Český Krumlov krížom-krážom a čerešničkou na torte bude podvečerná plavba na pltiach po Vltave.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Po odchode z Bratislavy v ranných hodinách bude našou prvou zastávkou mesto Třebíč s bohatou históriou a mnohými cennými architektonickými pamiatkami. Krivoľaké uličky s dlažbou z riečnych balvanov, domčeky s nízkymi vchodmi postavené v niekoľkých stavebných slohoch prerastené medzi sebou, miniatúrne dvory, či námestíčko ako dlaň – to je židovská štvrť, ktorá je jedinou kompletne zachovanou židovskou štvrťou v Európe (Unesco). V rámci nej navštívime Zadnú synagógu z roku 1669 a dom, ktorý vám priblíži typické bývanie židovskej rodiny v medzivojnovom období. Ďalšou Ďalšou pozoruhodnosťou mesta je bazilika sv. Prokopa, pochádzajúca zo zač. 13.stor. Bazilika patriaca ku skvostom stredovekého staviteľstva je postavená v románskom slohu s prvkami gotiky a právom jej patrí zápis do zoznamu UNESCO. So židovskou kultúrou sa síce okolo obeda rozlúčime, no s pamiatkami UNESCO pokračujeme ďalej. „Moravské Benátky“, „perla Vysočiny“, či „jazerná ruža“, všetky tieto prívlastky právom patria Telču – historickému mestu ležiacemu na pomedzí Čiech a Moravy, ktoré si vás už pri prvej návšteve určite získa svojou krásou. Renesančnú pečať mestu vtlačil Zachariáš z Hradca, najvýznamnejšia osobnosť z jeho histórie. V 17. a 18. storočí sídlil v Telči jezuitský rád, ktorý svojimi stavebnými úpravami taktiež prispel k dnešnému vzhľadu mesta. Vo vnútri medzi rybníkmi a bránami, si však mesto udržalo svoju pôvabnú tvár Zachariášových čias, vďaka čomu bolo historické jadro zapísané na zoznam UNESCO. Po individuálnom voľne na obed si spoločne pozrieme centrum mesta, ktoré si krásu svojich pamiatok zachováva už po stáročia. Neminieme ani klenot moravskej renesančnej architektúry – TELČSKÝ ZÁMOK. Vznikol v 14. storočí ako gotický hrad, ale svoju celkovú podobu dostal o 100 rokov neskôr prístavbou renesančného zámku s kaplnkou. Návšteva interiéru závisí od toho, či sa podarí dokončiť plánovú rekonštrukciu. Po prehliadke možnosť prechádzky v zámockom parku s množstvom vzácnych drevín, V neskorých poobedňajších hodinách nás čaká presun do Českého Krumlova, alebo okolia na ubytovanie.

2. deň

sa po raňajkách presunieme do centra históriou dýchajúceho Českého Krumlova, ktorý sa od roku 1992 pýši zápisom v zozname UNESCO. Gotické a renesančné domy, stredoveké uličky, veľká radnica, dôstojné kláštory a kostoly, ktoré sa do súčasnosti zachovali bez rušivých prestavieb predstavujú skvost svetového významu. Čaká nás pešia prehliadka centra, ktorú zakončíme prehliadkou krumlovského zámku. Svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou a rozlohou patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v stredoeurópskom meradle. Po Pražskom hrade je druhý najrozsiahlejší v Čechách a jeho prehliadka zanecháva v návštevníkoch pocit, že sa ocitli v dobách, kedy tu chodbami prechádzala skutočná šľachta... Dominantou hradu ako aj symbolom mesta je nádherná zámocká veža o ktorej spisovateľ Karel Čapek tvrdil, že je najvežovatejšia zo všetkých veží, ktoré poznal. Po prehliadke bude individuálne voľno na vychutnanie si mesta po svojom. Okrem prechádzok historickým centrom máte možnosť navštíviť aj niektoré z mnohých miestnych múzeí, či relaxovať pri káve s nádherným výhľadom. Z múzeí spomenieme napríklad Fotoateliér Seidel, jedinečné miesto, kde v 19. storočí vznikla tradícia fotografie a miesto, kde sa zastavil čas. Môžete si tiež vybrať z Múzea historických motocyklov, Múzea voskových figúr, alebo Múzea vltavínov, rýdzo českých drahokamov, ktorých pôvod je aj dnes opradený tajomstvom. Podvečer nás čaká prehliadka Krumlova z trocha inej perspektívy. Zažijeme totiž plavbu srdcom mesta na ikonických plavidlách – „voroch“ s nezameniteľnou atmosférou. Plte, ktoré sa po Vltave plavia už dlhé stáročia, nám poskytnú jedinečný pohľad na krásne pamiatky mesta. Plavba po podvečernom Krumlove sľubuje naozaj jedinečný zážitok. Po plavbe si doprajeme spoločnú večeru v príjemnej pivovarskej reštaurácií . Po nej individuálny odchod späť do hotela.

3. deň

nás ešte čaká zaujímavý program. Navštívime totiž prvý chodník v korunách stromov v Českej republike, ktorý ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu zážitkov. Neuveriteľný výhľad na Šumavu , didaktické interaktívne zastávky, adrenalínové sekcie pre deti aj dospelých, či najdlhší suchý tobogán v Čechách, to všetko ponúka tento unikát v lone prírody. Odmenou za stúpanie po točitom chodníku bude krásna vyhliadka na Lipenské jazero, šumavskú prírodu a za dobrého počasia aj na vrcholky rakúskych Álp. K vrcholným zážitkom patrí 52m dlhý suchý tobogán vinúci sa stredom veže. Zážitky z krásnej prírody si môžeme rozobrať pri 90min plavbe na Lipne, ktorá bude určite príjemným letným osviežením. Nakoľko sa bude konať v čase obeda dostanú klienti možnosť priobjednať si na palubu 2 chodový obed. Na spiatočnej ceste navštívime ešte cisterciánsky kláštor Vyšší Brod, založený Rožmberkmi v 13. storočí. Jedná sa o jediný fungujúci mužský cisterciánsky kláštor v Čechách a jednu z najvýznamnejších pamiatok južných Čiech. Prehliadková trasa nás zavedie za pokladmi z unikátnych kláštorných zbierok do najkrajších priestorov opátstva. V kláštornom kostole opátskeho chrámu sa ocitneme na mieste, kde sa mnísi po stáročia zhromažďujú 7x denne za účelom modlitby. Obrazové galérie zas ukrývajú najcennejšie a najrozsiahlejšie (prevažne barokové) zbierky zo všetkých kláštorov. „Tajný vchod“ nás zavedie aj do rokokovo zdobenej kláštornej knižnice (tretej najväčšej v ČR) s vyše 70tisícovou zbierkou. Bližšie o neľahkej histórií kláštora sa dozvieme od sprievodcu. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    24.6. – 26.6. 2022

Cena

    199€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli v Českom Krumlove, alebo okolí s raňajkami
  - 1 x 2 chodová večera v reštaurácii v centre Krumlova
  - sprievodca zájazdu, poistenie voči insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - vstupné do židovskej štvrti v Třebíči + bazilika sv. Prokopa, zámok v Telči, hrad a zámok v Českom Krumlove - dospelý cca 27€, senior cca 19€ (presná suma bude upresnená v pokynoch)
  - 1,5h plavba po priehrade Lipno - 11€/osoba + možnosť 2chodového obeda na lodi upresníme v pokynoch
  - podvečerná plavba na pltiach po Českom Krumlove – 16€/osoba
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK