rozprávková príroda a nádherné pamiatky

„talianskeho“ Tirolska

"jazda najstrmšou pozemnou lanovkou, jazero Kaltern"

La vita è bella – alebo život je skutočne krásny! Takýmto sloganom vítajú uprostred pôsobivej prírody turistov v regióne Južného Tirolska. Krajina nachádzajúca sa už na území Talianska v ničom nezaostáva za svojím rakúskym menovcom. Región, okolo ktorého po ceste do Talianska väčšinou prefrčíme za vidinou mora, či lyžovačky, stojí určite za zastávku... Mnohotvárnosť Južného Tirolska je fascinujúca: vysoké hory, priezračné jazerá, krásne upravené stredoveké mestá, kulinárske špeciality, bohatá kultúrna ponuka a ešte oveľa, oveľa viac. Vplyv stredomorskej klímy zabezpečil tunajším farmárom okrem jabĺk a gaštanov známych v celom Taliansku aj vynikajúce vína, ktoré tu dozrievajú vo viniciach vo výške viac ako 1000m nad morom. Počas našej cesty spoznáme Merano, malebné kúpeľné mestečko s najkrajšími záhradami Talianska, ktoré milovala aj Sissi, či históriou dýchajúce staručké Bolzano. Počas zájazdu vyskúšame aj lahodné tirolské víno v jednej z tirolských viníc, vyvezieme sa na horský priesmyk najstrmšou pozemnou lanovkou Európy a vyskúšame, či je jedno z najteplejších alpských jazier naozaj vhodné aj na kúpanie... Južné Tirolsko vás rozhodne nesklame, zavítajte s nami do tohto kúzelného kúta Európy!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy ráno, cesta s povinnými prestávkami cez Rakúsko. Okrem povinných prestávok bude prvou väčšou zastávkou starobylé mestečko neďaleko rakúsko-talianskych hraníc, ponúkajúce ideálu kombináciu stredovekej atmosféry a moderného šarmu. Mestečko, ktoré je skutočným klenotom uprostred nádhernej prírody, je obklopené z každej strany krásnymi údoliami, horskými pastvinami, či ľadovcami – skrátka panenskou prírodou. Iba 5 min chôdzou z úplného centra mesta sa dostaneme k údolnej stanici kabínkovej lanovky, ktorá je pripravená uspokojiť všetkých milovníkov horskej turistky. Po príjemnej prestávke pokračujeme do cieľa našej cesty do hotela neďaleko Bolzana. Príchod pred večerou, ubytovanie, večera v hoteli.

2. deň

nás po raňajkách čaká nádherné kúpeľné mesto Merano, kedysi hlavné mesto celého Tirolska, známe svojimi prameňmi a jesennou hroznovou kúrou. Mestské jadro s troma mestskými bránami si dodnes udržalo stredoveký ráz. Predtým ako sa pustíme obdivovať gotický Dóm s vysokou zvonicou a zaujímavými freskami však potešíme milovníkov záhrad a prírody vôbec. Čaká nás totiž zámok Trautmannsdorf, ktorého botanická záhrada patrí k najkrajším záhradným plochám sveta, v Taliansku ju považujú rozhodne za najkrajšiu. Nájdeme tu zbierky exotickej flóry Severnej Ameriky, Východnej Ázie, slnečné záhrady, olivy, cyprusy, rozmanité sukulenty, ale aj ovocné stromy, citrusy, vínnu révu a samozrejme nesmierne množstvo kvetín. Zaujímavou časťou je 200m dlhý tunel, ktorý zoznámi návštevníkov s podzemným kráľovstvom rastlín, a lákadlom je aj obrovský skleník s teráriom. Skutočný botanický diamant v Alpách! V zámku sa dnes nachádza zaujímavé múzeum, zábavnou formou dokumentujúce históriu alpského turizmu. V 19. storočí bolo mesto dôležitým bodom stretnutí vysokej spoločnosti, v meste strávila množstvo chvíľ cisárovná Sissi, ktorej je venovaná promenáda z centra mesta pozdĺž rozbúrenej rieky Passer. Indivudálne voľno na obed. V poobedňajších hodinách navštívime jeden z najkrajších zámkov v oblasti, ktorí je v súkromnom vlastníctve rodiny van Rossem. Čaká nás rozsiahly hradný komplex s neskorogotickou hradnou kaplnkou s cennými freskami zo 14. storočia, malebnými vnútornými nádvoriami, francúzskou okrasnou záhradou, ale aj rokokovou zrkadlovou sieňou a rytierskou sálou. Posledným bodom nášho programu bude jazda najstrmšou pozemnou lanovkou Európy do sedla priesmyku Mandel, odkiaľ sa nám otvorí nádherný výhľad do okolia. Príchod do hotela pred večerou.

3. deň

bude po raňajkách patriť najväčšiemu mestu Južného Tirolska, ktorým je Bolzano, patriace k najstarším mestám celého kraja. Jeho korene siahajú až do antických dôb, od 12. storočia tu vznikali šľachtické sídla a hrady, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Z tej doby pochádza aj jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta – nádherná gotická katedrála. Obdivovať tu môžeme stredoveké fresky zo 14. storočia aj početné obrazy znázorňujúce výjavy zo života svätcov. Dominantou stavby aj celého mesta je 65 metrov vysoká pieskovcová veža z rokov 1501 – 1519. Po prehliadke centra nás už čaká individuálne voľno v rámci ktorého môžete navštíviť napr. najzaujímavejšieho obyvateľa Bolzana – ľadového muža Ötziho! Naskytne sa nám vskutku pôsobivá exkurzia o živote, smrti a nájdení tohto vyše 5300 rokov starého lovca, ktorého hrobom sa po tisícročia stala hora na taliansko-rakúskej hranici. V najnavštevovanejšom múzeu Južného Tirolska nájdeme dochované časti zbraní, veci dennej potreby či dômyselné vysokohorské oblečenie a výbavu, tvoriacu unikátne svedectvo z doby medenej. V prípade, že vás ľadový muž nezaujíma určite nepohrdnete dobrým cappucinom, alebo typickým talianskym aperitívom v uličkách pekného mesta. Poobedie už strávime na krásnom mieste pri údajne jednom z najteplejších jazier južného Tirolska. Prejdeme sa po malebnom vinárskom mestečku Kaltern, ktoré sa pýši až 56 chránenými historickými budovami. Po prechádzke cappuccino, alebo pohár vychladeného tunajšieho vína. Následný presun k jazeru, kúpanie, relax, prechádzky okolo jazera. Rozsiahle lány viníc nás priam lákajú nakuknúť do jednej z vínnych pivníc a ochutnať tie najlepšie sorty z kraja. Večera v hoteli.

4. deň

sa s nádherným krajom ešte nelúčime. Po ceste domov nás čaká ešte viacero zastávok, prvá bude v mestečku umelcov, ktoré sa v 19. storočí, keď tu žilo cez 250 maliarov a sochárov stalo významným centrom európskeho kultúrneho diania. Mestečko, v ktorom istý čas pobýval aj slávny Albrecht Dürer vyžaruje dodnes neopakovateľné kúzlo. S Talianskom sa rozlúčime v 3. najväčšom meste Južného Tirolska v Brixene. Toto barokové mesto je najstarším mestom Tirolska a zároveň stredovekým biskupským mestom od roku 901. Kúpeľné mestečko s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, krištáľovo čistým vzduchom, obklopené hradbou veľhôr, lesov, lúk a strání bude určite príjemnou bodkou na záver. Malé mestečko sa pýši významnou románskou kaplnkou sv. Jána Krstiteľa, barokovým biskupským palácom, ale dominantu mesta tvorí Dóm, v ktorom nájdeme románsko-gotickú krížovú chodbu s freskami z 12. - 14.stor. Po spoločnej prehliadke mestečka sa môžete poprechádzať po kúzelnej uličke Portici Maggiore, ktorá je plná domov zaalpského typu zo 16. storočia. Možno viete, že Brixen je známy aj vďaka Karlovi Havlíčkovi Borovskému, ktorý tu nedobrovoľne strávil niekoľko rokov, dokonca tu nájdeme aj jeho pamätnú tabuľu. Čas na posledné darčeky v mestečku, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


Rezervácia

  
Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    2. 7. – 5. 7. 2022

Cena

    359€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
  - 3 x ubytovanie v 3* rodinnom tirolskom hoteli s raňajkami, servírovanou večerou a šalátovým bufetom
  - 1x večera z talianskych špecialít
  - 1 x typická večera zo špecialít južného Tirolska

  - sprievodca zájazdu, poistenie insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 60€ na 3 noci
  - miestny poplatok 1,70€ za noc/ 5,10€ za pobyt, cestovné poistenie UNION – 10€ na 4 dni
  - záhrady Trautmannsdorf – skupinová cena – 12€
  - ochutnávka u vybraného vinára v južnom Tirolsku –12€
  - vstup na hrad neďaleko Merana – cca 8€ (upresníme)
  - pozemná lanovka na Mendelpass tam a späť - 10€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK