Starobrnianske opátstvo

"Marhuľový festival v mestečku Židlochovice"

S letom sa spája množstvo čerstvého ovocia, medzi ktoré rozhodne patria takzvané „kráľovné skorého leta“ – marhule. Túto letnú sobotu vás preto pozývame na slávnosti do malého mestečka na Morave, kde má pestovanie marhúľ dlhú históriu. Druhú polku dňa strávime v Brne, kde spoznáme opäť niečo nové, Starobrnianske augustiniánske opátstvo s bazilikou, miesto úzko spojené napríklad aj s otcom genetiky – Mendelom, či skladateľom Leošom Janáčkom...

RÁMCOVÝ PROGRAM:

Po rannom odchode z Bratislavy nás dopoludnia privíta hlavné mesto Moravy – Brno. Konkrétne Mendlovo námestie, kde sa nachádza augustiniánske opátstvo - Starobrniansky kláštor, ktorý založila česká a poľská kráľovná Alžbeta (Eliška) Rejčka ako kláštor cisterciániek. K jeho založeniu sa traduje povesť, ktorú sa dozviete od sprievodcu na zájazde . V dôsledku jozefínskej reformy sa museli augustiniáni zo svojho pôvodného kláštora vysťahovať a ako náhradu získali práve tento prázdny kaštieľ po cisterciánkach. Ako kompenzáciu za komplikácie so sťahovaním získali od cisára súbor barokových umeleckých diel. Budúci rok oslávi kláštor 700 rokov od založenia a pri tejto príležitosti tu otvorili múzeum, ktoré má ukázať práve tieto bohaté zbierky rádu a kláštora samotného. K videniu tu je napríklad klenotnica s vzácnymi opátskymi insígniami, či bohatá zbierka liturgického riadu a rúch. Nachádza sa tu aj salón venovaný G. J Mendelovi, ktorý tu bol jednu dobu opátom, aj miestnosť venovaná L. Janáčkovi, ktorý v miestnej bazilike pôsobil ako riaditeľ chóru. Práve susediaca gotická bazilika Nanebovzatia Panny Márie bude našim ďalším bodom programu. Okrem čarovnej atmosféry tu na vás čaká obraz Čiernej Madony, abstraktná vitráž, kontrastujúca s novogotickým interiérom, či hrob zakladateľky kláštora Elišky Rejčky... Prehliadka baziliky s miestnym sprievodcom, prehliadka múzea individuálne. V čase obeda presun do historického centra mesta, kde bude individuálne voľno, napríklad na obed. Určite si ale nechajte miesto aspoň na dezert, keďže na popoludňajšom programe bude marhuľový festival, alebo „Meruňkobraní“ v mestečku Židlochovice, neďaleko Brna. Okrem čerstvo odtrhnutých miestnych marhúľ budete môcť ochutnať marhuľovicu, marhuľové víno, knedlíky, koláče alebo sekt z marhúľ. Na pódiu bude prebiehať kulinársky program, hudba, či súťaže. Kto vydržal s neskorším obedom až sem môže ochutnať niektorú zo špeciálnych marhuľových ponúk miestnych reštaurácií. Chýbať nebude jarmok aj vinárska zóna. V mestečku sa nachádza aj neprístupný zámok, ktorý patrí k najzachovalejším loveckým zámkom Európy. Spolu s historickými bažantnicami a výbehmi pre vysokú zver vytvára ojedinelý lovecký komplex, ktorý nadväzuje na storočnú poľovnícku tradíciu na tomto území. K zámku, na ktorom za 1. republiky pobýval aj prezident T.G. Masaryk, patrí aj krásny a rozľahlý park. Ak by sa vám zažiadalo trocha turistiky, môžete sa z námestia vydať turistickou cestou na miestny kopec Výhon, kde sa nachádza rozhľadňa Agátová veža, ktorá ponúka krásne výhľady na široké okolie (spiatočná cesta vám bude trvať 1,5-2h). Podvečer odchod späť do Bratislavy, príchod večer.       

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    16. 7. 2022

Cena

    27€

Cena zahŕňa
  • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
    - sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
  • - Múzeum starobrnianského opátstva + bazilika – dospelý 250Kč, senior 130Kč
    - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK