Magický kvetinový koberec, Rubensovo mesto,

„belgické Benátky“ a iné krásy Flámska

„Brusel, Antverpy, Gent...“

Aj keď belgické kráľovstvo rozlohou, či počtom obyvateľov nepatrí medzi veľké krajiny európskeho kontinentu, rozhodne vám ho odporúčame na svojich potulkách Európou zaradiť do užšieho výberu... Belgicko má za sebou bohatú históriu a preto na každom rohu narazíte na množstvo pamiatok, malebné mestá, ktoré v čase svojho rozkvetu predčili počtom obyvateľov Paríž, či Londýn, príjemných ľudí a gastronomické pochúťky. Okrem hlavného mesta Belgicka a de facto aj celej Európskej únie však krajinu preslávila láska k pivu, pralinkám, či hranolkám, alebo diamantom. Vedeli ste, že aj detektív Hercule Poirot je Belgičan? Náš zájazd sme naplánovali v čase keď bruselské námestie Grand Place zapísané na zozname Unesco zažiari vďaka unikátnemu kobercu kvetov nádhernými farbami. Toto rozprávkové dielo, ktoré vyčarí 120 odborníkov z asi milióna begónií môžeme obdivovať každý druhý rok na pár dní. My budeme túto nádheru obdivovať z balkóna gotickej radnice z 15.storočia – zážitok na ktorý sa nezabúda. Počas zájazdu navštívime okrem už spomínaného hlavného mesta Rubensovo mesto – Antverpy, známe okrem krásneho historického centra svojim prístavom či obchodom s diamantmi.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

Po prílete do Bruselu v doobedňajších hodinách autobusový transfer do hotela. Po ubytovaní začneme spoznávať hlavné mesto Belgicka. Brusel je predovšetkým mesto s bohatou históriou, mesto božskej architektúry, mesto múzeí, ale aj mesto krčmičiek s vynikajúcim pivom, či mekka labužníkov lahodnej čokolády. Počas prehliadky mesta nám lokálny sprievodca ukáže všetky dôležité pamiatky od skvostného neskoro renesančného kostola Notre Dame de Sablon, cez gotickú radnicu s 96 m vežou, kráľovský palác s reprezentačnými priestormi kráľovskej rodiny až po nenapodobiteľné trojposchodové cechové domy na jednom z najkrajších námestí Európy - na Grand Place. Soška chlapčeka nepretržite vykonávajúca svoju potrebu od r. 1619 patrí snáď k najfotografovanejším atrakciám mesta – slávny Manneken Pis. Po prehliadke individuálne voľno v meste. No a tým, ktorí holdujú dobrému pivu, môžeme len držať palce, aby si v spleti stoviek krčmičiek vybrali zo 400 druhov piva, ktoré sa v Belgicku varí v 150 pivovaroch, to najchutnejšie. Počas prehliadky absolvujeme aj vstup na balkón historickej radnice, z ktorého je údajne najkrajší výhľad na kvetinovú nádheru rozprestierajúcu sa na na námestí. V poobedňajších hodinách individuálne voľno v meste, v rámci ktorého pre všetkých milovníkov automobilov vrelo odporúčame belgický Autoworld, kde sa môžete zoznámiť s históriou automobilu ako takého, od najkrajších belgických kočov cez veterány z rôznych kontinentov, až po moderné tátoše dnešnej doby. V prípade, ak sa rozhodnete preskúmať unikátnu stavbu Atómia, z ktorého reštaurácie dovidíte pri troche šťastia až na kraj Belgicka, dostanete sa tam pohodlne metrom. Naproti Atómiu sa nachádza park Mini Europe, v ktorom nájdeme viac než 300 zmenšených modelov európskych pamiatok. Tým, čo radi skúšajú miestnu kuchyňu ukáže sprievodkyňa, kde dostať originálne belgické mušle s hranolkami...

2.deň

po raňajkách vyrazíme vlakom do druhého najväčšieho mesta Belgicka, do Antverp, kde sa hneď po príchode môžeme pokochať vraj najkrajšou budovou železničnej stanice, ktorá pripomína skôr palác ako stanicu. Antverpy si vďaka flámskemu maliarovi Rubensovi vyslúžili aj prezývku Rubensovo mesto. Maliar Peter Paul Rubens tu žil v rokoch 1608 až 1640. Návšteva Rubensovho domu preto neodmysliteľne patrí k prehliadke tohto mesta. Už od 15. storočia sú Antverpy najvýznamnejším európskym strediskom obchodu s diamantmi. V okolí hlavnej stanice sídlia významné firmy špecializujúce sa na brúsenie diamantov. Ani my si v rámci prehliadky nenecháme ujsť Pavilón Diamantov, ktorého obchod bude inšpiratívny najmä pre dámy. Hlavné námestie s cechovými domami so 16. a 17. stor. s bronzovou sochou hrdinu Silvia Braba uprostred a s prekrásnou 67m dlhou radnicou je pýchou mesta. Neďaleko námestia sa nachádza najkrajšia gotická stavba mesta a zároveň najväčšia katedrála Belgicka a Holandska – Katedrála Panny Márie. Okrem 125 gotických stĺpov sa v nej nachádzajú 4 Rubensove obrazy. Katedrála je na zozname dedičstva Unesco. Po prehliadke individuálne voľno, v rámci ktorého si môžete dať niektorú z výborných belgických vaflí, ktoré tu na vás číhajú na každom rohu. V podvečer návrat vlakom do Bruselu.

3. deň

Po raňajkách vyrazíme do ďalšieho z krásnych flámskych miest, do mesta so štýlovou starobylou architektúrou, ležiaceho na sútoku Šeldy a Leie, do Gentu. Už v stredoveku patrilo toto malebné mesto k významným v regióne. To, že bol Gent kedysi jedným z najbohatších miest v severnej Európe, tu budeme vidieť na každom kroku. Očarí vás úžasnou atmosférou, je pretkaný kanálmi a pocit, že sa nachádzate viac v Benátkach ako v Belgicku vám umocňujú aj plaviace sa loďky s turistami, lákajúce na romantickú vyhliadkovú plavbu. Pozdĺž vodných kanálov zostal zachovaný súbor cechových historických domov s bohato zdobenými priečeliami, ktoré sú nádhernou ukážkou architektonických slohov od gotiky až po barok. Najnavštevovanejšou atrakciou mesta je dielo stredovekých majstrov, Chrám sv. Bavona, ktorý v nádhernom interiéri ukrýva jeden z pokladov svetového umenia  –  svetoznámy gentský doskový oltár od bratov van Eyckovcov. Po príchode do mesta prehliadka mesta so sprievodkyňou, potom voľno na obed, či nákup rôznych belgických špecialít. Poobede si doprajeme nezabudnuteľnú plavbu po kanáloch mesta. Návrat do hotela v Bruseli v podvečerných hodinách.

4. deň

nás po raňajkách čaká ešte dopozerať si v hlavnom meste to, čo sme prvý deň nestihli. Podľa záujmu spoločná návšteva múzea čokolády, nákupy, užívanie si atmosféry mesta. Transfer na letisko v neskorých poobedňajších hodinách. Odlet večer do Viedne.


Rezervácia
 
Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie


Termín

    12.8. – 15.8. 2022

Cena

    499 EUR cena zájazdu + 200 EUR letiskové poplatky= cena spolu 699 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená (letiskové poplatky sa môžu v čase konania zájazdu líšiť od kalkulovaných v čase zverejnenia zájazdu). Zmena programu, odletových časov a miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - let z Viedne do Bruselu a späť vrátane letiskových a palivových poplatkov s príručnou batožinou do 8kg (20kg batožina za príplatok od 60€)
  - 3 x ubytovanie v 4*hoteli s raňajkami
  - autobusová prehliadka Bruselu s lokálnym sprievodcom - 4h
  - vstup do radnice s výhľadom z balkóna na kvetinový koberec v Bruselu
  - autobusový transfer z letiska v Bruseli do hotela a späť
  - celodenný výlet vlakom do Antverp a späť
  - prehliadka Antverp s lokálnym sprievodcom
  - celodenný výlet autobusom do Gentu
  - prehliadka Gentu s lokálnym sprievodcom
  - slovensky hovoriaci sprievodca zájazdu počas celého pobytu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za 1/1 – 120€ za 3 noci
  - autobusová preprava z BA na letisko do Viedne a späť podľa záujmu klientov
  - vstup do Rubensovho domu v Antverpách
  - plavba po kanáloch v Gente
  - vstup do katedrály Panny Márie v Antverpách - 8€
  - vstup do katedrály sv. Bavona v Gente
  komplexné cestovné poistenie UNION - 10€ (2,50€/deň) odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK