Krásy poľského Baltiku

"alebo sever Poľska nielen pre milovníkov rýb"

Unikátna architektúra, divoké more, krásne pláže, móla, majáky, promenády plné turistov, príjemní a ochotní ľudia, tisícročná história, najväčší tehlový kostol na svete. To je často zanedbávaná a podceňovaná destinácia – sever Poľska a baltské pobrežie. Niektoré z miest museli prejsť po čiernej kapitole našich dejín, kedy boli značne zničené rozsiahlymi rekonštrukciami, aby sa nám dnes opäť ukázali vo svojom pôvodnom lesku, iné nájdeme v nepoškodenom stave ako za starých čias. Ryby z Pobaltia sa dovážajú aj k nám, ale dať si tak priamo v rybárskom prístave čerstvo údenú rybku, to už je iná káva! Prijmite naše pozvanie na sever a dokážeme vám, že Poľsko je omnoho viac ako nákupy, Tatry, Krakov, Varšava, či Zakopané!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách, celodenná cesta na sever Poľska, večer príchod do Štetína, ubytovanie, večera v hoteli. Po večeri nás na privítanie čaká ochutnávka 3 druhov tunajšieho národného nápoja – ktorým je vodka.

2. deň

po raňajkách sa pustíme do objavovania Štetína s miestnym sprievodcom. Ide o obrovský námorný prístav a bývalé hanzovné mesto. Medzi jeho neprehliadnuteľné dominanty patrí mohutný zámok pomoranských kniežat z 15.stor., katedrála sv. Jakuba a kostol sv. Petra a Pavla. Pri potulkách starým mestom však narazíme na mnoho nádherných domov rôznych umeleckých smerov. Na záver prehliadky nás čaká hodinová okružná plavba z tunajšieho prístavu, kde ak budeme mať šťastie narazíme na obrie plachetnice. Poobede voľno v meste, ktoré si každý užije po svojom. Pre tých, ktorým bolo histórie málo môžu navštíviť zámok v ktorom nájdeme mnoho historických máp tohto územia, alebo sa len tak potúlať úzkymi prístavnými uličkami, či vyjsť na zámockú vežu a kochať sa úchvatnými výhľadmi na mesto a prístav. Nezabudnite, večer nás čaká ešte spoločná večera v jednej z prístavných reštaurácii mesta.

3. deň

nás čaká celodenný výlet pozdĺž jantárového pobrežia na ktorom nás čakajú viaceré zaujímavé zastávky. Zastavíme sa pri majáku s nádherným výhľadom, v rybárskej dedinke ochutnáme čerstvo údené ryby z Baltského mora a pár kilometrov nás čaká nevesta mora so zaujímavou legendou. Poslednou zastávka bude pri parádnej románsko-gotickej katedrále so zaujímavou výzdobou a krížovou chodbou. Po príchode do mesta zastávka v hoteli na občerstvenie a potom nás už čaká večera, ktorá bude vyvrcholením celého dňa. Haringy sú špecialitami regiónu a pripravujú sa tu na viacero spôsobov. My vás pozveme preto na večeru pod názvom „slávnosť haringov“, ktorej atmosféru spríjemnia tóny typických námorníckych skladieb.

4. deň

po raňajkách so Štetínom rozlúčime a čaká nás autobusový presun do východného Pomoranska, ktorého metropolou je nádherný Gdaňsk. Väčšiu zastávku si urobíme v jednej z najnavštevovanejších oblastí Slovinského národného parku, ktorým je Poľská Sahara, alebo Lebské duny. Ide o skutočne unikátny a v Európe ojedinelý ekosystém zapísaný na zoznam prírodného dedičstva Unesco.Vďaka tisícročnému pôsobeniu mora, vĺn a vetra na tomto mieste piesok vytvára pohyblivé piesočné duny, ktoré miestami dosahujú výšku až 30m. Prehliadku po dunách absolvujeme pohodlne elektrickými autobusmi.

5. deň

po raňajkách nás čaká Gdaňsk – pobaltská perla s tisícročnou históriou, ktorá očarí aj najnáročnejších návštevníkov. Jeho strategická poloha priamo na brehu mora ho od jeho vzniku predurčuje na jeden zo základných obchodných bodov na mape Európy. V neslávnom roku 1939 tu Hitler začína svoju „veľkú vojnu“, počas ktorej je veľká časť mesta úplne zničená. Dnes je tomu však už ťažké uveriť, keďže bolo zrekonštruované do pôvodnej historickej podoby. Ku charakteristickým symbolom mesta patrí stredoveký žeriav, najväčší prístavný výťah Európy z minulosti, ktorý kedysi plnil aj funkciu mestskej brány. V starom meste na hlavnom námestí uvidíme budovu radnice, kde sa v štíhlej veži nachádza zvonkohra, ktorá hrá každú hodinu, či Dvor Artuša – niekdajší dom najbohatších kupcov, dnes miesto stretnutí významných svetových osobností politiky, vedy a kultúry. Pred ním nájdeme dominantu námestia z roku 1633 – Neptúnovu fontánu a dozvieme sa aj o legende, ktorá sa s mestom viaže. Nájdeme tu veľké množstvo uličiek, z ktorých dýchajú staré časy, katedrál a kostolov, pričom najznámejším je Mariánsky kostol – najväčšia tehlová sakrálna stavba, do ktorej sa vojde až 25.000 ľudí. Po dopoludňajšej prehliadke mesta s miestnym sprievodcom bude nasledovať individuálne voľno na občerstvenie, či nákup suvenírov (určite odporúčame výrobok zo všadeprítomného jantáru). Po voľne na obed nás už čaká presun do mesta Sopoty, kde je najväčším symbolom najdlhšie drevené mólo v Európe. Je dlhé viac než pol kilometra s kaviarňami, ktoré ponúkajú výhľad na Gdaňský záliv. Priamo z móla vedie cesta na slávnu pešiu zónu, ulicu Hrdinov Monte Cassino, ktorá je tepúcim srdcom Sopot s množstvom kaviarní, múzeí a obchodov so suvenírmi. Unikátnym turistickým lákadlom mesta je výtvor modernej architektúry – Krivý dom. Okrem rušnej turistickej časti majú Sopoty aj svoju historickú časť s elegantnými predvojnovými vilami, honosnými mestskými domami ukrytými v parkoch a záhradách a ulice z románov, ktoré ešte pamätajú dupot konských kopýt. Dva odlišné svety tak blízko od seba. Po prechádzke so sprievodcom dostatočné individuálne voľno na načerpanie atmosféry sympatického prímorského letoviska. Návrat do hotela večer. Večera individuálne.

6. deň

Odchod z Gdaňska hneď po raňajkách. Dopoludnia bude našim cieľom Malbork, ležiaci na poľskej Jantárovej ceste, ktorý je so svojou plochou 21ha najväčšou tehlovou stavbou na svete. Zámok s charakteristickou tehlovou farbou, pochádzajúci z 13. stor., bol dávnym sídlom veľmajstra rádu Nemeckých rytierov. Skromný križiacky kláštor bol neskôr prestavaný na nedobytnú pevnosť a dnes je zapísaný v svetovom zozname Unesco ako jedinečná ukážka európskej obrannej architektúry. Prehliadka prekrásnych gotických interiérov určite zaujme každého návštevníka. Pre tých, ktorým prehliadka interiéru veľa nehovorí sa oplatí navštíviť okolité obchodíky so suvenírmi, či lokálnym tovarom (mali tu najlepšie „kvašáky“ aké som kedy jedla), alebo prejsť most ponad rieku Nogat a urobiť si tie najkrajšie zábery s úchvatným výhľadom na panorámu Malborku. Príchod do Bratislavy v neskorých hodinách - pred polnocou.

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    27. 8. – 1. 9. 2022

Cena

    619€

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie insolventnosti
  - slovenský sprievodca zájazdu počas celej doby zájazdu
  - 3 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Štetíne
  - 2x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Gdaňsku
  - 1 x 3chodová večera v hoteli v Štetíne + ochutnávka 3 druhov vodky
  - 1 x večera v prístavnej reštaurácii v Štetíne
  - 1 x večera „slávnosť haringov“ s hudobným doprovodom
  - celodenný miestny sprievodca na okružnú cestu Pomoranskom
  - hodinová okružná plavba v prístave v Štetíne
  - vstupné na maják Niechorze
  - ochutnávka čerstvo údených baltských rýb
  - prehliadka gotického Dómu (katedrála sv. Jána Krstiteľa) v Pomoransku so sprievodcom
  - poldenný miestny sprievodca v Štetíne
  - 2hod prehliadka Gdaňska s miestnym sprievodcom
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 105€/ pobyt
  - vstup do Mariánskeho kostola v Gdaňsku, vstup na mólo v Sopotách, vstup na maják v Westernplatte, prehliadka hradu Malbork cca 20 € (bude upresnené v pokynoch)
  - komplexné cestovné poistenie UNION 2,50€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK