Unikátne opálové bane, víno kráľov v Tokaji, múzeum soli,

kaštieľ Betliar a košické NAJ...

"Košice, Prešov, Betliar, Štítnik..."

Pozývame vás na zaujímavú septembrovú trojdňovku, v rámci ktorej sa zoznámime s jednou z najvyhľadávanejších vinárskych oblastí Slovenska – s Tokajom, spoznáme unikátne opálové bane patriace k najstarším na svete, ako aj zaujímavý kaštieľ Andrássyovcov v Betliari, či najväčšiu synagógu na Slovensku. Presvedčíme sa, že návšteva Solivaru je zážitkom, ktorý návštevníkov prenesie do čias, keď prešovská soľ bola nad zlato...a zoznámime sa s históriou Prešova, ktorý v sebe skrýva kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov. Čerešničkou na torte bude metropola východu – Košice, kde je najvýchodnejšia katedrála západného štýlu v Európe – Dóm sv. Alžbety a mnoho ďalších historických klenotov... Vitajte na juhovýchode Slovenska priatelia!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

po raňajšom odchode z Bratislavy cesta s povinnými prestávkami na východ krajiny do Košíc. Po ceste nás však čaká ešte jedna zastávka. Navštívime jednu z najočarujúcejších stavieb v Lučenci, nedávno zrekonštruovanú synagógu postavenú v secesnom štýle. Zaujímavosťou je, že je jednou zo štyroch identických synagóg na svete, ostatné tri sa nachádzajú v Bruseli, Amsterdame a Tel Avive. Pekne zdobeným interiérom, ktorý sa dnes využíva najmä na rôzne spoločenské a kultúrne akcie, nás prevedie sprievodca. Po príchode do Košíc individuálne voľno na obed, následne prehliadka metropoly východu, mesta, ktoré v minulosti patrilo k najvýznamnejším križovatkám Európy. V polovici 14. storočia dostalo ako prvé mesto Európy svoj vlastný mestský erb a po 4 storočia si zachovalo postavenie druhého najvýznamnejšieho mesta Uhorska. Dominantou centra Košíc je dnes pôvodné stredoveké námestie šošovkového tvaru, ktoré tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna obkolesená skvostnými historickými budovami, kde bývali stredovekí králi, grófi a významní predstavitelia šľachty. Pri prehliadke uvidíme Dolnú bránu, Urbanovu vežu, či Jakabov palác. Neprehliadnuteľnou stavbou je najvýchodnejšia katedrála západného štýlu v Európe – Dóm sv. Alžbety. V najväčšom chráme na Slovensku sa nachádza fascinujúci oltár sv. Alžbety, vzácne gotické dvojité točité schodisko (jedno z piatich v Európe), hrobka vodcu najväčšieho protihabsburgského povstania v Uhorsku Františka II. Rákócziho, alebo slnečné hodiny z roku 1477. Za zmienku určite stojí aj vedľa stojaca Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža, park s hrajúcou fontánou a zvonkohrou, či za ním stojaca budova Štátneho divadla, historická radnica, Jakabov palác a mnohé iné krásy. Po prehliadke bude presun na ubytovanie individuálne voľno na večeru v rámci ktorého si môžete vychutnať podvečernú atmosféru mesta.

2. deň

po raňajkách vyrazíme do okolia. Prvou zastávkou budú opálové bane, ktoré predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. V podzemí je približne 30 km banských chodieb z ktorých je pre verejnosť sprístupnených 1 280 metrov. Prehliadku sprevádza pútavý výklad, ktorý návštevníka zavedie do sveta baníkov i tajomných podzemných bytostí... Najväčší opál z tejto bane – Harlekýn je vystavený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Základný okruh je nenáročný terén, bez prevýšení, ktorý bez problémov zvládajú seniori aj deti. Po návrate na pevninu sa presúvame do Prešova. K dominantám mesta patrí bezpochyby gotická konkatedrála sv. Mikuláša, ktorú v minulosti považovali za jeden z najdokonalejších sieňových kostolov v bývalom Uhorsku. Jednou z najočarujúcejších historických stavieb nielen v Prešove, ale i na celom Slovensku je bezpochyby Rákociziho palác, o čom svedčí aj jeho prívlastok - najkrajší mestský palác Horného Uhorska. Caraffova väznica, radnica, či ortodoxná synagóga patria medzi ďalšie zaujímavé stavby, ktoré určite neobídeme. Po prehliadke individuálne voľno na obed, po ktorom sa už presúvame do časti Prešova s názvom Solivar. Solivar je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. Pri návšteve múzea sa od sprievodcu dozvieme množstvo nových informácií o ťažbe, výrobe, spracovaní a využívaní tohto „bieleho zlata“. Po slanom zážitku nás čaká presun do oblasti Tokaj, ktorá je jednou z piatich oblastí na svete, v ktorej je možné dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín a je zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. O tokajskom víne sa hovorí ako o elixíre večnej mladosti s liečivými účinkami. Pochutnávali si na ňom monarchovia, králi, cisári či kniežatá. Najvychýrenejšími konzumentmi boli ruskí cári, ktorí mali v cárskych pivniciach v Sankt Peterburgu vzácne staré ročníky tokajského. Medzi obdivovateľov tokajského vína patrili aj Voltaire, Cromwell, ba i Napoleon a Ľudovít XIV. Špecifickú chuť tokajského vína samozrejme ochutnáme na degustácií u miestneho vinára v historickej pivnici. ktorej zaujímavú históriu sa dozviete na mieste. Po degustácii nás čaká večera v neďalekej reštaurácii patriacej k vinárstvu. Večer návrat do Košíc.

3. deň

Po raňajkách sa s Košicami rozlúčime a presunieme sa na veľkolepý kláštorný komplex s kostolom sv. Jána Krstiteľa situovaný v krásnom prírodnom prostredí obce Jasov, predstavujúceho jedno z vrcholných diel baroka na Slovensku. Komplex má pôvod v hlbokom stredoveku a jeho zaujímavosťou je, že má symbolických 365 okien (ako dní v roku), 12 komínov (ako mesiacov v roku) a 4 vchody (ako 4 ročné obdobia). Prehliadka so sprievodcom. Po kláštore nás čaká najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska – Betliar. Kaštieľ dal postaviť začiatkom 18. stor. Štefan Andrássy v renesančno-barokovom slohu a šľachtickému rodu Andrássyovcov patril až do roku 1945. V interiéroch nájdeme múzeum so vzácnym historickým nábytkom, zbraňami, poľovníckymi trofejami, knižnicu s 20 000 titulmi a zbierky z ciest z Indie a Afriky. Kaštieľ stojí v 81 hektárovom parku, kde sa môžeme po prehliadke poprechádzať a zazrieť meditujúceho Budhu, či japonský most. Individuálne voľno na obed po ktorom sa zastavíme ešte v neďalekom starobylom Štítniku, ktorý sa hrdí jednou z najvzácnejších kultúrnych pamiatok Gemera – majestátnym gotickým kostolom zo 14. storočia. Jeho interiér je zdobený mimoriadne hodnotnými freskami zo 14. – 16. storočia, ktoré pokrývajú prakticky všetky steny a tvoria najrozsiahlejší súbor stredovekých nástenných malieb na Slovensku. Návrat do Bratislave vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    1.9. - 3.9. 2022

Cena

    189 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Košiciach
  - 1 x večera u vinára v Tokaji
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 35€/2noci
  - degustácia 6 druhov vína v stredovekej pivnici s prehliadkou + syrový tanier s pečivom – 17,50€
  - prehliadka synagógy, kaštieľa Betliar, prehliadka kláštora Jasov, prehliadka košického Dómu + krypty, prehliadka opálových baní, prehliadka Solivaru so sprievodcom – bude upresnené v pokynoch
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK