Očarujúce Bergamo, romantické paláce pri jazere Como a

"mondénne Miláno"

Lombardia – región jazier, patrí k najbohatším, ale aj najnavštevovanejším regiónom Talianska. K lákadlám patria okrem samotného Milána aj očarujúce mestečká s typickou talianskou atmosférou roztrúsené po celom regióne. Jedným z nich je Bergamo, ktoré určite mnohých prekvapí svojím umeleckým bohatstvom, ako aj stredovekou atmosférou. Z nádherných jazier v okolí sme vybrali celodenný výlet na jazero Como, ktoré sa hrdí titulom „turisticky najpríťažlivejšie a najromantickejšie talianske jazero“ a ktoré svojou krásou a príjemnou klímou očarilo nejedného spisovateľa či herca. Okrem Coma sa zastavíme na ďalšom menšom jazere Lago Iseo, kde nás okrem iného čaká aj plavba okolo najväčšieho jazerného ostrova v Taliansku. Pri návšteve Lombardie nemôžeme vynechať jeho hlavné mesto. Aj tí, čo už v Miláne boli objavia pri každej návšteve niečo nové, alebo sa vrátia na svoje obľúbené miesta. Pri objavovaní nám pomôže lokálny sprievodca, svoje obľúbené miesto si tu však musí nájsť každý sám... Verím, že tento rôznorodý lombardský kokteil, na ktorý budete potrebovať iba 1 deň dovolenky poteší viacerých milovníkov Talianska, či obdivovateľov tohto nádherného regiónu!


RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Stretnutie na letisku vo Viedni (v prípade záujmu zabezpečíme za poplatok spoločný transfer z Bratislavy) v doobedňajších hodinách. Odlet na obed do Bergama. Po prílete, autobusovom presune a uložení batožiny v hoteli sa vyberieme so sprievodkyňou na spoznávanie tohto historického mesta, ktoré neprávom stojí tak trochu v tieni slávneho Milána. Celé mesto je rozdelené na horné a dolné. Do historickej časti „Citta alta“ teda horného mesta sa dá aj vyšliapať, my sa tam však odvezieme pohodlne lanovkou, ktorá už 110 rokov vozí svojich pasažierov hore dole. Srdcom celého centra je staré námestie obkolesené nádhernými historickými palácmi a prístupnou zvonicou, na vrchole ktorej (230 schodov, ale pohodlnejšie je ísť výťahom) nájdeme najväčší zvon Lomabardie a úchvatný panoramatický výhľad na starobylé mesto. S históriou a rozprávkovými pamiatkami vás oboznámi sprievodca musím však spomenúť aspoň baziliku Santa Maria Maggiore, ktorá vám krásou svojich barokových dekorácií doslova vyrazí dych. Ten kto sa do dolného mesta vráti peši narazí na benátske hradby mesta, ktoré sú jedným z mála miest v Taliansku, kde sa zachovali v pôvodnom stave, začo si vyslúžili zápis na zoznam Unesco. Nakoľko Bergamo dalo svetu okrem známeho operného skladateľa Donizettiho aj výbornú zmrzlinu stracciatella, bol by hriech ju neochutnať práve tu. Individuálne voľno na jedlo, pitie, či túlanie sa po nádherných uličkách mesta. Spoločný (alebo individuálny) návrat do hotela.

2. deň

Niekde som čítala, že na jazere Como si každý nájde to svoje – starobylé mestečká, historické zákutia, nádhernú prírodu, či príjemnú teplú vodu na kúpanie. Ja by som ešte doplnila rozprávkové vily s parkami, ktoré vyzerajú skôr ako botanická záhrada. Aj my sa v jednej takej po potulkách na Come zastavíme. Je ňou Vila Carlotta, postavená v r. 1690 milánskym grófom, ktorá bola neskôr prestavaná v klasicistickom štýle. Jej dominantou je prekrásny park plný hodnotných umeleckých sôch či rastlín. Po ceste na juh jazera zastávka na obed na niektorom z pekných miest. Jedným z najznámejších letovísk je rovnomenné Como. V rámci prechádzky určite nevynecháme Dóm Santa Maria Maggiore, či starú radnicu Broletto. Stredobod mesta je príjemné námestie Piazza Cavour, ktoré si individuálne vychutnáme. Okrem pamiatok tu nájdeme plno malebných zákutí, uličiek, alebo obchodíkov a samozrejme reštaurácií. Najmä dámy ocenia miestnu výrobu hodvábu, vďaka čomu si v obchodoch môžu okrem talianskych značiek odevov kúpiť aj originálne, tam vyrábané hodvábne látky.

3. deň

Tento deň je na programe atraktívna metropola Lombardie – Miláno, kde sa vydáme vlakom. Spoločná prehliadka mesta s miestnym sprievodcom, kde okrem historického klenotu - milánskeho Dómu a veľkolepej rezidencie Sforzovcov z červených tehál zo 14. storočia, navštívime aj svetoznámu pasáž Galleria Vittorio Emanuele s elegantnými obchodíkmi a historickými kaviarničkami, známu z väčšiny pohľadníc z Milána. V čase poobedňajšieho individuálneho voľna možnosť za poplatok navštíviť terasy Duoma, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto, či pokochať sa vnútrajškom svetoznámej la Scaly. Návrat do Bergama večer.

4. deň

Dnešný deň bude patriť krásnemu talianskemu vidieku a ďalšiemu z rozprávkových jazier v okolí. Kľukatá cesta do Cornello dei Tasso je cestou späť do stredoveku. Každý kameň tu dýcha zaujímavou históriou a príbehmi, ktoré sa dozviete na mieste. Po ceste zastávka v ďalšej malej dedinke, kde sa nachádza múzeum masiek, ktoré dokumentuje ako a kedy sa zrodila jedna z prvých masiek harlekýna... Spoločný obed z výhradne lokálnych špecialít si doprajeme v jednom z tunajších agroturizmov. Poobede sa už presúvame k jazeru Iseo, ktoré sa pýši najväčším jazerným ostrovom Európy, ktorým je Monte Isola. Okrem neho sa tu však nachádzajú aj ďalšie 2 zaujímavé ostrovčeky. Mimoriadnym zážitkom je asi hodinová plavba 3 ostrovov, ktorú si vychutnáme s pohárom vína. Okolo jazera sa nachádza množstvo malých rybárskych dediniek, nám čas dovolí zastaviť sa aspoň v jednej z nich. Sarnico má veľmi zachovalé stredoveké uličky a domy, ktorým kraľuje hodinová veža z 12.storočia. Posledná prechádzka po brehu jazera, posedenie v bare a drink na rozlúčku. Príchod na letisko vo večerných hodinách. Prílet do Viedne v neskorých večerných hodinách. Podľa záujmu transfer do BA.

Rezervácia

 

 

 


 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    15.9. - 18.9. 2022

Cena

499€ + 200€ (letiskové a palivové poplatky) = 699 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - letecká preprava pravidelnou linkou Viedeň – Bergamo a späť vrátane letiskových poplatkov, 10kg batožina + príručná batožina v cene, 20kg batožina do podpalubia za poplatok
  - 3 x ubytovanie v 3*alebo 4* hoteli s raňajkami
  - skúsený sprievodca zájazdu, lokálny sprievodca v Miláne
  - obed z lokálnych jedál vo vidieckom agroturizme – 4.deň zájazdu
  - autobusová preprava počas celodenných výletov 2.a 4.deň
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 40 EUR/ noc, teda 120€ na 3 noci
  - vlaková doprava Bergamo – Milano – Bergamo – cca 12€
  - autobusová preprava z letiska v Bergame do centra mesta - 3€ každý smer
  - vstupy do Vily Carlotta a záhrad na lago Maggiore - 12€
  - plavba 3 ostrovov po jazere Iseo s pohárom vína - 27€
  - múzeum masiek, stredoveké múzeum v Cornello, vstup na strechu Duoma v Miláne – doplníme v pokynoch
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK