Baroková kráska Kuks, kláštor Broumov a zlatá baňa

"Skalné mesto Adršpach"

Tento septembrový víkend nás čaká Královéhradecký kraj, kde navštívime dve úžasné barokové architektúry – Hospital Kuks a kláštor Broumov so vzácnou kópiou Turínskeho plátna. Druhý deň si spravíme výlet do susedného Poľska, kde si pozrieme ozajstnú zlatú baňu aj historické Klodzko s pevnosťou. Tretí deň strávime v prírode, čaká nás najväčšie skalné mesto v ČR - magický Adršpach. Tak čo, lákajú vás tieto zaujímavé ciele?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ráno odchod z Bratislavy, cesta s povinnými prestávkami do Čiech. Náš prvý cieľ je obec Kuks, kde sa nachádza rozsiahly areál kúpeľov, ktoré dal koncom 17. storočia postaviť gróf F. A. Špork. Hovorilo sa, že pramene, ktoré tu vyvierali mali liečivú moc. Údolie v Kukse sa tak zakrátko stalo kúpeľným a spoločenským strediskom kam jazdila šľachta, vzdelanci i umelci z celej Európy. Vrchol Šporkovej výstavby predstavoval Hospic Milosrdných bratov pre miestnych chorých a vojenských veteránov spolu s kostolom Najsvätejšej Trojice. Hlavný prehliadkový okruh nás zavedie do interiérov hospicu, hlavnej nemocničnej sály, barokovej lekárne, či už spomínaného kostola. V miestnych záhradách sa nachádza najväčšia galéria barokovej plastiky pod holým nebom so vzácnymi sochami, ktorá pokračuje až do okolitých lesov, kde skaly premenené na sochy dodnes vyžarujú blahodarnú energiu. Po prehliadke individuálne voľno na obed v obci, prípadne možnosť navštíviť ďalší z okruhov – šporkovskú hrobku, históriu lekární alebo históriu výroby liekov. V areáli sa nachádza aj krásna bylinková záhrada, ktorá v prípade pekného počasia láka na prechádzku. Výrobky z miestnych byliniek si môžete zakúpiť vo voňavom obchodíku na nádvorí. Po voľne pokračujeme do miesta nášho ubytovania, ktorým je mesto Broumov. Navštívime tu benediktínsky kláštor zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok Českej republiky. Prvá písomná zmienka o kláštore pochádza z 13. storočia a svoju súčasnú podobu dostal v dobe baroka. Nachádzajú sa tu viaceré vzácne unikáty, ktoré si v rámci prehliadky pozrieme. Medzi najhodnotnejšie rozhodne patrí kópia Turínskeho plátna z roku 1651. Na svete sa nachádza približne 40 podobných kópií, broumovská je však jediná v strednej Európe. Uvidíme tiež vzácnu kláštornú knižnicu so 17 000 zväzkami kníh, kostol sv. Vojtecha a dozvieme sa zaujímavosti zo života mníchov. Po prehliadke ubytovanie a večera v hoteli na námestí v Broumove.

2. deň

Po raňajkách sa vydáme k susedom, smer Zlatý Stok, ktorý bol kedysi najstarším baníckym a hutníckym centrom Poľska. Navštívime podzemnú expozíciu bane, kde sa najvzácnejší kov – zlato ťažilo stovky rokov. Čaká nás pôvodná štôlňa Gertrúda (s ktorou sa viaže zaujímavá historka) s pôvodným baníckym náradím, historickými mapami a zariadeniami, v ktorých sa zlato spracovávalo. Druhá časť prehliadky prechádza do desivo nazvanej Chodby smrti. Aj s týmto priestorom sa spája legenda, ktorú sa dozviete od miestneho sprievodcu. Stretnete aj trpaslíkov a jedným z najvzácnejších unikátov tu je podzemný vodopád, ktorý je jediný svojho druhu v Poľsku. Z bane sa na povrch dostanete na turistickom vláčiku a na záver vás čaká Múzeum výstrah, upozornení a výziev . V cene vstupenky je aj výstava minerálov. Po spoločnej prehliadke bude nasledovať individuálne voľno na ostatné atrakcie (ktoré už nie sú zahrnuté v cene vstupenky). Môžete si pozrieť ukážky razenia pamiatkových mincí, odlievania zlatých tehličiek, vyskúšať si profesionálne náčinie na ryžovanie zlata, na diamantovom poli hľadať vzácne minerály a iné. Nachádza sa tu aj okruh, ktorý vás prenesie späť v čase do stredovekej baníckej osady (individuálne, prehliadka v poľštine). V areáli sú aj 2 reštaurácie, čiže pauzu môžete využiť aj na obed. Popoludní presun do jedného z najstarších miest Sliezka – Klodzka, kde v priebehu tisícročnej histórie zanechali stopy svojej prítomnosti Česi, Nemci a Poliaci. Tieto 3 kultúry ovplyvnili podobu a charakter mesta, jeho rozvoj, kultúrny a ekonomický život. Prehliadka centra mesta s peknými fasádami (aj) barokových domov, novorenesančnou radnicou, kostolom, či „malým Karlovým mostom“, ako mnohí nazývajú gotický most s postavami svätcov cez rieku Nisu. Najznámejšou pamiatkou a dominantou mesta je slávna pevnosť týčiaca sa nad starým mestom. Pevnosťou sa stala na prelome 17.-18.stor., v 19.stor. stratila svoj obranný charakter a bola využívaná ako sklad a väzenie. Svoju históriu a tajomstvá nám odhalí pri prehliadke so sprievodcom. Večer návrat do hotela v ČR, večera v hoteli.

3. deň

Po raňajkách vyrážame do neďalekého skalného mesta. Adršpašsko – teplické skaly sú najväčším a najdivokejším skalným mestom v strednej Európy, ktoré fascinuje turistov už od 18.stor. Vtedy tu niekoľkodenný požiar zničil okolitú bujnú vegetáciu a vznikla tak krása skvostných pieskovcových útvarov, s názvami ako Milenci, Starosta a Starostová, či Slonie námestie. Celý turistický okruh má 3,5km (z čoho menšiu časť absolvujeme so sprievodcom) a okrem monumentálnych skalných útvarov na ňom môžete vidieť vodopád, vyhliadku, zrúcaninu hradu, zatopenú pieskovňu s priezračnou vodou, či romantické jazierko na ktorom sa v čase voľna môžete plaviť loďkami s vtipným prievozníkom. K niektorým cieľom vedie trocha náročnejší terén – treba vystúpiť po drevených schodoch, či rebríkoch no výsledok určite stojí za to . Pri východe z okruhu sa nachádza veľká reštaurácia, kde si môžete dopriať obed, ale aj barokový zámoček Adršpach, kde sa nachádza prvé horolezecké múzeum v ČR. Individuálneho voľna budete mať dostatok, takže bude na vás ako si po spoločnej prehliadke „zmanažujete“ čas. Popoludní odchod späť do Bratislavy, príchod večer.

 

Rezervácia

 
 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    16. 9. - 18. 9. 2022

Cena

    199 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou (polievka, hlavné jedlo, šalátový bufet, zmrzlina)
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
  - sprievodca v Adršpašskom skalnom meste
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za 1 lôžkovú izbu – 68€
  - prehliadka Hospitalu Kuks so sprievodcom – dospelý 8€, senior 6,50€
  - prehliadka kláštora Broumov so sprievodcom – dospelý 7,50€, senior 6€
  - prehliadka zlatej bane so sprievodcom – dospelý 9€, senior 7€
  - prehliadka pevnosti v Klodsku – dospelý 6€, senior 5€
  - vstup do Adršpašského skalného mesta – dospelý 6€, senior 4,50€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK