Dych berúca príroda, fascinujúca kultúra

a južanský temperament – spoznajte Balkán

"Belehrad, Kotor, Dubrovnik, Mostar, Sarajevo..."

Balkán - výnimočná kombinácia úchvatných prírodných krás s historicky významným kultúrnym dedičstvom, posilnená južným temperamentom ľudí. Objavte s nami tento úžasný región, v ktorom sa východ a západ spájali po stáročia. Do našej jesennej ponuky sa dostal aj vďaka nízkemu počtu nakazených koronavírusom. Či už Srbsko, Chorvátsko, Čierna Hora, alebo Bosna Herzegovina boli dotknuté vírusom minimálne, takže sa počas cesty naozaj nemáme čoho obávať. Cesta na ktorej si prídu na svoje milovníci rôznych kultúr, mora, ale aj gurmáni, či obdivovatelia prírody teda môže začať....

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Ráno odchod z Bratislavy cez Maďarsko do hlavného mesta Srbska do Belehradu. Po ubytovaní ( podľa časových možností ) prvá prechádzka po meste so sprievodcom. Večera v hoteli.

2. deň

sa po raňajkách pustíme do poznávania mesta s miestnym sprievodcom. Hlavné mesto Srbska leží pri ústí rieky Sávy a Dunaja medzi panónskou nížinou a hornatým juhom. V 6. storočí tu Slovania. založili svoju vlastnú osadu - „biele mesto“ - Belehrad. Od 16. do 19. storočia malo mesto rôzne názvy v rôznych jazykoch Bello grado, Nandor Alba, nemecký Weissenburg či talianske Castelbianco, ale všetky mená sú preklady slovanského názvu Belehrad (Biele mesto). V priebehu svojej dlhej a búrlivej histórie bol Belehrad obsadený 40 rôznymi armádami a bol prestavaný 38 krát. Počas prehliadky mesta sa dozvieme viac o jeho turbulentnej minulosti a užijeme si aj „balkánsky flair“ Starého mesta. Navštívime spolu mauzóleum Tita, o ktorom sa hovorí, že je to najlepšie múzeum v Belehrade a v rámci vynikajúcej prezentácie sa dozvieme všetko, čo potrebujeme vedieť o bývalej Juhoslávii. Zaujímavou atrakciou ponúkajúcou nádherný výhľad na celé mesto je televízna veža Avala, hrdý symbol bývalej Juhoslávie, ktorý je v súčasnosti najvyššou vežou Srbska. Z jej vyhliadkovej plošiny si okrem pekných fotiek môžeme urobiť pauzu na dobrú kávu. Na záver spoločnej prehliadky sa presunieme autobusom do destilérky, kde ochutnáme údajne najlepšie lokálne pálenky Srbska. Návrat do hotela, večera v hoteli.

3. deň

po raňajkách opúšťame Belehrad a vydáme sa smerom na juh do Čiernej Hory. Okrem povinných prestávok nás čaká jedna väčšia v pohorí Zlatibor, kde bude voľno na prechádzky, či individuálny obed. Návšteva malebnej etno dedinky – múzea pod holým nebom podľa časových možností. Vo večerných hodinách dorazíme do hotela ležiaceho priamo na pláži v Budve.

4. deň

dnes podnikneme zaujímavý výlet v štýle „ Montenegro“. Vydáme sa po jednej z najkrajších ciest v Čiernej Hore so serpentínami a s úžasnými výhľadmi na riviéru Budvy. Po ceste budeme objavovať malé zátoky s nádhernými plážami z vtáčej perspektívy. Prvá väčšia zastávka bude v meste Cetinje, ktoré bolo dlhých 500 rokov hlavným mestom krajiny. Pokocháme sa historickým centrom kde sa nájdeme krásne budovy veľvyslanectiev rôznych štátov, z ktorých má každá svoj príbeh... So sprievodcom objavíme bývalú metropolu Čiernohorského kráľovstva, považovaného kedysi za jedno z najchudobnejších kráľovstiev Európy. Následne nás už čaká národný park Lovčen so zaujímavými zastávkami. Skalnaté horské svahy s veľkými prevismi zaručujú úžasné prírodné scenérie. Po ceste hore prestávky na fotenie s neopakovateľnými výhľadmi na Kororský záliv. Počas cesty zastávka na farme na tanier lokálneho syra a šunky, ktorý spláchneme pohárom vína. Po nemenej zaujímavom zostupe sa poobede dostávame do očarujúceho mestečka Kotor na brehu zálivu Kotorská boka. Stredoveké mesto zapísané v Unesco dýcha históriou starých budov s typickými smaragdovozelenými okenicami. Mesto obklopené masívnou pevnosťou si dodnes udržalo stredoveký charakter. Z pobrežia sa nám naskytne krásny pohľad na fjord južnej Európy – Kotorský záliv obkolesený nám už známym pohorím Lovčen. Po individuálnom voľne návrat do hotela v Budve. Večera v hoteli.

5. deň

dnes nás po raňajkách a odhlásenia z hotela čaká perla Jadranu – Dubrovnik obývaný už od stredoveku. Slávny výrok írskeho spisovateľa Bernarda Shawa: „ Tí, ktorí hľadajú raj na zemi, musia prísť do Dubrovníka.“ hovorí za všetko. Dubrovník sa považuje za mesto výnimočných kultúrno-historických pamiatok, a preto cele staré mestské jadro vyhlásilo UNESCO za chránené svetové dedičstvo. Mnohé paláce, zámky, cirkevné stavby, ale hlavne neporušené mestské múry, robia z tohto mesta najkrajšiu pevnosť Stredomoria. Po príchode spoločná prehliadka mesta, po nej individuálne voľno v meste, kde si v rámci prestávky popri príjemnej kávičke nezabudnite dať rožatu – tunajší tradičný dezert. V poobedňajších hodinách presun do Bosny a Hercegoviny do mesta Mostar. Tu večera a ubytovanie.

6. deň

nás po raňajkách čaká stredoveké historické centrum s tajuplnou vôňou orientu, skvost Bosnyy a Hercegoviny – Mostar (Unesco). Historické kresťansko-moslimské mesto, so zmesou kultúr, s charakteristickým mostom z r.1565 je zároveň najslnečnejším mestom Európy. Pri návšteve Mostaru určite nevynecháme Kujundžiluk, vydláždenú orientálnu uličku, ktorá je preplnená drobnými obchodíkmi so suvenírmi, či šperkami, ale aj mešitu Koski Mehned zo 17.stor., dnes už opäť prístupnú verejnosti. Za najkrajšiu stavbu, z dôb Osmanskej ríše, je považovaný 300 rokov starý dom Muslibegovica ktorý približuje život jeho pôvodných vlastníkov. V rámci individuálneho voľna nezabudnite v miestnych reštauráciách ochutnať bosniansku špecialitu “burek” – chrumkavý slaný koláč plnený mletým mäsom alebo syrom. Poobede presun do hlavného mesta Sarajeva. Mestu, ktorému vládla osmanská ríša viac ako 400 rokov, kým sa krajina stala súčasťou Rakúsko-Uhorska a neskôr Juhoslávie sa hovorí aj „Jeruzalem Európy“. Ortodoxné a katolícke kostoly, mešity a synagógy sú len pár krokov od seba a staré mesto sa vyznačuje orientálnym duchom. Zmesi kultúrnych vplyvov nájdeme aj gastronómii. Preveríme to na rozlúčkovej večeri, kde v typickej reštaurácii ochutnáme tradičné bosnianske pokrmy. Večernú atmosféru nám bude spríjemňovať domáca hudobná kapela. Ubytovanie v Sarajeve.

7. deň

sa po raňajkách s Balkánom rozlúčime a verím, že plný zážitkov sa vyberieme na cestu na Slovensko. Po ceste väčšie a menšie povinné prestávky. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    6. 10. – 12. 10. 2022

Cena

    659 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
  - 2 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli v Belehrade
  - prehliadka mesta Belehrad s miestnym sprievodcom, vstup na vežu Avala a do Titovho domu
  - návšteva destilérky s ochutnávkou v Belehrade
  - 2 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli v Budve
  - celodenný výlet s lokálnym sprievodcom v Čiernej Hore
  - 1 x ubytovanie s polpenziou v 4*hoteli v Mostare
  - 1 x ubytovanie s raňajkami v 5*hoteli v Sarajeve
  - večera s tradičnej reštaurácii s bosanianskymi jedlami a hudbou v Sarajeve
  - miestny sprievodca v Mostare, Dubrovniku a Sarajeve
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžk. izbu – 110€/ pobyt,
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK