Vianočná atmosféra v českej metropole a najväčšia zbierka

sklenených vianočných ozdôb na svete

"advent na zámku Sychrov"

Praha - jedno z najkrajších svetových miest ležiace v samom srdci Európy, pokladnica nespočetných historických a kultúrnych pamiatok sa „dá“ jednoznačne navštíviť aj niekoľkokrát. Tento víkend vás pozývame vychutnať si sviatočnú atmosféru uličiek a námestí „stovežatej“ v najkrajšom období roka. Okrem adventných trhov, ktoré sú mimochodom podľa americkej stanice CNN jedny z najkrajších na svete, navštívime aj znovuotvorenú historickú budovu Národného múzea s jeho rozsiahlymi zbierkami. Druhý deň nás čakajú Vianoce na zámku Sychrov, ktorý bol sídlom francúzskeho rodu Rohanov a ligotavá prehliadka v Múzeu skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou, kde uvidíme okrem iného aj novootvorenú expozíciu vianočných ozdôb, ktorá je unikátna i vo svetovom meradle. Nalaďte sa na sviatočnú náladu už koncom Novembra, advent začína!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami, príchod do Prahy okolo obeda. Po vyložení kufrov v hoteli v centre mesta sa krátkou prechádzkou dostaneme k jednej z najvýznamnejších pražských budov – Národnému múzeu. Pamiatková ochrana sa vzťahuje na architektúru budovy, ale aj sochársku výzdobu exteriéru a interiérov, nástenné maľby, umelecko-remeselné detaily a na pôvodný cenný mobiliár. Pri vstupe nás ohúri vestibul s monumentálnym schodiskom a Panteón pod kopulou. Individuálne si pozriete miestne cenné zbierky a expozície, ktoré sú rozdelené tematicky. Prehliadka začína expozíciou „Zázraky evolúcie“, pokračuje jednou z najmodernejších prírodovedeckých expozícií v Európe „Okno do Praveku“, nasledujú „Dejiny“, či sála minerálov. Nájdeme tu aj miestnosti mapujúce hrdinov protifašistického odboja na Slovensku, rok 1942 a slávnych českých skladateľov. Po rekonštrukcii v roku 2018 je prehliadka múzea moderná, pútavá a interaktívna. Novo sprístupnená je aj kupola, z ktorej sa vám na záver naskytne jedinečný pohľad nielen na Václavské námestie, ale aj na celú panorámu Prahy. Potom už bude nasledovať individuálne voľno na vianočných trhoch, ktorých mesto ponúka hneď niekoľko. Najviac návštevníkov každoročne priláka atmosféra pravých českých Vianoc na Staromestskom námestí. Vychutnať si punč, či varené víno pri tónoch vianočnej hudby s kulisami Orloja má naozaj svoje unikátne čaro. Slávnostne osvetlený vianočný stromček a stánky s ukážkami ľudových remesiel, darčekmi, či gastronomickými pochutinami sa nachádzajú aj na hlavnej tepne mesta – Václavskom námestí. Pokiaľ sa vám bude máliť, pestrú ponuku nájdete aj pred kostolom sv. Ľudmily na námestí Mieru, či pred obchodným centrom na námestí Republiky. Z veľkého výberu tovaru, jedla, či kultúrneho programu si prídu na svoje aj tí najnáročnejší návštevníci. Návrat do hotela individuálne.

2. deň

Po raňajkách sa vydáme ešte viac na sever, kde bude našim prvým cieľom zámok Sychrov, známy z rozprávok Zlatovláska, či Nesmrteľná teta. Zámok slúžil ako rezidencia pôvodne francúzskemu rodu Rohanov, vďaka ktorým je dnes jednou z najvýznamnejších stavieb v štýle romantickej novogotiky francúzskeho typu. Interiéry zámku sú zariadené pôvodným nábytkom, obrazmi a doplnkami. Zámok má ako jediný v krajine klasický Kráľovský apartmán, kde prespával napr. francúzsky kráľ Karol X., pruský kráľ Vilém I., či cisár František Jozef I. Práve tento víkend sa na nádvorí zámku budú konať tradičné vianočné trhy, kde bude po spoločnej prehliadke interiérov nasledovať osobné voľno. Potom budeme pokračovať do neďalekého mesta Jablonec nad Nisou, kde sa už od 16. stor. rozvíjala sklárska a šperkárska tradícia. Tieto neobvyklé remeslá nám tu dnes predstaví Múzeum skla a bižutérie, kde budeme mať komentovanú prehliadku. V krásnej secesnej budove nájdeme expozíciu „Nekonečný príbeh bižutérie“, kde sú vystavené exkluzívne šperky a doplnky od doby železnej po secesiu, či unikátna výstava gombíkov. „Čarovná záhrada – české sklo siedmych storočí“ je najväčšia stála výstava tohto typu v Čechách a nájdeme tu napríklad aj set navrhnutý v r.1913 pre následníka rakúskeho trónu F.F.D´este. Zbierky sú naozaj veľmi bohaté, vynovené a obsahujú aj interaktívne prvky. Okrem hlavnej budovy má múzeum aj novú prístavbu v tvare brúseného skleneného kryštálu, ktorá získala ocenenie „Stavba roku 2020“ a vnútri sa nachádza nová expozícia vianočných ozdôb s názvom „Svet zázrakov“. Obsahuje viac než 15tisíc sklenených ozdôb, nájdeme tu súčasnú ale aj historickú produkciu z čias prvej republiky, či socializmu. Môžete tu sledovať symbolický príbeh českej ozdoby na ich najdôležitejší zámorský trh v USA. Česká ručná výroba skla bola dokonca tento rok nominovaná na zápis do nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco, budeme jej teda držať palce nech uspeje. Popoludní už cesta späť na Slovensko. Príchod do Bratislavy vo neskorých večerných hodinách. 

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    26. – 27. 11. 2022

Cena

    119 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 1x ubytovanie v 3* hoteli v centre Prahey s raňajkami
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
Cena nezahŕňa
 • - cestovné komplexné poistenie Union – 5€/pobyt
  - príplatok za 1 lôžkovú izbu - 30€
  - mestský poplatok (povinné!) – 2,50€
  - vstup do historickej budovy Národného múzea - dospelý 10,50€ senior 6,50€
  - prehliadka zámku Sychrov + vstupné na vianočné trhy – 12,50€, senior - 10,50€
  - prehliadka Múzea skla a bižutérie so sprievodcom – dospelý 5€, senior 3,50€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK