Adventné trhy v Záhrebe, a čarovný Varaždin

"jedno z najkrajších miest chorvátskeho vnútrozemia"

Na tento adventný víkend sme pre vás pripravili návštevu súčasného aj bývalého hlavného mesta Chorvátska. Tých, pre ktorých je táto krajina výhradne letnou destináciou možno prekvapí fakt, že sa Záhreb v posledných rokoch stáva jedným z najlepších európskych cieľov pre vianočnú turistiku. Jeho adventnú atmosféru si budeme môcť v sobotu vychutnať aj my. Druhý deň bude na programe Varaždin, nádherné historické mesto, ktoré si určite zamilujete. Nie nadarmo získava roky rôzne ocenenia, ako napríklad to od Forbes, ktorý ho označil za chorvátske mesto s najvyššou kvalitou života, alebo 12 ocenení Národnej turistickej rady ako najlepšie usporiadané a udržiavané mesto na pevnine... Pamiatkami sa to tu hemží na každom kroku, čo budete mať možnosť vidieť pri spoločnej prehliadke. Sviatočne vyzdobené mesto ešte umocní čarovnú atmosféru a vianočné trhy nájdete samozrejme aj tu. Poďte sa spolu s nami presvedčiť o tom, že Chorvátsko má čo ponúknuť aj v zime!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v raňajších hodinách, cesta s povinnými prestávkami do chorvátskej metropoly. Po príchode nás čaká prechádzka po najkrajších častiach centra hlavného mesta. Záhreb je fascinujúce mesto, pretože v sebe skrýva to najlepšie zo západnej a východnej kultúry. Mesto je dnes rušná metropola južnej Európy s množstvom pamiatok, ale aj veľkým počtom povestných cukrární. „Najväčšia kaviareň Európy“ takto volajú domáci svoje hlavné mesto a o pravdivosti výroku vás presvedčia stovky kaviarní a cukrární roztrúsených po meste. Spoločná prehliadka krásnych romantických uličiek, kostolíkov, národného divadla, či katedrály. Adventné mesto zahalené do žiary svetiel a vôní bolo 3 roky výhercom titulu: Najlepší adventný trh v Európe! V špeciálnych drevených domčekoch roztrúsených po meste nájdete remeselný tovar, vianočné gurmánske špeciality, varené víno, aj darčeky od výmyslu sveta. Navštíviť môžete trhy na viacerých námestiach, uliciach, uličkách, či v parkoch. Zimnú idylku si môžete vychutnať aj z ľadovej korčuliarskej plochy v jednom z najkrajších záhrebských parkoch, na inom mieste sa zas môžete pokochať živým betlehemom. O bohatý hudobný a umelecký sprievodný program taktiež nebude núdza. Každý trh je iný, nájdeme tu tradičné Vianoce starého Záhrebu, ale aj inovatívne moderné akcie napríklad v okolí mestskej lanovky. Medzi najnovšie atrakcie patria 3D svetelné inštalácie v tuneli, kde sa po vstupe ocitnete v magickej vianočnej rozprávke! Po prehliadke centra individuálne voľno na trhy, večer odchod na ubytovanie.

2. deň

Po raňajkách sa so Záhrebom rozlúčime no čaká nás ešte jedna zastávka, ktoré nám dokáže, že Chorvátsko nie je zaujímavé len v lete pri mori. Navštívime Varaždin - mesto baroka, hudby, kvetov, parkov, rozkošných palácov a kostolov, ktoré bolo do roku 1776 hlavným mestom a ktoré je dodnes právom označované za jedno z najkrajších miest chorvátskeho vnútrozemia. Vďaka svojmu prepychu a množstvu kultúrnych a spoločenských udalostí si svojho času vyslúžilo prezývku „malá Viedeň“. Pri prechádzke mestom uvidíme hlavné námestie (alebo tiež Korzo), ktorému dominuje radnica (jedna z najstarších v Európe) a nápadný Draškovičov palác - bývalé sídlo chorvátskeho bána. V okolitých uličkách potom nájdeme množstvo ďalších rokokových a barokových palácov, národné divadlo, katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, či ružový kostol Kristovho narodenia (ktorý mimochodom založili Uršulínky z Bratislavy). Malé námestie pred kostolom je centrom tradičných remesiel. V meste nájdeme aj netradičné múzeum anjelov, či múzeum hmyzu. Asi najznámejšou dominantou mesta je Starý hrad, ktorý slúžil ako sídlo feudálnej správy a je obklopený klasickým rozľahlým anglickým parkom. Pôvodom je z 12. stor., no v 16. stor. ho prestaval taliansky architekt Domenico dell´Allio a neskorší majitelia z rodu Erdődy na ňom ešte spravili zopár barokových úprav. Dnes v ňom sídli mestské múzeum a je čakateľom na zápis do svetového dedičstva Unesco. V čase individuálneho voľna nevynechajte najznámejšiu kaviareň v meste s názvom Grofica Marica s ponukou rovnomennej torty, pomenovanú po Kálmanovej operete, v ktorej preslávil mesto svetovým duetom „Nás čaká Varaždin“. Adventná nálada neminula ani toto mesto, v centre sa konajú romantické vianočné trhy s pestrou ponukou vianočného tovaru a gastro stránkov, ktoré budete mať možnosť individuálne navštíviť vrámci voľna. Popoludní cesta späť na Slovensko. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


 

Rezervácia

 
 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    3.12. – 4.12. 2022

Cena

    129€

Cena zahŕňa
  • - dopravu pohodlným autobusom s klimatizáciou
    - sprievodca zájazdu, poistenie voči insolventnosti
    - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
Cena nezahŕňa
  • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 18€
    - miestny poplatok (povinné!) – 1,60€
    - komplexné cestovné poistenie UNION 5€ / pobyt

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK