Ľubľana, Bled, múzeum betlehemov,

pútnická bazilika, perníkové múzeum

"Kúzlo slovinských Vianoc"

Druhý adventný víkend sa u nás ponesie v znamení slovinských Vianoc. V priebehu 2 dní budeme mať možnosť spoznať, čo majú rozdielne a čo spoločné s našimi. Okrem slovinskej metropoly, ktorá v adventnom čase láka viacerými vianočnými trhmi a nádhernou výzdobou sa zastavíme aj v menších mestečkách, kde objavíme najväčšie múzeum betlehemov v krajine, či sladké múzeum a výrobňu perníkov. Na predvianočné rozjímanie sa určite oplatí sadnúť do najnavštevovanejšej pútnickej baziliky, ktorá sa pýši vzácnym oltárnym obrazom a zaujímavým renesančným interiérom. No a čerešničkou na záver bude nepochybne adventná dedinka na jazere Bled, ktoré je v tomto čase s kulisami bledského hradu a ostrovného kostolíka na jazere očarujúca. Ak chcete zažiť príjemný adventný víkend na miestach kde sa minulosť snúbi s prítomnosťou rezervujte si prosím v kalendári druhý adventný víkend!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta s povinnými zastávkami priamo do Ľubľany. Po príchode do mesta individuálne voľno na obed, po ktorom nás už čaká spoločná prechádzka po centre. Jedna z najmenších metropol Európy Ľubľana mnohých prekvapí krásnymi budovami v secesii a baroku, či nádhernou vchodovou bránou ľubľanského Dómu. Pozoruhodné sú aj 3 mosty v centre cez rieku Ljubljanicu a pre všetkých odporúčame rozhodne prechádzku po Dračom moste z r. 1907, kde sa nezabudnite odfotiť pri dračej soche. Celé centrum s množstvom kaviarničiek a reštaurácií vytvára vskutku domácu atmosféru. Počas adventných dní sa centrum hlavného mesta spolu s kulisou krásneho barokového kostola, secesnými domami a trhom mení na veľké vianočné more...Prechádzka končí v prístave, kde sa po nalodení zoznámime počas komentovanej prehliadky s mestom z vodnej hladiny. Po nej si už užijeme individuálne voľno v centre na vianočných trhoch. Vôňa „Kranjskej klobasy“ jednej zo slovinských špecialít sa mieša s vôňou „ prekmurskej gibanice“, čo je vynikajúci na kocky krájaný makom, tvarohom, jablkami a ešte bohvie čím plnený koláč, ktorý jednoducho musíme ochutnať... Ak sa chcete na celú tú vianočnú nádheru pozrieť tak trochu zvrchu, odporúčame návštevu stredovekého ľubľanského hradu, ktorý od r. 1144 tróni nad mestom. Na hrad sa oplatí vybrať ani nie tak kvôli prehliadke, ako kvôli úžasnému výhľadu. V prípade dobrého počasia je celé Slovinsko ako na dlani, vidno až nádhernú panorámu Julských Álp. Dobrá správa pre tých, čo športujú len s ovládačom v ruke je, že na hrad vás pohodlne dopraví „hradná lanovka“, ktorá ústi priamo do podzemia hradu. Zážitok, ktorý sa za 4€ rozhodne oplatí vidieť. V decembri premáva lanovka do neskorých večerných hodín. Večer odchod do hotela na ubytovanie, neďaleko Ľubľany.

2. deň

sa po raňajkách vyberieme na najznámejšie pútnické miesto krajiny do Brezje. Oltárny obraz Panny Márie z r. 1814 od známeho slovinského maliara Leopolda Layera robí údajne zázraky. S jeho zaujímavou históriou sa zoznámime na mieste. Za Mariánskou svätyňou sa nachádza aj múzeum betlehemov, ktoré ožíva najmä v období Vianoc a adventu. Múzeum vlastní dnes už úctyhodnú zbierku viac ako 450 exponátov jasličiek z rôznych kútov sveta od Egypta až po Madagaskar. Viac sa o nich dozvieme počas komentovanej prehliadky. Po prehliadke presun do neďalekej Radovljici, ktorá je kúzelným pozostatkom starých čias a pýši sa jedným z najkrajších historických centier v krajine. Po krátkej prechádzke sa zastavíme v múzeu perníkov s výrobňou, kde červené medové srdcia zdobia už od roku 1766. Ideálna zastávka v predvianočnom čase. Poslednou slovinskou zastávkou bude majestátny Bled. Pod názvom „zimná rozprávka“ bude začiatkom decembra otvorený adventný trh, ktorý lemuje promenádu okolo jazera. Výstava betlehemov v nadživotnej veľkosti, nadrozmerná vianočná stolička pod najväčším prírodným vianočným stromčekom, stánky s kreatívnymi darčekmi, ale aj miestnymi jedlami a nápojmi, či bledské klzisko s nádherným výhľadom – to všetko nás čaká pod kulisami bledského zámku. A´propos! Málokto odchádza z Bledu bez toho, aby ochutnal tamojšiu „kremšnitu“. Krémeš povýšili v slovinskom Blede na miestnu legendu. A chutí fakt excelentne! Odchod v poobedňajších hodinách, príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    10. – 11. 12. 2022

Cena

    139€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 3* hoteli v Ľubľane (alebo blízkom okolí) s raňajkami
  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - hodinovú zimnú plavbu po rieke Ľubľanica - 12€
  - vstup do múzea betlehémov s komentovanou prehliadkou – 5,50€
  - vstup do múzea perníkov - 3€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 2,50 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK