Vianočná atmosféra v kráľovskom Krakove,

"a zimné Zakopané"

Poľsko – krajina na sever od Slovenska je vďaka svojím 1000 ročným dejinám, bohatým na historické a kultúrne pamiatky často nedoceňovanou turistickou destináciou. Málokto vie, že Poľsko patrilo v 16.storočí k najmocnejším štátom v Európe, keď poľský kráľ Ján III. Sobieski prelomil osmanské obliehanie Viedne a zastavil hrozbu okupácie západnej Európy. Atraktivita tejto krajiny je vzhľadom na obrovské sumy dotované do rekonštrukcie pamiatok opäť na vzostupe a my vám preto ponúkame poľské perly ako KRAKOV, či ZAKOPANE a to všetko v romantickom sviatočnom duchu!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

po odchode z Bratislavy cesta s povinnými prestávkami. Zdá sa, že takmer celú večnosť bol Krakov hlavným mestom Poľska, sídlom kráľov a kráľovských rodov, vábiaci veľkých a významných vzdelancov a umelcov z celého sveta. Práve ich talentu a predstavivosti vďačí mesto za nespočetné množstvo historických a umeleckých pamiatok, ktoré odzrkadľujú najdôležitejšie umelecké smery Európy. Architektonický komplex Starého mesta odolal všetkým nástrahám minulosti a zachoval si svoju tvár a pôdorys zo stredoveku. Rynek glowny, alebo hlavné námestie je jedným z najkrajších námestí v Európe. Veľkolepé v rozlohe, nádherné vo svojej architektúre. Skutočnou dominantou je Mariánsky kostol – gotický šperk z r. 1223. Zrekonštruované prastaré budovy dýchajúce históriou sú dôkazom toho, že Krakov bol kedysi mestom, kde korunovali väčšinu poľských kráľov. Bolo to v katedrále hradného komplexu WAWEL, ktorý je kultúrnym a národným symbolom Poľska. Prežil niekoľko útokov aj požiarov, zachoval si však svoju autentickú podobu a spolu s katedrálou a zámockou záhradou tvoria dokonalý romantický celok. Pri návšteve Wawelu nemožno nespomenúť Dračiu jamu. Prehliadka Wawelu je bez jej návštevy neúplná. Na miesto najstaršej krakovskej legendy je potrebné zostúpiť 135 schodov a objaviť sa na brehu rieky Visly. Po spoločnej prehliadke wawelskej katedrály a Mariánskeho kostola bude nasledovať individuálne voľno na ďalšie pamiatky a adventné trhy. Pre tých, ktorí majú v pláne ďalej spoznávať mesto odporúčame Kazimierz, známu židovskú štvrť so svojimi pamiatkami, či Collegium Maius – budovu univerzity v Poľsku, ktorá patrí jednej z najstarších univerzít v Európe Krakowskej Jagelovskej univerzite, založenej v r. 1364. Krakov je jedným zo 6 miest na svete, ktoré sa môže popýšiť obrazom Leonarda da Vinciho. Viac ako 500 rokov stará dáma s hranostajom je vystavená v múzeu Czartoryjskich. Keďže sa náš hotel nachádza blízko centra, podvečer si môžeme užívať atmosféru Vianoc, ktoré sú pre Poliakov najdôležitejším sviatkom roka a preto sa tu dbá najmä na tradície. Hlavné námestie sa v čase Vianoc premieňa na Adventné mestečko, ktoré spoznáte nielen podľa výzdoby a stánkov, ale aj podľa vône vareného vína, ihličia a včelieho vosku. To všetko dokonale dopĺňajú tóny poľských kolied, či ukážky tradičných tancov. Medzi obľúbené tunajšie produkty patria výrobky z ovčej vlny, sviečky z včelieho vosku, či krakovský szopek čo je niečo ako farebný betlehem. Z miestnych špecialít sa odporúčame zahriať vynikajúcim pitným medom, ktorý si netreba zmýliť s našou medovinou, alebo teplou čerešňovou vodkou. Návrat do hotela podľa vlastného uváženia.

2. deň

po raňajkách sa s Krakovom rozlúčime a namierime si to do „hlavného zimného mesta Poľska“, ako Poliaci Zakopané radi označujú. Zakopané má medzi turistickými destináciami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch, nakoľko ponuka služieb a zábavy je tu takmer nekonečná, poloha mesta vzhľadom na Tatry ideálna a turistické tradície sú tam stále živé. Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. stor. – už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Takmer celý cestovný ruch sa koncentruje na slávnu kilometer dlhú ulicu Krupówki a jej okolie. Na „krupovkách“ nájde turista všetko od typických poľských kaviarničiek s vyše 100 ročnou tradíciou s originálnymi poľskými špecialitami, cez obchodíky s tradičnou ponukou výrobkov z kože, vlny či dreva až po butiky svetoznámych značiek. Aj advent v Zakopanom patrí medzi jedinečné zážitky. Nefalšovanú atmosféru goralských Vianoc znásobuje (takmer vždy) čerstvo napadaný sneh, bohatá výzdoba a terasy a kaviarne voňajúce punčom, pečeným kolenom, klobáskami, či miestnou špecialitou – oštiepkami na rôzne spôsoby. Po príchode spoločná prechádzka centrom mesta, následne individuálne voľno na trhoch, v rámci ktorého je možné vyviesť sa pozemnou lanovkou na Gubalowku, odkiaľ je nádherný výhľad na panorámu Tatier. V poobedňajších hodinách odchod na Slovensko. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.


RezerváciaInformácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu


Najdôležitejšie informácie

Termín

    10.12. – 11.12. 2022

Cena

    119 EUR

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 1x nocľah v 3* hoteli v centre Krakova s raňajkami
  - sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za 1/1 izbu - 16€
  - cestovné poistenie UNION - 2,50€ /deň
  - katedrála hradu Wawel + audiosprievodca – dospelý 6€, senior 4,50€
  - vstup do Mariánskeho kostola – dospelý 3,50€, senior 2€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK