Prechádzky pri mori, historické mestečká, plavba, ochutnávky

a metropola kávy – užite si veľkonočné Taliansko

"Lignano, San Daniele, Cividale del Friuli, Aquileia, Terst..."

Taliansko je jednou z krajín, ktoré môžete pokojne navštevovať celý život a aj tak nestihnete spoznať a navštíviť všetky skvosty, ktoré táto krajina ponúka. Najvýchodnejší región Talianska a pre nás najbližší prímorský región Friuli sa pýši jednak pestrou tradíciou vinárstva, či legendárnou lahôdkou – šunkou San Daniele, ale aj množstvom starodávnych pamiatok. Sever tejto oblasti tvoria Julské Alpy, zatiaľ čo na juhu sa rozprestierajú rozsiahle nížiny, ktoré pozvoľne prechádzajú do mora. Lignano – jedno z najvýznamnejších stredísk regiónu Friuli – Venezia – Giulia, ktoré väčšina našich turistov pozná ako prímorské letovisko bude miestom, z ktorého budeme vyrážať na naše výlety po regióne, ale aj miestom dlhých prechádzok po nádhernej 8 km dlhej pláži obmývanej priezračným azúrovým morom. Z množstva pamiatok navštívime perlu v srdci Fruli – Udine, mesto, ktorého elegantné paláce a malebné uličky s najkrajším benátskym palácom na pevnine stráži prastarý hrad. Cividale del Friuli, jedno z najzaujímavejších miest severovýchodného Talianska, ktoré uchováva bohaté umelecké a kultúrne dedičstvo a pýši sa zápisom na zozname UNESCO a jeho rozľahlé staré mesto patrí medzi najväčšie v severnom Taliansku. Medzi najväčšie ťaháky patrí unikátna keltská pamiatka, longobardský chrám, či stredoveký Diablov most. Už Kelti zistili, že viniču sa tu darí a pestovali ho pred príchodom Rimanov. Tunajšie vína sú v súčasnosti považované za najlepšie na Apeninskom polostrove. Miestni vinári, povestní svojou bezprostrednosťou, charakteristickou pre výrobcov vína s prívlastkom „doc“, otvárajú svoje vinohrady a vínne pivnice ukrývajúce súdky s týmto lahodným nápojom, preto je ochutnávka vína v tejto oblasti takmer povinnosť... Ďalším z miest, ktoré je na zozname UNESCO je Aquileia, jadranská perla navštevovaná kvôli archeologickým vykopávkam a rannokresťanským pamiatkam. Takisto Grado, ktoré je v letnej sezóne známe ako letisko, či kúpeľné mesto ponúka príjemné zachovalé stredoveké jadro s úzkymi uličkami, priam lákajúce k prechádzkam. Verím, že nezabudnuteľná bude aj plavba po lagúne, kde počas zastávok objavíme okrem prírodnej rezervácie aj starobylé rybárske dedinky s chatrčami, v ktorých akoby zastal čas a dozvieme sa aj o histórii a pôvode prastarých úkrytov. Medzi morom a horami – objavíme kraj s paletou jedinečných chutí, kraj vynikajúceho vína, lahôdkovej šunky, kraj mnohých jazykov či dialektov a kraj plný historických pamiatok. Prežíte Veľkú Noc v kraji Friuli, Venezia, Giulia!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

nás po odchode čaká cesta s povinnými prestávkami cez Rakúsko. Prvá väčšia prestávka bude neďaleko rakúskych hraníc na talianskej strane. Keď ste už všetky turistami vyhľadávané talianske destinácie navštívili a dávate prednosť neobjaveným mestečkám, nasledujúcim stredovekým mestečkom budete nadšení! Mestečko z časti zničené pri zemetrasení v roku 1976 bolo nádherne zrekonštruované podľa svojej pôvodnej stredovekej predlohy a dnes by mohlo slúžiť ako učebnica stredovekej architektúry. Určite aj z toho dôvodu bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Spoločná prechádzka, následne individuálne voľno v mestečku. Poslednou zastávkou bude návšteva u jedného z excelentných a oceňovaných vinárov v regióne, kde nás po zaujímavej prehliadke produkcie čaká vyskúšaná vínna ochutnávka s občerstvením. Príchod do hotela večer, večera v hoteli.

2. deň

nás po raňajkách čaká prehliadka po srdci regiónu – Udine, kde na vás pri prechádzke romantickými uličkami centra dýcha kúzlo starého Talianska. Pre obdivovateľov umenia stoja za pozornosť slávne fresky od Giambattista Tiepola zachované v sálach Paláca patriarchov a v Dóme. Čerešňou na torte je prekrásny výhľad z udinského hradu, pri ktorom sa vám otvorí panoráma celého kraja Friuli. Po prehliadke mesta voľno na posedenie v príjemnom centre mesta. Ďalšou zaujímavou zastávkou bude mestečko na rieke Natisone, ktoré okolo roku 50 p. n.l. založil samotný Július Cézar – Cividale del Friuli. Najznámejšou pamiatkou je Diablov most z pol. 15.stor. opradený mnohými legendami. Väčšina budov v centre mesta pochádza ešte zo stredoveku, mnohé z longobardskej doby. Spoločná prechádzka po meste so sprievodkyňou. Záver dňa bude patriť mestečku San Daniele del Friuli, ktoré je známe povestnou šunkou SAN DANIELE, ktorá sa teší obľube aj za hranicami Talianska. My sme pre vás ako veľkonočnú lahôdku pripravili okrem návštevy medailami ovenčenej výrobne aj ochutnávku tejto skvelej pochúťky s pohárom vína, alebo nealko nápojom. Večera v hoteli.

3. deň

je na programe výlet do lagúny Marano, s viacerými zaujímavými zastávkami. Chránená oblasť s nádhernými plážami, bohatou faunou s labuťami, kormoránmi, volavkami, či kačicami, ale aj charakteristickými „kasonmi“ o ktorých sa viac dozvieme po ceste od kapitána. Príchod do hotela v poobedňajších hodinách, voľno pred večerou na prechádzku po známej promenáde v Lignane. Večera v hoteli.

4. deň

je na programe výlet na Slnečný ostrov - ako Grado domáci často nazývajú. Toto prímorské letovisko s vychýrenými kúpeľmi sa nachádza na ostrove, ktorý spája hrádza s pevninou, ale aj na priľahlých ostrovčekoch v zálive Laguna di Grado. Kedysi rybárska dedinka s prístavom dnes okrem príjemnej letnej destinácie ponúka prechádzku po malebnom historickom centre s romantickými úzkymi uličkami, množstvom butikov a kaviarní. Pri návšteve určite nevynecháme baziliku Sv. Eufémie so zaujímavou mozaikovou dlažbou z konca 6.stor., či kostol Santa Maria delle Grazie. Po príjemnej prechádzke voľno v historickom mestečku. Poobede je na programe Aquileia – najdôležitejšie archeologické miesto celého regiónu. Založené bolo Rimanmi a najväčší rozkvet dosiahlo v 1.st.n.l., kedy sa stalo dôležitým centrom šírenia kresťanstva a sídlom patriarchátu. Najvýznamnejšou stavbou Aquilei je patriarchálna bazilika, postavená v 11. storočí. V lodi baziliky a v podzemných kryptách sa zachovala úchvatná mozaiková dlažba s biblickými a prírodnými motívmni z pôvodnej starej kresťanskej stavby z roku 313. Krypta z 9.stor. je vyzdobená nádhernými maľbami umelcov z Konštantinopolu a stojí tiež za návštevu. Po prehliadke návrat do hotela v Lignane.

5. deň

sa po raňajkách vydáme sa na cestu domov, no s Talianskom sa ešte nelúčime. Čaká nás príjemná zastávka v talianskej metropole kávy v Terste. Slovák Ľuboš, pre ktorého sa toto mesto stalo druhým domovom vám dokáže, že Terst je oveľa viac ako len zámok Miramare. Kaviarne z obdobia monarchie sú roztrúsené po celom centre a kultúra pitia kávy tu má veľmi silnú tradíciu. Preto prehliadku začneme v jednej z kaviarní mesta, kde si dáme kávičku ako domáci - z pohára. V Terste dostane hosť ku káve aj malý kalíšok čokolády (tak ako vidíte na fotografii), ktorý sa pije pred kávou. Viac o káve , ako aj zaujímavom meste nám porozpráva Ľuboš na mieste. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno v meste na obed, či prechádzku. Odchod na Slovensko v skorých poobedňajších hodinách. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    7.4. – 11.4. 2023 ( 5 dni/ 4 noci)

Cena

    489€

Cena zahŕňa
 • - dopravu luxusným autobusom s klimatizáciou
  - sprievodca zájazdu
  - 4 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou v Lignano Sabbiadoro
  - miestny sprievodca v Terste
  - 1 x káva (s mliekom, alebo bez, alebo bezkofeínová) v kaviarni v Terste
  - komentovaná prehliadka výrobne šunky s ochutnávkou a pohárom vína
  - ochutnávka 5 druhov vína s grissinami, lokálnym syrom a salámou

Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu 17 € za noc teda 68€ za pobyt
  - pobytová taxa za 4 noci
  - 7 hodinová plavba s viacerými zastávkami v lagune Marano - doplníme
  - kombinovaný vstup do baziliky a do krypty v Aquileia - 3€
  - špičkové slúchadlá quietvox počas celej doby zájazdu - povinné!
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK