Veľkonočné zážitky v Julských Alpách

" taliansko-rakúsko-slovinský trojuholník "

Na severozápadnom okraji Slovinska pri hranici s Talianskom sa nachádza Triglavský národný park – raj pre milovníkov prírody, ktorí tu objavia nedotknutý alpský svet plný vzácnych rastlín a živočíchov. Malebnosť celého územia národného parku dotvára okrem nespočetných skalných vrchov a štítov aj veľký počet jazier a vodopádov s neuveriteľne krištáľovo čistou vodou. K najkrajším a najatraktívnejším jazerám patrí rozprávkový Bled s ostrovom uprostred. Rozloha národného parku zahŕňa takmer celé územie slovinskej časti Julských Álp. Jeho názov je odvodený od najvyššej hory Triglavu, ktorá sa týči do výšky 2864 m a je národným symbolom všetkých Slovincov. Chcete vedieť čo symbolizuje kozorožec, ktorého podobizeň sa spolu s Triglavom najčastejšie objavuje v podobe suvenírov a dokonca je po ňom pomenované aj tamojšie pivo? So zlatorogom, ako ho nazývajú, je spätá najznámejšia slovinská legenda, ktorú vám určite porozpráva sprievodca. Nakoľko sa táto oblasť nachádza v trojuholníku štátov, bol by hriech neurobiť si výlet k susedom. 2 príjemné korutánske veľkonočné trhy, alebo jedno z najkrajších miest vo Friuli, či šunkový raj a vynikajúci vinár na talianskej strane, je len malá ochutnávka z toho, čo nás na tejto dobrodružnej veľkonočnej ceste čaká. Pridáte sa priatelia?

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami do cesta s povinnými prestávkami až do hlavného mesta Korutánska do Klagenfurtu. Množstvom zelene, južanskou klímou a úzkymi uličkami láka mesto k prechádzke po Starom meste. V meste je cez 50 prístupných arkádových nádvorí, k jedným z najkrajších patrí arkáda v krásnej renesančnej stavbe Landhausu – sídle krajinského parlamentu. Z pamiatok určite nevynecháme nádhernú Starú radnicu, stojacu na Starom námestí, lemovanom ukážkovými mešťanskými domami. Na Novom námestí je známa Dračia fontána, ktorú zdobí socha bájneho draka, ktorý je symbol mesta.V čase našej návštevy prebieha v Klagenfurte tradičný veľkonočný trh. Vôňa varenej šunky a chrenu naláka všetkých, ktorí si budú chcieť po výdatnej prechádzke oddýchnuť. Individuálne voľno na veľkonočných trhoch. Poobede sa zastavíme na druhej strane Wőrthersee v jednom z najkrajších rekreačných stredísk vo Veldene. Individuálne voľno na veľkonočných trhoch na kúpeľnej promenáde, možnosť posedenia v niektorej z kaviarničiek zapustených v jazere. V podvečerných hodinách príchod do hotela v príjemnom letovisku zimných a letných športov ležiace na hranici troch štátov v Julských Alpách. Po ubytovaní možnosť využitia hotelového wellnessu. Večera v hoteli.

2. deň

sa po raňajkách vyberieme na taliansku stranu. Najvýchodnejší región Talianska a pre nás najbližší prímorský región Friuli sa pýši jednak pestrou tradíciou vinárstva, či legendárnou lahôdkou – šunkou San Daniele, ale aj množstvom starodávnych pamiatok. Prvou zastávkou bude srdce regiónu – Udine, kde na vás pri prechádzke romantickými uličkami centra dýcha kúzlo starého Talianska. Pre obdivovateľov umenia stoja za pozornosť slávne fresky od Giambattista Tiepola zachované v sálach Paláca patriarchov a v Dóme. Čerešňou na torte je prekrásny výhľad z udinského hradu, pri ktorom sa vám otvorí panoráma celého kraja Friuli. Po prehliadke mesta voľno na posedenie v príjemnom centre mesta. V skorých obedňajších hodinách presun do San Daniele del Friuli, mestečka povestnej šunky SAN DANIELE známej aj za hranicami Talianska. My sme pre vás ako veľkonočnú lahôdku pripravili okrem návštevy medailami ovenčenej výrobne aj ochutnávku tejto skvelej pochúťky v rôznych kombináciách (domáce fettucini s touto šunkou chutia vraj božsky!). Pohárom vína a typickým veľkonočným koláčom sa s Talianskom rozlúčime a v poobedňajších hodinách vrátime späť do hotela. Nakoľko hotel disponuje bohatým wellnessom, ktorý máme v cene bola by škoda ho nevyužiť, preto necháme priestor aj na kúpania, či saunovanie. Hotelový wellness je otvorený do neskorých večerných hodín.

3. deň

sa po raňajkách potúlame pre zmenu na domácej pôde. Zamierime si to rovno k najfotografovanejšiemu smaragdovo zelenému jazeru, ktoré tvorí bránu do Triglavského národného parku – ku Bledu. Na strmej, 139 metrov vysokej skale nad jazerom sa týči rovnomenný hrad Bled. Prvé zmienky o ňom siahajú asi do roku 1000. Vo vnútri si môžete pozrieť všetky dôležité prestavby a podoby hradu zobrazené pomocou počítačovej simulácie. V hradnom múzeu sú vystavené nálezy zo staroslovanských pohrebísk, aj rozsiahla zbierka zbraní. Za návštevu stojí rozhodne aj kaplnka na hornom nádvorí, ktorá bola v roku 1700 vymaľovaná iluzionistickými freskami. Určite sa hore oplatí vypraviť už len kvôli nádhernému výhľadu na jazero obklopené Julskými Alpami. Kulinárskym symbolom Bledu je už veľmi dlho bledský krémeš, ktorý sa tu vraj robí podľa originálnej receptúry a ktorý musíme ochutnať, preto prehliadku zakončíme v krásnej hradnej reštaurácii, kde si môžete dopriať porciu tejto sladkej dobroty s kávou, alebo čajom podľa výberu. Po občerstvení nás už čaká malý ostrov v strede jazera, na ktorý sa dostaneme po krátkej plavbe lodičkami. V jeho strede, na mieste, kde dnes stojí mariánsky kostol, sa v rannom stredoveku nachádzalo staroslovanské kultové miesto. Pútnici sem prichádzali, aby si od pohanskej bohyne vyprosili šťastie v boji, alebo láske. Brány kostola delí od brehu takmer stovka schodov, ktoré sa však určite oplatí prekonať. Kto totiž zazvoní na tunajší zvon, tomu by sa malo splniť každé prianie. Po príchode na pevninu presun na kúpeľnú promenádu, kde bude voľno na obed. Poobede nás pred príchodom do hotela čaká ešte prechádzka po príjemnom alpskom mestečku Kranjska Gora, kde sa zastavíme pri ruskej kaplnke a neskorogotickom kostole Nanebovzatia Panny Márie, ktorý si zachoval pôvodnú podobu zo zač. 16.stor. Po prechádzke stihneme pred večerou opäť využiť wellness v hoteli, alebo spríjemniť si čas po svojom.

4. deň

posledný deň sa po raňajkách s hotelom rozlúčime a v prípade dobrých poveternostných podmienok si urobíme prechádzku pri mimoriadne krásnom vysokohorskom jazere Jasna, ktoré je povinnou zastávkou pre každého návštevníka tejto oblasti. Pri ňom sa nachádza aj jeden z najvýznamnejších symbolov celej oblasti bronzový kozorožec – mýtická horská koza so zlatými rohmi... Jazero leží v objatí viacerých „dvojtisícoviek“ a ponúka naozaj krásne pohľady...Potom sa presuniemedo malebného mestečka Radovljica, ktoré má je jedno z najlepšie zachovalých stredovekých námestí v krajine, obsypané renesančnými a gotickými domami s pomaľovanými fasádami. Maličké mestečko má viacero múzeí, my sa zastavíme v tom perníkovom Na záver veľkonočného výletu si doprajeme obed v jednej z z typických reštaurácií oblasti, po ktorom nás už čaká cesta späť do Bratislavy. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

Rezervácia

  

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    7.4. – 10.4. 2023

Cena

    399 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie insolventnosti
  - ubytovanie v 4 hviezdičkovom hoteli v Julských Alpách s bufetovými raňajkami a bufetovou večerou
  - neobmedzený vstup do hotelového wellnessu ako aj Aqua Larix Center
  - hotelové animácie podľa aktuálneho programu, miestny sprievodca v Udine,
  - návšteva výrobne šunky s ochutnávkou + obed v šunkárni (šunkový tanier, „fettuccine“ s paradajkami a originál šunkou San Daniele, typický friulský veľkonočný koláč, víno, voda, káva)
  - 2 chodový slovinský obed v deň odchodu
Cena nezahŕňa
 • - cestovné poistenie UNION – 4 dni/ 12€, príplatok za jednolôžkovú izbu - 25€/noc
  - pobytovú taxu – 3€/noc
  - plavba loďou po Blede – 15,50€, vstup do kostola na ostrove – 6,5€, vstup na hrad Bled – 12€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK