Ľubľana, stredoveké mestečká a jazero Bled

 

"plavba loďou a čokoládový festival"

Na severozápadnom okraji Slovinska pri hranici s Talianskom sa nachádza Triglavský národný park – raj pre milovníkov prírody, ktorí tu objavia nedotknutý alpský svet, plný vzácnych rastlín a živočíchov. Malebnosť celého územia národného parku dotvára okrem nespočetných skalných vrchov a štítov aj veľký počet jazier a vodopádov s neuveriteľne krištáľovo čistou vodou. Jeho rozloha 848 km2 zahŕňa takmer celé územie slovinskej časti Júlských Álp. Názov národného parku je odvodený od najvyššej hory Triglavu, ktorá sa týči do výšky 2864 m a je národným symbolom všetkých Slovincov. Chcete vedieť čo symbolizuje kozorožec, ktorého podobizeň sa spolu s Triglavom najčastejšie objavuje v podobe suvenírov, dokonca je po ňom pomenované tamojšie pivo? So zlatorogom, ako ho nazývajú, je spätá najznámejšia slovinská legenda, ktorú vám určite porozpráva sprievodca . K najkrajším a veľmi atraktívnym územiam patrí predovšetkým dolina Triglavských jazier. Turistickým magnetom je jazero Bled s ostrovčekom uprostred. Aby sa nám krásna slovinská príroda neprejedla, nakŕmime aj telo. Neďaleko Bledu sa pripojíme k návštevníkom najväčšieho čokoládového festivalu v krajine. Počas tohto víkendu sa do centra krásneho stredovekého mestečka zídu domáci aj zahraniční výrobcovia tejto lahodnej pochúťky a ponúkajú ju v rôznych obmenách – ako pralinky, dezert, či čokoládové jedlá, skutočný raj pre všetkých čokoholikov! Okrem lahodných ochutnávok tejto dobroty, nás čaká bohatý sprievodný program v podobe sladkých kulinárskych workshopov, ukážky varenia čokolády, či prípravy dezertov, podfarbená rôznorodou hudobnou nádielkou. Posledný deň je venovaný hlavnému mestu Ľubľane, ktorá mnohých prekvapí svojim príjemným centrom s krásnym Dómom a zaujímavými mostmi cez rieku tečúcu uprostred.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v skorých ranných hodinách, cesta s povinnými prestávkami až do Slovinska. Obed si už môžete dopriať s výhľadom na jedno z najkrajších miest Slovinska - smaragdovo zelené jazero Bled, tvoriace bránu do Triglavského národného parku. Po občerstvení nás už čaká malý ostrov, na ktorý sa dostaneme po krátkej plavbe lodičkami. V jeho strede, na mieste, kde dnes stojí mariánsky kostol, sa v rannom stredoveku nachádzalo staroslovanské kultové miesto. Pútnici sem prichádzali, aby si od pohanskej bohyne vyprosili šťastie v boji, alebo láske. Brány kostola delí od brehu takmer stovka schodov, ktoré sa však určite oplatí prekonať. Kto totiž zazvoní na tunajší zvon, malo by sa mu splniť každé prianie. Na strmej, 139 metrov vysokej skale nad jazerom sa týči rovnomenný hrad Bled. Prvé zmienky o ňom siahajú asi do roku 1000. Vo vnútri si môžete pozrieť všetky dôležité prestavby a podoby hradu zobrazené pomocou počítačovej simulácie. V hradnom múzeu sú vystavené nálezy zo staroslovanských pohrebísk, aj rozsiahla zbierka zbraní. Za návštevu stojí rozhodne aj kaplnka na hornom nádvorí, ktorá bola v roku 1700 vymaľovaná iluzionistickými freskami. Určite sa hore oplatí vypraviť už len kvôli nádhernému výhľadu na jazero obklopené Julskými Alpami. Po prehliadke krátke voľno na kúpeľnej promenáde, pokračujeme v jazde do hotela neďaleko Bledu. Kulinárskym symbolom Bledu je už je už veľmi dlho bledský krémeš, ktorý sa tu vraj robí podľa originálnej receptúry, určite odporúčame ochutnať! Ubytovanie, fakultatívne večera.

2. deň

Po raňajkách odchádzame do malého mesta, Škofja Loka, v ktorom na vás história dýcha v celom historickom jadre. Mesto patraice k najstarším v Slovinsku sa pýši kapucínskym kláštorom, ukrývajúcim najstaršie rukopisy v slovinštine ako aj kapuínskym kamenným mostom z pol. 14.storočia. Stredoveké pamiatky poctivo stráži mestský hrad. Po prehliadke voľno v mestečku. Následne presun do mesta, kde sa už koná najväčší čokoládový festival Slovinska.Samotné mestečko má veľmi pekné historické jadro, preto po príchode určite nevynecháme prehliadku mesta. V meste sa nachádza aj mini múzeum perníkov, ktoré odporúčame navštíviť. Výroba perníkových srdiečok sa tu traduje od stredoveku a najstaršia zachovaná perníková forma pochádza zo 16.stor. Ďalším zo zaujímavých lokálnych múzeí v meste je včelárske múzeum, ktoré dokumentuje dejiny včelárstva od začiatkov až po dnešok. Individuálne voľno na festivale. Príchod do hotela večer.

3. deň

posledný deň sa po raňajkách budeme venovať hlavnému mestu krajiny. Jedna z najmenších metropol Európy mnohých prekvapí krásnymi budovami v secesii a baroku, či nádhernou vchodovou bránou ľubľanského Dómu. Pozoruhodné sú aj 3 mosty v centre cez rieku Ljubljanicu, odporúčame rozhodne prechádzku po Dračom moste z r. 1907, kde sa nezabudnite odfotiť pri dračej soche. Celé centrum s množstvom kaviarničiek a reštaurácií vytvára vskutku domácu atmosféru. Ak sa chcete na mesto pozrieť tak trochu zvrchu nevynechajte návštevu stredovekého ľubľanského hradu, ktorý od r. 1144 tróni nad mestom. Na hrad sa oplatí vybrať ani nie tak kvôli prehliadke, ako kvôli úžasnému výhľadu. V prípade dobrého počasia je celé Slovinsko ako na dlani, vidno až nádhernú panorámu Julských Álp. Dobrá správa pre tých, čo športujú len s ovládačom v ruke je, že na hrad vás pohodlne dopraví „hradná lanovka“, ktorá ústi priamo do podzemia hradu. Zážitok, ktorý sa za pár € rozhodne oplatí vidieť. Po príchode do mesta krátka prehliadka centra. Pred mestskou radnicou z r. 1718, je krásna baroková fontána 3 slovinských riek od Francesca Robba. Rozhodne za zmienku stojí aj ľubľanská katedrála z r. 1708, ktorej 2 veže sa týčia vysoko nad mestom a ktorú navštívil aj pápež Ján Pavol II. Peknou bodkou na záver je krásny výhľad už zo spomínaného ľubľanského hradu – individuálne. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

  


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    14.4. – 16.4. 2023

Cena

    239€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie insolventnosti
  - ubytovanie v 3 hviezdičkovom hoteli s raňajkami
Cena nezahŕňa
 • - cestovné poistenie UNION – 9€/3dni, príplatok za 1/1 na vyžiadanie
  - fakultatívne - 14€/ 3chodová servírovaná večera (v prípade záujmu vyznačiť v poznámke prihlášky)
  - plavba loďou po Blede - 12,50€, vstup do múzea perníkov- 2,50€
  - vstup na hrad Bled – 10€
  - celodenný vstup na festival čokolády - 5€
  - hradná lanovka v Ľubľane – fakultatívne - 4€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK