Oslavy jari v Českom Krumlove , Hluboká a historický Tábor

"pivovar Budvar, múzeum čokolády, karamelovňa..."

Južné Čechy patria k najlákavejším regiónom v krajine, pre svoju malebnú prírodu aj historické bohatstvo. Bohaté šľachtické rody a talentovaní umelci tu budúcim generáciám zanechali nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok ako dôkaz bohatej a mnohotvárnej histórie – starobylé mestá plné života a kultúry, majestátne hrady aj rozprávkové zámky. My sme pre vás tentokrát vybrali kombináciu juhočeských mestečiek, celosvetovo známeho pivovaru a dvoch nádherných pamiatok Unesco – zámku Hluboká a Českého Krumlova, kde budú v plnom prúde prebiehať prvomájové oslavy...Príjemným prekvapením na záver bude určite pre mnohých bašta husitov – historický Tábor.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odchod z Bratislavy v ranných hodinách. Cesta s povinnými prestávkami do historického mesta rybníkov a slávnych rodov Rožmberkov a Schwarzenbergov – do Třebone. Súbor renesančných a barokových meštianskych domov na námestí, pôvabná renesančná veža, zámok (ktorý patrí medzi 5 najväčších zámockých komplexov v Čechách) a novogotický mestský pivovar so 600 ročnou tradíciou dotvárajú autentický obraz mesta doby vrcholnej éry rybničného hospodárstva 16. storočia. Po príchode do mesta prehliadka dominánt a individuálne voľno na obed. V rámci osobného voľna môžu záujemcovia fakultatívne absolvovať prehliadku interiérov zámku, či prechádzku popri rybníku Svet až k Schwarzenbergskej hrobke, ktorú obklopuje rozsiahly park. Hrobka je postavená v pseudogotickom slohu podľa talianskej predlohy Campo Santo. Po obede sa presunieme do metropoly Južných Čiech – Českých Budějovíc. Už v 13. storočí udelil mestu jeho zakladateľ Přemysl Otakar II. právo varenia piva, ktoré statočne využívajú dodnes. Preto aj my hneď po príchode navštívime svetoznámy pivovar Budějovický Budvar, kde nahliadneme do tajomstva výroby ležiaku Budweiser, ktorý následne aj ochutnáme. Súčasťou prehliadky je aj 3D film, multimediálna expozícia a malé pivovarské múzeum. Po prehliadke sa ubytujeme v centre mesta a potom sa už vydáme na podvečernú prehliadku, ktorú zahájime v samotnom srdci mesta, na námestí Přemysla Otakara II., ktoré je najväčšie v Českej republike a jedno z najväčších v strednej Európe. Krásne meštianske domy pripomínajúce obdobie renesancie a gotiky zdobia centrum mesta a korunu im dáva Samsonova fontána zo zač. 18.storočia, ktorá sa vďaka úctyhodnému priemeru 17 m stala najväčšou fontánou v Českej republike. Na námestí nájdete aj bludný kameň opradený povesťou, či gotickú Čiernu vežu s renesančnou bránou. Po prehliadke individuálne voľno na večeru, príchod do hotela individuálne.

2. deň

Po raňajkách presun do históriou dýchajúceho Českého Krumlova, ktorý sa od roku 1992 pýši zápisom v zozname UNESCO. Gotické a renesančné domy, stredoveké uličky, veľká radnica, dôstojné kláštory a kostoly, ktoré sa do súčasnosti zachovali bez rušivých prestavieb predstavujú skvost svetového významu. Pešiu prehliadku centra zakončíme prehliadkou krumlovského zámku. Svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou a rozlohou patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v stredoeurópskom meradle. Po Pražskom hrade je druhý najrozsiahlejší v Čechách a jeho prehliadka zanecháva v návštevníkoch pocit, že sa ocitli v dobách, kedy tu chodbami prechádzala skutočná šľachta...Dominantou hradu ako aj symbolom mesta je nádherná zámocká veža o ktorej spisovateľ Karel Čapek tvrdil, že je „najvežovatejšia“ zo všetkých veží, ktoré poznal. Po prehliadke bude nasledovať dlhé individuálne voľno na obed a vychutnanie si mesta po svojom. Na prelome apríla a mája sa v meste každoročne koná akcia „Kúzelný Krumlov“, ktorá oslavuje príchod jari a mesiaca lásky a atmosféra v meste je vtedy naozaj kúzelná . Námestie ožíva jarmokom s rôznym tovarom a ukážkami tradičných remesiel a nechýba ani bohatý sprievodný program pre deti i dospelých. Okrem prechádzok historickým centrom máte možnosť navštíviť aj niektoré z mnohých miestnych múzeí a galérií, ktoré sú v rámci tejto akcie zľavnené, prípadne úplne zdarma (zoznam bude dostupný vopred). Zo zaujímavých múzeí v meste spomenieme napríklad Fotoateliér Seidel, jedinečné miesto, kde v 19. storočí vznikla tradícia fotografie a miesto, kde sa zastavil čas. Môžete si tiež vybrať z Múzea historických motocyklov, Múzea voskových figúr, Múzea voroplavby, alebo Múzea vltavínov, jediných drahokamov, ktoré vznikli dopadom meteoritu na Zem. Popoludní sme pre vás pripravili nezvyčajnú návštevu výrobne ručne vyrábaných tekutých karamelov. V „karamelovni“ neďaleko centra mesta sa dozvieme viac o tom, ako vlastne v Krumlove prišiel tekutý karamel na svet, uvidíme voňavé procesy jeho výroby, dozvieme sa jeho využitie a na záver nás čaká gastrozážitok, kedy rôzne karamelové variácie aj ochutnáme. Karamely sa tu vyrábajú naozaj od výmyslu sveta, napr. kávový, púpavový, čokoládový s vanilkou, chilli s rozmarínom, či karamel so zlatom... Dozvieme sa rôzne recepty, kde sa dá využiť (niektoré vás zaiste prekvapia) aj jeho blahodarné účinky na zdravie. Ochutnáme napríklad aj pomazánky s karamelmi, či šalát. Výrobky, ktoré vám budú chutiť najviac si môžete potom zakúpiť v podnikovej predajni (mnohé limitované edície sa dajú zakúpiť jedine tu). Večer príchod späť do Českých Budejovíc, večera v meste.

3. deň

Dnes je na programe jeden z najkrajších českých zámkov – Hluboká nad Vltavou. Pôvodný kráľovský hrad bol založený v 13. storočí. Dnešnú podobu však získal za vlády Jána Adolfa II. Schwarzenberga podľa vzoru anglického kráľovského zámku WINDSOR. Steny a stropy reprezentačných sál sú ozdobené ušľachtilým drevom, cennými tapisériami ako aj obrazmi majstrov zo 16.-18. storočia. Spoločná prehliadka, voľno na fotografovanie, či kávu. Následne sa presunieme do mesta Tábor, odkiaľ v minulosti vyrážali husiti na svoje ťaženia. Mesto, ktoré sa vyznačuje typickou juhočeskou architektúrou s nádhernými meštianskymi domami je spojené najmä s menom Jána Žižku z Trocnova. Patrí k najkrajším mestám v Čechách a niet divu, že je jeho centrum pamiatkovou rezerváciou. Napriek stavebným úpravám si už po stáročia zachováva svoj stredoveký charakter. Ako každé kráľovské mesto, aj Tábor si najviac zakladal na svojej radnici, ktorá sa radí k najvýznamnejším pamiatkam neskorej gotiky v Čechách. Jej sála je dokonca druhým najväčším necirkevným interiérom v gotickom slohu hneď po Vladislavskej sále na Pražskom hrade. Práve v tejto budove sa nachádza známe Husitské múzeum, ktoré môžeme v čase voľna individuálne navštíviť. Po príchode do mesta prehliadka, po nej individuálne voľno na obed a návštevu pamiatok. Pred odchodom domov nás čaká ešte jedna zaujímavá prehliadka v sladkom múzeu. Múzeum čokolády a marcipánu mapuje históriu čokolády a jej následné spracovanie do tabuliek, praliniek, či figúrok. Nájdeme tu zaujímavé modely, ako najväčší čokoládový vlak v Čechách, Mr. Beana v životnej veľkosti aj s autom, či husitský sprievod. Aby nejedli len oči, po prehliadke určite dobre padne degustácia. Príchod do Bratislavy vo večerných hodinách.

 

Rezervácia

 

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    29.4. – 1.5. 2023

Cena

    189€

Cena zahŕňa
 • - autobusovú dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2 x ubytovanie s raňajkami v 4* hoteli v centre Českých Budějovíc
  - 1 x večera v reštaurácii v centre mesta

  - skúsený sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Príplatky/vstupy:
 • - miestny poplatok (povinné!) - 1€/noc
  - príplatok za jednolôžkovú izbu - 32€/pobyt
  - komentovaná prehliadka pivovaru Budvar s ochutnávkou – 9,50€
  - komentovaná prehliadka zámku v Českom Krumlove – dospelý 10€, senior 8€
  - komentovaná prehliadka Karamelovne s ochutnávkou – 6,50€
  - komentovaná prehliadka zámku Hluboká – dospelý 10€, senior 8€
  - vstup do múzea čokolády a marcipánu + degustácia - 15€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK