Niekdajší kláštor Kamaldulov, románska kráska, najväčšia

socha vtáka v Európe a starobylá Tata

"objavte neokukané časti Maďarska!"

Pozývame vás na zaujímavý májový výlet, v rámci ktorého sa zoznámime s miestami, ktoré nestoja úplne v centre záujmu masového turizmu, ale nášmu pozornému oku neunikli. Existujú kraje, ktorými často „prefrčíme” po ceste niekam a ani netušíme, že aj tu sa môžu nachádzať pozoruhodnosti, ktoré sa oplatí spoznať. Takou časťou Maďarska je aj oblasť v blízkosti diaľnice pri Tatabányi, ktorú často míňame po ceste do Budapešti. Poďte s nami a spoznajte ďalšie zaujímavé kúty našich susedov!


RÁMCOVÝ PROGRAM:

Po raňajšom odchode z Bratislavy cesta s povinnými prestávkami k prvému cieľu našej cesty, ktorým je Zsámbék. Nachádza sa tu torzo jedného z najhodnotnejších stredovekých kostolov v celom regióne. V roku 1220 sem prichádzajú mnísi – premonštráti z Francúzska a zakladajú kláštor. Kostol pri ňom je jedinečným dokladom ich umenia. Bol postavený vo vrcholne románskom štýle, kde sa objavujú prvé náznaky gotiky. Neskôr kláštor prevzal rád pavlínov, za tureckých čias bol vyplienený, ale ruinou sa stáva až v roku 1763 kedy ho poškodilo zemetrasenie. Kostol, pri ktorom cítiť neskutočné „genius loci“ je napriek svojmu stavu aj dodnes unikátnou pamiatkou. Tatabánya je dnes veľké moderné priemyselné mesto, ktoré naoko neposkytuje veľa zážitkov. Takmer každý kto tade cestoval, však pozná „Turula” najväčšiu sochu vtáka v Európe, ktorý stráži priesmyk nad diaľnicou. Málokto vie, že sa k nemu dá dostať priamo autobusom. Okrem legendy o tomto mytologickom vtákovi, ktorú sa tu dozvieme sa nám odtiaľ naskytne jedinečný pohľad na celé údolie a kraj okolo neho. Neďaleko sochy sa nachádza ľahko prístupná „Selimova jaskyňa“, ktorá nesie názov po tureckom sultánovi a skrýva ďalšiu zaujímavú legendu. V skorých obedňajších hodinách presun do starobylého mestečka Tata, ktoré je vďaka svojim 2 jazerám a vyše 100 prameňom nazývané aj mestom vôd. Staré jazero je jedným z najstarších umelo vytvorených jazier v krajine a práve na jeho brehu stojí jediný zachovalý vodný hrad Maďarska – Starý hrad, ktorý dal zač. 15. storočia vybudovať kráľ Žigmund Luxemburský. Na dôležitosti Taty ako významného obranného prvku v krajine pridalo osmansko-habsburské zápolenie. Počas tohto obdobia hrad zažil 15 tureckých obliehaní, bol viackrát dobytý i podpálený. Hrad menil svojich majiteľov, až sa zač. 18. stor. dostal pod krídla Esterházyovcov, ktorí ho barokizovali a vlastnili až do znárodnenia v roku 1945. Esterházyovci sa postarali aj o väčšinu barokových budov v meste a tým dali Tate osobitý ráz. Tata je tiež známa ako mesto mlynov, na prechádzke určite niektorý z nich uvidíte. Neďaleko jazera sa nachádza čarovný kaštieľ s bohatou históriou, ktorého stavbu inicioval gróf Mikuláš Esterházy. Spoločná prehliadka zrekonštruovaného kaštieľa, následne individuálne voľno v mestečku. Po presune na druhú stranu diaľnice navštívime Majkpusztu – niekdajší kláštor Kamaldulov. Táto rehoľa mala najprísnejšie pravidlá, mnísi sa nesmeli ani rozprávať, žili v oddelených malých domčekoch. Po zrušení rádu Jozefom II tu vzniká textilná fabrika, neskôr lovecky zámoček Esterházyovcov. Dnes funguje ako múzeum, kde môžeme spoznať život mníchov ako aj jeho neskoršiu históriu. V súčasnosti je časť stálej výstavy venovaná 150 ročnému obdobiu panovania Esterházyovcov. Po prehliadke krátke voľno v kláštornej kaviarni. Neďaleko jazera sa nachádza čarovný kaštieľ s bohatou históriou, ktorého stavbu inicioval gróf Mikuláš Esterházy. Spoločná prehliadka zrekonštruovaného kaštieľa, následne individuálne voľno v mestečku.

 

Rezervácia

 

  

 

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    14. 5. 2023

Cena

    35€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
Cena nezahŕňa
 • - vstup do ruiny kostola Zsámbék skupinová cena – 1,50€, nad 70r. - gratis
  - vstup na prehliadku do kláštora Kamaldulov so sprievodcom dospelý 9€, nad 62r. 5€, nad 70r. - gratis
  - vstup do kaštieľa Esterházy v Tate dospelý 8€, senior nad 62 r. - 4€, senior nad 70r. - gratis
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK