Ochutnávka škótskej prírody, krásnych miest a dobrej whisky

" Edinburg, Glasgow, Inveraray, Mull, Oban... "

Škótsko – nádherné a magické miesto nie len kvôli prírodným krásam, ostrovom, pobrežiu, zeleným lúkam a kopcom Vysočiny, ale aj kvôli pestrej histórii, legendám, gastronómii a whisky. Každý škótsky zájazd by mal prechádzať mestom Edinburg a Glasgow a každý turista by mal v krajine navštíviť aspoň jeden hrad, loch (jazero), národný park, pobrežie a ostrov. Presne tento koktail sme na našej trase namiešali aj my. Podľa chuti skúsime aj lokálne špeciality, ako napríklad chutné steaky z kráv Aberdeen Angus, haggis, neeps, tatties, black pudding a iné. Užijeme si naozaj výborné raňajky, tzv. full scottish breakfast, z ktorých budeme naozaj „full“ a pripravení na každodenné zážitky. Neodlučiteľnou súčasťou Škótska je whisky. Zastavíme sa v pálenici a pozrieme si, ako sa škótska už stovky rokov vyrába.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odlet z Bratislavy priamou linkou do Škótska v poobedňajších hodinách. V Edinburgu si posunieme čas o hodinu naspäť a začneme s objavovaním rozprávkového mesta. Aby sme si mesto vychutnali v kľude a čo najviac rozdelíme si naše prechádzky na tri časti do dvoch dní. V starom meste (Old Town) sa prejdeme po hlavnej ulici – Royal Mile, na jej konci si pozrieme letné sídlo kráľovskej rodiny Holyrood Palace a modernú budovu škótskeho parlamentu. (Obe zaujímavosti možno navštíviť zvnútra vo voľnom čase. V prípade záujmu vás sprievodca bude informovať o výške vstupného a otváracích hodinách.) Navštívime aj Grassmarket, ktoré sa v minulosti využívalo aj ako trhovisko a popravisko. O popravách a drsnom živote v podzemí mesta, kde vraj straší, si povieme viac aj na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Porozprávame si niečo o psíkovi Bobby-m, ktorému k symbolickému náhrobku dodnes obyvatelia mesta, ako aj jeho návštevníci nosia drevené paličky, jedlo a hračky. V druhej časti edinburgskej prehliadky nás čaká štvrť New Town (Nové mesto). Spoločne aj individuálne si pozrieme rušnú nákupnú ulicu Princess Street s krásnymi farebnými záhradami, ktoré pôsobia ako oáza v pomerne rušnom centre. Ochutnať škótsku gastronómiu môžeme na príjemnej pešej zóne ulice Rose Street. Na záver dňa nás čaká jeden z kopcov nad mestom – Calton Hill. Miesto ponúka najkrajšie výhľady na Edinburg ale aj jeho okolie a neďaleké pobrežie. Ubytovanie v Edinburgu.

2. deň

Po raňajkách sa prejdeme na Calton Hill, jeden z troch kopcov v meste, ktorý ponúka výhľady na mesto aj pobrežie v okolí. Odchádzať z Edinburu budeme pred obedom a vydáme sa na cesty s cieľom západné pobrežie. Škótsko má 790 ostrovov a jeho pobrežie je veľmi rôznorodé. Naše kroky povedú do malebného mestečka Oban. Na ceste do Obanu sa zastavíme v meste Glasgow. Glasgow bol v minulosti významným centrom britského priemyslu a obchodu. Dnes mesto turistov láka predovšetkým do múzeí a galérií klasického a moderného umenia. My navštívime Kelvingrove Art Gallery and Museum. Ďalšia zastávka bude v národnom parku Loch Lomond, prejdeme sa po dedinke, ktorá sa pre svoju malebnosť stala aj dejiskom obľúbenej škótskej telenovely. Od jazera Lomond budeme pokračovať cez mestečko Inveraray. Oban je neoficiálnym hlavným mestom Západnej Vysočiny a malebným pobrežným mestom, ktoré je východiskovým bodom na cesty k súostroviu Vnútorné Hebridy. Ubytovanie v Oban alebo jeho okolí.

3. deň

Tretí deň budeme objavovať ostrov Mull - jeden z ostrovov súostrovia Vnútorných Hebríd. Jedinečná scenéria horských vrcholov, ktoré sa doslova dotýkajú mrakov, nádherné zelené planiny zaliate slnkom aj dažďom, tajomné hrady, pobrežie, - to je charakter ešte vždy dobre utajenej perly medzi ostrovmi. Po ceste juhom ostrova sa zastavíme na hrade Duart, kde si porozprávame o škótskych klanoch. Potom sa malým trajektom preplavíme na malebný ostrovček Iona. Tam sa podľa počasia sa rozhodneme, či strávime deň prechádzkou po zelených lúkach s ovcami na pobreží alebo návštevou opátstva Iona Abbey. Vo večerných hodinách sa znovu trajektom vrátime na pevninu do Obanu. Podľa chuti sa prejdeme na kopec nad mestom alebo sa navečeriame na promenáde. Oban, vďaka svojej polohe, ponúka predovšetkým čerstvé dary mora.

4. deň

Ďalší deň sa po raňajkách premiestnime do najväčšieho mesta Škótska - Glasgow. Pred odchodom navštívime whisky pálenicu, ktorou je Oban známy a o uisge beatha, čo znamená voda života, si porozprávame počas prezentácie jej výroby. Pokračovať v smere juh budeme cez mestečko Inveraray, kde navštívime hrad, ktorý aj dnes obýva Duke of Argyle – vojvoda z regiónu Argyle. Neskôr sa zastavíme na vyhliadke na jazero Lomond. Po ceste do mesta Glasgow sa zastavíme na vyhliadke na jazero Lomond. V meste Glasgow sa prejdeme po centre. . Vo voľnom čase, na rušnej obchodnej ulici Buchanan Street, vám sprievodca poradí, kde kúpiť suveníry, ktorými sú určite whisky, deky, šály a iné textilné výrobky z tradičného škótskeho tweed-u. Večer sa prejdeme po meste a nájdeme si pub na príjemné posedenie. Noc strávime v meste Glasgow.

5. deň

Po raňajkách sa budeme presúvať do Edinburgu. Po ceste sa zastavíme pri technickej pamiatke Falkirk wheel, kde si pozrieme spojenie dvoch vodných kanálov Forth a Clyde „kolotočom“, ktorý lodiam uľahčuje a skracuje plavbu z východného na západné pobrežie Škótska. Zastavíme sa pri unikátnej soche Kelpies, ktorá v nadživotnej veľkosti zobrazuje vodné kone škótskej mytológie. Z malého mestečka Queensferry si pozrieme tri mosty nad zálivom Firth of Forth. V poobedných hodinách sa so Škótskom rozlúčime, čaká nás transfer na letisko a let do Bratislavy.

 

Rezervácia

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tuNajdôležitejšie informácie


Termín

    LETECKY - 20.5. – 24.5. 2023 (5 dní / 4 noci)

Cena

    899€ + 200€ (letiskové, palivové poplatky + 10kg batožina) = 1099 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - dopravu pravidelnou leteckou linkou Bratislava – Edinburg– Bratislava
  - 10kg batožina + príručná batožina na palubu (20kg batožina do podpalubia za príplatok)
  - skúsený sprievodca počas celej doby zájazdu, poistenie insolventnosti
  - autobusový transfer po Škótsku počas celej doby zájazdu
  - 1x ubytovanie v hoteli v Edinburgu s raňajkami
  - 2x ubytovanie v hoteli v Oban s raňajkami
  - 1 x ubytovanie v hoteli v Glasgow s raňajkami
  - preprava trajektom na ostrov Mull, spiatočný trajekt na ostrovček Iona
Cena nezahŕňa
 • - city tax (pobytová daň) – hradí klient v hoteli (povinné)
  - príplatok za jednolôžkovú izbu (na vyžiadanie)
  - prezentácia výroby whisky s ochutnávkou, vstupy do pamiatok podľa programu
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 15 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK