Maďarsko pre pôžitkárov – slávnosti sv. Urbana, jazdecká šou

v puste a zážitkový program vo vodnom mlyne

"lokálne pečivo z kamennej pece a halászlé z kotlíka"

Tento májový víkend vás pozývame zoznámiť sa s centrálnou časťou Maďarska ležiacou priamo v srdci Veľkej maďarskej nížiny. Farebná, voňavá a skutočne maďarská, taká je táto oblasť vinúca sa na východ od Dunaja, kde na tunajšom slnku dozrievajú tie najlepšie „hungariká“ – lahodné papriky z Kaloče, ktoré sú najvýznamnejšími koreninami maďarskej kuchyne, zlatožlté marhule z okolia Kecskemétu, tvoriace základ pre výrobu svetoznámej barackovice, ale aj rozsiahle vinice, patriace jednej z 22 vinohradníckych oblastí krajiny. Kraj bohatých ľudových tradícií, nádherných výšiviek, krásne zdobenej keramiky, ale aj snehobielej čipky. Tečú cez neho rieky, zdobia ho národné parky, vandrujú po ňom maďarskí stepní pastieri so stádami dobytka a životom ho napĺňajú liečivé kúpele. Toto sú končiny, v ktorých život plynie pokojne a obzory sú nekonečné. Počas našej cesty spoznáme mestá so zaujímavou históriou, ale aj ojedinelú dedinku, skladajúcu sa z 24 uličiek ukrývajúcich 1200 vínnych pivničiek, kde nám predvedú ako to vyzerá, keď má sviatok tunajší patrón Sv. Urban... No a umelecké kúsky, ktoré budú predvádzať maďarskí čikóši na svojich poctivo cvičených tátošoch budete sledovať so zatajeným dychom. Úplnou novinkou bude návšteva mestečka na sútoku Dunaja a Šugovice, kde na brehu s mediteránskou atmosférou objavíte funkčný lodný mlyn, rybársky miniskanzen, naučíte sa piecť tradičné lokálne pečivo a ochutnáte údajne to najlepšie kotlíkové halászlé široko ďaleko... Zažite s nami skutočné Maďarsko!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Prvá väčšia zastávka dnešného dňa bude v sídle uhorských panovníkov v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvár), ktorý je podľa svojho starého názvu Alba Regia – mestom kráľov. Stredoveká bazilika bola miestom korunovácií 37 kráľov, 39 kráľovien a miestom odpočinku 15 panovníkov medzi iným aj zakladateľa Uhorska – Svätého Štefana. Samotná korunovačná katedrála – vraj jedna z najhonosnejších stavieb v stredovekej Európe žiaľ neprežila obdobie tureckej nadvlády. V rámci prehliadky „po stopách kráľov“ s miestnym sprievodcom však určite uvidíme mauzóleum Svätého Štefana s korunovačnou záhradou, katedrálu sv. Štefana, či námestie s biskupským palácom, krásnou radnicou a mohutným žulovým glóbusom v podobe ríšskeho jablka. Po prehliadke individuálne voľno na obed a vychutnanie si atmosféry malebného mesta. V okolí námestia nájdeme množstvo zaujímavých palácov, cirkevných a svetských stavieb, pamätníkov, vrátane citlivo rekonštruovaných tureckých kúpeľov. Medzi neprehliadnuteľné atrakcie mesta patrí aj moderný pestrofarebný orloj s pôvabnou zvonkohrou, či kvetinové hodiny. Posilnení sa v poobedňajších hodinách vyberieme k ďalšiemu zaujímavému bodu našej cesty. Maďarsko pristupuje v posledných rokoch veľmi zodpovedne k renovácii a ochrane národného dedičstva, čoho výsledkom je viacero autenticky zachovaných a zrenovovaných pamiatok. Práve takou je aj jeden z najstarších klasicistických komplexov v Maďarsku Festeticsov zámok, ktorý obklopuje nádherný krajinársky park stredoeurópskeho významu, s malebným rybníkom a ostrovom s holandským domčekom, ktorý tiež navštívime. Kaštieľ bol údajne aj miestom stretávania slobodomurárov, ale o tom už viac od sprievodcu. Po prehliadke dostatočné voľno v nádhernom parku. Príchod na ubytovanie na juh Maďarska v podvečerných hodinách. Večera v hoteli.

2. deň

začneme spoznávaním mestečka Baja, ktoré bolo po stáročia spoločným domovom ľudí maďarskej, nemeckej, srbskej, či chorvátskej národnosti. Počas spoločnej prehliadky objavíme okrem barokového Grassalkovichovho paláca, ktorý je dnešnou radnicou, sochu najsvätejšej trojice, či viacero kostolov, z ktorých za zaujímavosť stojí srbský s nádhernými obrazmi ikonostasu z konca 18.storočia. Po prehliadke sa už mestským vláčikom prevezieme na okraj mesta, k vodnému mlynu a rybárskemu miniskanzenu, kde nás už čaká zaujímavý program Voda vždy zohrávala dôležitú úlohu v mestečku ležiacom na brehoch Dunaja a Šugovice. Prechádzka po skanzene nás vráti o 2 stovky rokov späť do minulosti a umožní nám nahliadnuť do každodennej ťažkej práce tunajších rybárov. Funkčný mlyn je zasa pamiatkou na dunajských lodných mlynárov, ktorí tu mleli múku po stáročia a urobili tak z mesta koncom 18.storočnia prekvitajúce obchodné centrum. Podľa dochovaných dokumentov ich tu mlelo ešte v roku 1855 vyše 80! Okrem prehliadky nám pani majiteľka ukáže, ako sa pripravuje typické regionálne pečivo (podobné našej pletenke), ktoré si spolu upečieme v kamennej peci. Aká by to bola návšteva Baje bez famózneho halászlé, ktoré sa bije o prvenstvo s tým zo Segedu. Domáci hrdo vyhlasujú, že na to „ich“, teda rybaciu polievku z Baji chodí stále viac turistov až z druhého konca Európy, tak sa presvedčíme, či oprávnene. Vraj také z kotlíka chutí najlepšie a domáci nám práve takéto pripravia. Spolu s čerstvo upečeným pečivom chutí vraj dokonale. V poobedňajších hodinách sa presunieme do neďalekej dedinky, ktorá sa počas tohto májového víkendu mení na mekku všetkých milovníkov vína. Zlatý mok tu paradoxne začali pestovať švábski prisťahovalci z Nemecka začiatkom 18. stor. Veľkolepé oslavy sprevádza bohatý kultúrny program so sprievodom v ľudových krojoch. Účastníci z celej krajiny si tu pripíjajú na dnes už pomaly 300 ročnú tradíciu výroby lahodného vína a majitelia dnešných vínnych pivničiek, ktorých je tu mimochodom 1200 vás budú chcieť presvedčiť o výnimočnosti práve toho ich vína. Po individuálnom voľne na oslavách večer návrat späť na ubytovanie.

3. deň

o existencii slovenských vysťahovalcov nás na spiatočnej ceste presvedčí krátka zastávka v slovenskom ľudovom dome v Malom Kereši, mimochodom rodisku básnika Sándora Petőfiho., Potom nás už čaká Kecskemét, mesto známe svojou secesnou architektúrou. Prezrieme si historické centrum mesta s palácom Cifra, prekypujúcim kvetinovými námetmi, secesnou radnicou so zvonkohrou a nádhernými freskami v honosnej slávnostnej sále. Kossuth tér s promenádou je presne to miesto, kde by sme si mali v pokoji posedieť pri káve a pri dobrej barackovici z tunajšej svetoznámej manufaktúry Zwack, alebo len tak pozorovať ruch tohto milého mestečka. Ešte pred obedom sa presunieme na skutočnú pustu, kde je všetko tak ako pred 100 rokmi, len pastieri tu už nenosia dlhé fúzy. Na privítanie nás ponúknu typickými pečenými posúchmi a pohárikom ostrého. Jazda na vozoch jedinečnou krajinou pusty, počas ktorej môžeme okrem klasických obyvateľov stretnúť aj mangalice a zvláštne plemeno oviec racka. Nakoľko sa pozemky pusty nachádzajú na území Národného parku, metódy chovu a obrábanie pôdy podliehajú prísnym pravidlám. Na vozoch sa dostaneme až k pastierskemu múzeu, kde nám poodhalia informácie z minulosti života tunajších pastierov, ako aj z prítomnosti národného parku. Následne nás už čaká jazdecká šou, v ktorej sa predvedú šikovní čikóši výsledkom svojej neľahkej práce, nebude chýbať zaháňanie stáda, štvor-, či šesť- záprah, ale aj typické plieskanie bičom, ktoré si tí najodvážnejší môžu aj vyskúšať. Vystúpenia, ktoré sú naozaj na vysokej úrovni ponúkajú niekedy až dych vyrážajúce kúsky, veď kedy sa vám podarí vidieť „maďarského kovboja“, cválajúceho o dušu s 5-záprahom a zároveň stojaceho na chrbte posledných dvoch koní? Nakoľko bude čas obeda, v tunajšej čárde nás čaká chutný maďarský obed, na ktorom nesmie chýbať kotlíkový guláš, sprevádzaný hlavným jedlom a dezertom. To všetko spláchneme pohárom bieleho, alebo červeného vína. Posilnení sa s týmto nádherným krajom rozlúčime, čaká nás cesta späť do Bratislavy. Návrat vo večerných hodinách.

 

 

Rezervácia


 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    26.5. – 28.5. 2023

Cena

    209€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - 2 x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami
  - skúsený, aj maďarsky hovoriaci sprievodca, poistenie proti insolventnosti
  - cesta mestským vláčikom, vstup do rybárskeho skanzenu, vodného mlyna s prehliadkou, zážitkový program (pečenie lokálneho pečiva v kamennej peci, obed - halászlé z kotlíka)
Cena nezahŕňa
 • - turistická daň v hoteli – bude upresnené v pokynoch (cca 1€/noc)
  - príplatok za jednoposteľovú izbu - 15€ na 1 noc, teda 30€ za pobyt
  - fakultatívne 3 chodová večera v hoteli (prvý večer) - 12€, prosím uviesť záujem v poznámke prihlášky pri prihlasovaní!
  - jazdecká šou na puste s návštevou múzea pusty s jazdou na vozoch + 3 chodový obed s neobmedzenou konzumáciou vína z lokálnych pivníc - 32€
  - komentovaná prehliadka + vstup do mauzólea sv. Štefana v Székesfehérvári – dospelý 3€, nad 62r.-2€
  - komentovaná prehliadka Festeticsovho zámku – dospelý 8€, senior nad 62 r.- 4€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK