Európske hlavné mesto kultúry, levanduľa v Tihanyi,

rozprávkové výhľady a výborné vína

"predĺžený víkend na Balatone!"

Balaton, alebo „maďarské more“, najväčšie a najteplejšie jazero v strednej Európe ponúka veľké množstvo zážitkov od zaujímavých pamiatok cez prírodné krásy až po rôzne gastronomické špeciality , z ktorých dávame do pozornosti najmä vychýrené balatonské vína. Počas troch dní nás čaká zaujímavý a pohodový koktejl v ktorom sú namiešané prírodné krásy pod zemou i nad zemou, európske hlavné mesto kultúry - Veszprém, populárne arborétum s rozprávkovým výhľadom a lahodnými vínami, miestny trh plný gastronomických špecialít a v neposlednom rade zdravý relax v podobe kúpania sa, či prechádzok na brehu jazera. Tí, čo majú radi pamiatky sa môžu tešiť na romantický zámok veľkej lásky v anglickom tudorovskom štýle, benediktínske opátstvo v Tihanyi, či citlivo zrekonštruovaný stredoveký hrad. Priatelia, Balaton je opäť v móde!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Prvou väčšou zastávkou okrem povinných bude Veszprém. Jedno z najstarších maďarských miest, nazývané aj mesto kráľovien, zažilo svoj prvý veľký rozkvet už v r. 900 – 1200, po tom, čo ho 1. maďarský kráľ Svätý Štefan povýšil na kráľovské mesto. Veľkou mecenáškou cirkvi bola jeho manželka Gizela, ktorá tu dala vystaviť katedrálu, kráľovský palác a ktorej meno domáci uctievajú dodnes. Mnoho domov v centre je umeleckou pamiatkou, väčšina v barokovom slohu. Medzi zaujímavé pozoruhodnosti patrí biskupský barokový palác, ale aj kaplnka sv. Gizely z 13. stor. s jedinečnými freskami a drevorezbou. Veszprém bol tento rok vyhlásený za európske hlavné mesto kultúry a organizátori sľubujú, že sa zaskvie v plnej kráse. Veľkej obľube sa toto mesto teší aj vďaka blízkosti Balatonu, ktorého vôňu cítiť údajne až do Veszprému. Po príchode prehliadka historického centra, následne individuálne voľno na prípadný obed, či individuálnu návštevu pamiatok. Poobede nás čaká len nedávno obnovený a sprístupnený romantický zámok Nádasdladány postavený v štýle anglickej gotiky takzvanom Tudorovskom štýle. Zámok plný vežičiek a ozdôb, s množstvom komínov vyzerá skutočne ako vystrihnutý zo škótskej krajiny. Nádhernú scenériu dopĺňa vyše 20 hektárový anglický park so vzácnymi rastlinami. O vernom grófovi Nádasdym a jeho manželke Ilone Zichy sa dozviete počas prehliadky. Nádherné priestory, kde Nádasdyovci žili sa podarilo po prvý krát sprístupniť verejnosti až v r. 2021. Spoločná komentovaná prehliadka zámku. Následne presun do hotela na brehu jazera. V prípade záujmu možnosť kúpania v bazéne, alebo prechádzka pri jazere. Večera v hoteli.

2. deň

nás už čaká Tihany – najnavštevovanejšie stredisko severnej časti Balatonu. Tihany je hlboko do Balatonu vbiehajúci polostrov, ktorý bol obývaný už pred 1000 rokmi. Okrem vychýreného balatonského vína, sú ďalšou zaujímavosťou Balatonu bohaté „náleziská“ inak typicky mediteránskej rastliny akou je levanduľa. Vrchovaté okolie a veľa slnka sú ideálnym domovom na pestovanie tejto fialovej nádhery a tá tunajšia vďaka vysokému obsahu éterického oleja prevýšila kvalitou aj mnoho levandúľ pestovaných na francúzskych záhonoch. Levanduľové týždne sa tu konajú vždy koncom júna a tešia sa z roka na rok väčšej obľube. Povinnou jazdou v Tihanyi je aj návšteva benediktínskeho opátstva, ktoré sa radí k jedným z najzaujímavejších skvostov na Balatone. Po vstupe do kostola patriaceho k opátstvu sa nám naskytne pohľad na noblesný interiér vytvorený v barokovom štýle. Nádherné maľby, detailne prepracované oltáre, fascinujúce sochy a robustný organový chór zapôsobia určite na každého. Pri prechádzke mestom objavíme okrem opátstva, aj množstvo historických budov, v niektorých z nich sú múzea ako napr. bábik či etnografické, či budovy s typickou ľudovou architektúrou, ovešané sušenou paprikou, či cibuľou. Po prechádzke a návšteve opátstva individuálne voľno na obed. Na záver možnosť nákupu kozmetických levanduľových výrobkov, ako aj levanduľového sirupu, medu, či iných dobrôt. Poobede sa už presunieme do rozprávkového arboréta. v ktorom nájdeme zbierku cédrov, cyprusov, borovíc a iných špeciálnych druhov stromov, ktoré celoročne fascinujú návštevníkov svojou upokojujúcou vôňou a listami, či ihličím v nespočetných odtieňoch zelenej. Nájdu sa medzi nimi aj také druhy, ktoré majú šišky až do hmotnosti 5 kg. Počas prechádzky náučnými chodníkmi môžeme objaviť až 400 druhov borovíc, či 200 druhov listnatých stromov a kríkov. Jednou, z vecí, ktoré si tu návštevníci najviac cenia, je rozprávkový výhľad na jazero a okolie, ktorý možno obdivovať takmer odvšadiaľ. Po príchode individuálna prechádzka v arboréte, následne spoločná degustácia vína, v rámci ktorej si vychutnáme ocenené vína, dopestované na tunajších čadičových, či pieskovcových svahoch. V neskorých poobedňajších hodinách návrat do hotela, voľno až do večere.

3. deň

po raňajkách a poslednej prechádzke po brehu si urobíme prestávku na najstaršom miestnom trhu, ktorý odštartoval trhovú horúčku okolo Balatonu. Okrem autentickej atmosféry tu môžete len raz do týždňa nájsť domácich ponúkajúcich rôzne remeselné výrobky, keramiku, dečky, košíky, starožitnosti, syry, údeniny, korenia, vína, pálenky, med a množstvo iného lokálneho tovaru. Nájdeme tu aj stánky s jedlom a bufety. Ide o jeden z najznámejších vidieckych trhov v krajine, preto si prosím nezabudnite zameniť forinty, hoci v niektorých stánkoch sa už dá platiť aj kartami. Posilnení a nabalený lokálnymi dobrotami pokračujeme do neďalekého kúpeľného mestečka Tapolca, ktoré v centre ukrýva skutočný prírodný unikát – jazernú jaskyňu. Návšteva jaskyne prospieva aj ľuďom s dýchacími ťažkosťami nakoľko je tu konštantná celoročná teplota 20°C a vysoká vlhkosť vzduchu. Termálna voda sa tu postarala o bohatú kvapľovú výzdobu i o podzemné jazero, po ktorom sa môžete previesť na loďke v dĺžke asi 300 m, kde je premenlivá hĺbka a krištáľovo čistá voda. Trasa jaskyne zahŕňa suchú časť, aj pešiu časť popri vode, jazdu na člne aj krasovú expozíciu, ktorá predstaví svet jaskýň v 10 miestnostiach. Po prehliadke ešte krátke individuálne voľno v meste. Poslednou zastávkou bude impozantný hrad Sümeg. Citlivo zrekonštruovaná zrúcanina dnes patrí k najväčším a najlepšie zachovaným hradom krajiny. Stále expozície približujú svet stredovekých žalárov, nájdeme tu obývaciu izbu biskupa, hradnú kaplnku, debnársku a kováčsku dielňu, či delá a iné zbrane. Z hradu sa ponúka nádherný pohľad až po Balaton. Po individuálnej prehliadke hradného múzea nás už čaká cesta späť do Bratislavy, príchod vo večerných hodinách.

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    23.6. – 25.6. 2023

Cena

    249€

Cena zahŕňa
 • - doprava pohodlným klimatizovaným autobusom
  - ubytovanie v 4* hoteli s bufetovými raňajkami a bufetovou večerou
  - ochutnávka 4 druhov balatonských vín s lokálnym snackom
  - neobmedzený vstup do hotelového SPA a wellnes (hotelový bazén + sauna)
  - používanie vlastnej hotelovej pláže
  - župan na izbe

  - sprievodca zájazdu, poistenie proti insolventnosti
Príplatky/vstupy:
 • - turistická taxa (povinné!) – cca 1,560€/noc
  - príplatok za jednolôžkovú izbu - 39€/noc - 78€/pobyt
  - vstup do jazernej jaskyne Tapolca s plavbou na člne, vstup do benediktínskeho opátstva, vstup do arboréta, komentovaná prehliadka zámku Nádasdladány – bude upresnené v pokynyoch ( cca 35€)
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK