Objav, ochutnaj, užívaj – alebo Burgundsko plnými dúškami

"Dijon, Tournus, kláštor de Fontenay, Beaune..."

Nekonečné lány viníc, krásna príroda, stredoveké mestečká, kláštory či kostoly a v neposlednom rade dobré víno a vychýrená gastronómia. To je Burgundsko, kraj, ktorý bol v stredoveku výkladnou skriňou najvýznamnejších kostolov a kláštorov v západnej Európe dnes priťahuje stále viac turistov. Región, ktorý pretínajú 3 dôležité rieky Seina, Saona a Loira sa nachádza na východe Francúzska. Tento kraj umenia a histórie je obdivovaný už pre svoje románske pamiatky, svoje „zlaté časy“ však prežíval v 14.a 15.storočí, kedy jeho vojvodcovia súperili o politickú moc s francúzskymi kráľmi. Pamiatok na túto slávnu dobu je tu obrovské množstvo, pokojne by sme tu mohli stráviť aj celé leto a určite by sme sa nenudili. Do nášho burgundského koktailu sme sa vám snažili okrem vinicami obklopených renesančných zámkov a stredovekých hradov namiešať aj zopár stredovekých dedín a mestečiek, v ktorých akoby skutočne zastal čas...O tom, že v Burgundsku je človek gurmánom sa presvedčíte sami. Slávna horčica, ešte slávnejšie burgundské slimáky a vari najslávnejšie burgundské vína... to všetko v súlade so sloganom tunajšej turistickej centrály – objav, ochutnaj a užívaj Burgundsko!

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

Odlet z Viedne do Bazilej pravidelnou rannou linkou. Po prílete transfer s povinnými prestávkami do Besançonu, rodného mesta Victora Huga – enfant terrible francúzskej literatúry, bratov Lumiérovcov – objaviteľov kinematografie, či miestom majestátnej citadely, ktorej podobu z prelomu 17.a 18.stor. má na svedomí jeden z najznámejších vojenských staviteľov vtedajšej Európy maršal Sébastien de Vauban. Prechádzka po mestečku, voľno na obed. Následne pokračujeme do miesta nášho ubytovania v srdci Burgundska. Po príchode, podľa časových možností prvá prechádzka v mestečku, fakultatívne možnosť večere v hoteli.

2. deň

začneme návštevou kráľovstva syrov. Po krátkom zoznámení s technológiou a históriou nás čaká ochutnávka 5 druhov, ktorú spláchneme pohárom červeného burgundského. Skutočnou pastvou pre všetky zmysly bude obchod s obrovským výberom, kde si môžete svojich favoritov odniesť domov vo vákuovom obale. Po gurmánskej zastávke nás už čaká hlavné mesto regiónu – Dijon. Mesto s nádhernými architektonickými skvostami, ktoré zdedilo po svojich mocných vojvodcoch, s mnohými katedrálami, kostolmi, ale aj stredovekými uličkami, ktoré dodnes nestratili nič zo svojho niekdajšieho šarmu. Ohromujúci komplex vojvodského paláca, radnica, či 46m vysoká veža s úžasnou vyhliadkou... Po spoločnej prehliadke so sprievodcom voľno na individuálne vychutnanie mesta, ktoré odporúčame začať v skvostnej budove tunajšej tržnice, kde môžete ochutnať tie najlepšie regionálne špecialitky s tými najchrumkavejšími bagetkami.... Renesančný zámok zasadený do tunajších viníc – Chateau du Clos de Vougeot, ktorého história je spojená aj so spoločenstvom, „Bratstvo rytierov Chevalier du Tastevin“ bude našou ďalšou poobedňajšou zastávkou. Fakultatívne večera.

3. deň

sa po raňajkách pustíme do poznávania južného Burgundska. Začíname v historickom mestečku Tournus ležiacom na brehu Saône, ktoré sa pýši starobylým kláštorom s impozantným kostolom sv. Filiberta, považovaným za klenot románskej architektúry. Po prehliadke prechádzka v starých malebných uličkách okolo opátstva, následne voľno na kávu v krásnom mestečku. Burgundsko je známe objavením viacerých prehistorických jaskýň, preto by bola škoda, do jednej z nich nezavítať. V rámci prehliadky preskúmame tajomný svet dvoch prepojených jaskýň v Azé. Prvá nám predstaví podzemnú riečku s nádhernými farbami, ktorá neúnavne tvaruje skaly snáď už od nepamäti a v druhej nám sprievodca odhalí pravekú jaskyňu, ktorá je svedectvom toho, že jaskyne sú útočiskom ľudí a zvierat od praveku. Skrýva v sebe mnoho stôp z minulosti a budete prekvapení, ktorí obyvatelia v nej zostali dodnes... Po prehliadke presun do Cluny – mestečka, ktorého opátstvo patrilo vo svojej dobe k najmocnejším kláštorom Európy. Románske domy, kláštornú vežu a iné zaujímavosti uvidíme v rámci prechádzky. Individuálne voľno na obed. Poobede pokračujeme romanticky, návštevou jedného z najkrajších zámkov v celom Burgundsku. Zámok zo 17.stor. obklopený vodnými priekopami zdobí 12ha rozprávkový park. Interiér ukrýva prepychové apartmány Ľudovíta XIII. Návrat do hotel v podvečerných hodinách, možnosť okúpať sa v hotelovom bazéne, večera fakultatívne.

4. deň

nás po raňajkách čaká najstaršie dochované cisterciánske opátstvo na svete – skutočné majstrovské dielo románskeho umenia, kláštor de Fontenay. Ako jedna z prvých francúzskych pamiatok zapísaných do Unesco láka ročne vyše 100 tisíc návštevníkov, túžiacich spoznať krásu a čistotu architektúry, ktorá má vyše 900 rokov. Po spoločnej návšteve individuálne voľno na kávu, či prechádzku v záhradách. Potom nás už čakajú 2 stredoveké dedinky, ktoré budú ako návrat v čase. Prezradíme len toľko, že v prvej z nich objavíme okrem nádherného zachovalého hospicu aj mystický prameň s neuveriteľnou tyrkysovo modrou farbou a tajomnou históriou a druhá sa pýši prestížnym titulom najkrajšia stredoveká dedina Francúzska. Stredovek tu dýcha z každého kúta. Individuálne voľno na nasávanie atmosféry, následne ochutnávka vo vínnej pivnici u fakt dobrého vinára...Večera fakultatívne v hoteli.

5. deň

sa s hotelom rozlúčime, nie však ešte s Burgundskom. Dopoludnia sa budeme venovať mestečku Beaune, ktoré je považované za centrum burgundského vinárstva. Návšteva unikátneho stredovekého hospica Hotel – Dieu z 15.stor. s neuveriteľnou architektúrou strechy hýriacej farbami i tvarmi. Za návštevu stojí aj bazilika Notre Dame z 12.stor., stredoveké hradby s baštami, či uličky s historickými domami.Krátka zastávka bude neďaleko Beaune vo firemnej predajni orignálnych burgundských šampusov, ktoré mimochodom chutia fakt božsky. Ochutnávku už síce nestihneme, ale čakajú nás tu veľmi príjemné ceny na darček pre tých, čo zostali doma. Obedňajšia prestávka nás už zastihne v mestečku Dole, v údolí rieky Doubs. Pozrieme si malý prístav, či budovy starého mesta, dom, kde sa narodil Luis Pasteur, ktoré obklopujú impozantný kostol Notre-Dame. Individuálne voľno v mestečku, možnosť navštíviť múzeum Pateura. Poobede posledný presun na letisko v Bazileji a večerný odlet do Viedne. Po prílete individuálny presun do Bratislavy (alebo fakultatívny transfer našej CK).

 

Rezervácia

  

 

Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    12.7. – 16.7. 2023 - letecky

Cena

    899€ + 200€ (letiskové a palivové poplatky) = 1099 EUR

Zmena ceny v závislosti od zmeny ceny letenky a letiskových poplatkov vyhradená. Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená.

Cena zahŕňa
 • - letecká doprava Viedeň - Bazilej a späť vrátane príručnej batožiny a 20kg batožiny do podpalubia
  - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom počas celého pobytu
  - 4x ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami a vonkajším bazénom v srdci Burgundska
  - skúsenú sprievodkyňu a poistenie proti insolventnosti
  - ochutnávka vín u miestneho vinára
  - prezentácia výroby syra a ochutnávka 5 druhov s pohárom burgundského vína
Príplatky/vstupy:
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 196€ (49€/noc), turistická taxa cca - 6,60€ (1,65€/noc)
  - fakultatívne 3 chodové večere s vodou a kávou ( prosíme uviesť v poznámke pri prihláške!) - 124€
  - vstupné do pamiatok –zámok Cormatin, zámok du Clos de Vougeot, hospices de Beaune, kláštor de Fontenay, prehistorická jaskyňa – cca 60€ (upresníme v pokynoch)
  - komplexné cestovné poistenie UNION 3€/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia a pod.

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK