Zážitkový víkend v stredných Čechách,

alebo stredovek na vlastnej koži...

"Poděbrady, Dětenice, Loučeň, Kutná Hora"

Pozývame vás na letný víkend do Stredných Čiech, na návštevu kúpeľného mesta Poděbrady, do zámockého rezortu Dětenice, kde môžete na vlastnej koži prežiť stredovek, či dobiť si energiu v magických záhradných labyrintoch na zámku Loučeň. Zlatou bodkou programu bude mesto, v stredoveku označované za striebornú pokladnicu českého kráľovstva – Kutná Hora.


RÁMCOVÝ PROGRAM:

1. deň

odchod z Bratislavy v ranných hodinách, cesta do Stredných Čiech. Našou prvou zastávkou bude mesto Poděbrady. Do osudov tohto kúpeľného mesta na Labe sa zapísalo niekoľko panovníkov, avšak hlavnú rolu hral určite Jiří z Poděbrad. Toho tu dnes pripomína hlavné námestie Krále Jiřího, aj expozícia múzea v miestnom zámku. Úhľadné mesto plné minerálnych prameňov, parkov, cukrární, kaviarní a pavilónov budeme objavovať počas krátkej spoločnej prechádzky. Následne krátke individuálne voľno na kávičku, alebo nejaké rýchle občerstvenie. Poobede presun do Rezortu Dětenice, ktorý sa radí k českým fenoménom a ponúka mnohé atrakcie na jednom mieste. Po príchode ubytovanie v hoteli priamo v rezorte. Práve dnes sa tu v zámockom parku koná festival jedla so stánkami so stredovekými pokrmami, miestnym dětenickým pivom, Champagne barom, fresh barom a bohatým programom – rytierskymi súbojmi, tanečnicami, vystúpením dravých vtákov, so stredovekou kapelou a atrakciami pre všetky vekové kategórie. Individuálne voľno na festivale. Podvečer sa už spolu pustíme do objavovania ďalších častí areálu. Prehliadku dětenického zámku, ktorého interiéri ukazujú návštevníkom vkus a životný štýl šľachty na typickom dedinskom panstve, dnes povedie humorne naladená čarodejnica Žizelda, ktorá nám farbisto porozpráva o tom, ako sa na zámku žilo kedysi a ako sa tu žije dnes. V tesnej blízkosti zámku sa nachádza aj zámocký pivovar s bohatou históriou, kde absolvujeme exkurziu aj s ochutnávkou. Veľkým triumfom prehliadky je aj ukážka výroby piva z 18. storočia presne podľa pôvodnej receptúry z tradičných surovín. Po nej sa presunieme do stredovekej krčmy, kde nás bude čakať 3hodinový program „Stredovek na vlastnej koži“. Vystúpia šermiari, tanečnice, fakír, žobráci, živá stredoveká kapela a zažijete aj stredovekú popravu, či upaľovanie čarodejnice a výsluch inkvizície. Všetko vo veľmi autentickom prostredí s trocha drsným staročeským slovníkom. Na tento netypický zážitok budete isto dlho spomínať...

2. deň

Po raňajkách sa s Dětenicami rozlúčime a presunieme sa na neďaleký zámok Loučeň. Prvá zmienka o tomto mieste siaha až na začiatok 13.storočia, no zásadnejšiu premenu vnáša do histórie panstva až tridsaťročná vojna. Konkrétne rok 1623, kedy na zámok prichádzajú Valdštejnovci. Po pôvodných interiéroch tejto romantickej barokovej pamiatky nás v rámci spoločnej prehliadky prevedie komorník Jeho Jasnosť, prípadne samotné knieža, vďaka ktorému sa dozvieme nie len učebnicové fakty, ale aj atraktívne príbehy z reálneho života na zámku. Po prehliadke nám Loučeň ponúka historický anglický park, v ktorom sa nachádza 11 záhradných labyrintov a bludísk určených pre zábavu, relaxáciu, či meditáciu každej vekovej skupiny. Labyrint hral odpradávna svoju mnohokrát tajomnú rolu v rozličných starých svetových kultúrach – od starovekých Keltov, cez gotické katedrály, až po indiánske kultúry amerického kontinentu. Toto miesto je však raritou v Čechách aj celej Európe, práve preto sa prevádzkovatelia snažia o získanie patentu na nové slovo, ktoré by sa zaradilo do slovníka spisovnej češtiny – Labyrintárium. Po voľne sa presúvame do našej poslednej destinácie. Kedysi odtiaľ tiekli pražské groše prúdom. Zjavila sa tu Svätá Barbora a útočisko tu hľadalo mnoho českých kráľov. Reč je o jednom z najstarších miest Českej republiky, Kutnej Hore, meste, ktoré je celé „prešpikované“ pamiatkami a historickými budovami. Mince sa tu razili už v 10. stor., ale svoj skutočný rozkvet dosiahlo mesto v 13. stor., kedy tu prepukla „strieborná horúčka“. V 14. stor. sa tu už razili mince pre celé České kráľovstvo. Perspektívne nálezisko striebornej rudy zapríčinilo, že českí panovníci povýšili Kutnú Horu na kráľovské mesto so všetkými právami a výsadami. Doby, kedy sa tu ťažilo striebro sú už síce dávno preč, napriek tomu si mesto zachovalo punc svojej niekdajšej slávy. V typických krivolakých uličkách ho vnímame na každom kroku. Chrám sv. Barbory, jeden z najkrajších neskorogotických chrámov v Čechách, povesťami opradený Vlašský dvor, niekdajšie sídlo Václava IV., kostol sv. Jakuba – najstarší kostol v Kutnej Hore, Kamenný dom, či gotický palác striebra – Hrádek, to je len zlomok toho, na čo môžete v tomto meste s pamiatkami UNESCO natrafiť. Nás bude čakať aj komentovaná prehliadka dominanty mesta – chrámu. Dozvieme sa viac o histórií výstavby chrámu a prenikneme do jeho príbehu prostredníctvom pestrej galérie vzácnych gotických fresiek, barokových sôch, malieb a oltárov. Po prehliadke bude individuálne voľno v meste, v popoludňajších hodinách odchod do Bratislavy, príchod večer.

 

Rezervácia

 

 
 

 

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

Najdôležitejšie informácie

Termín

    26. – 27. august 2023

Cena

    169 €

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - sprievodca zájazdu
  - poistenie proti insolventnosti
  - rytiersky balíček v 3* hoteli v Děteniciach zahrňujúci tieto služby:
  - ubytovanie na 1 noc s raňajkami
  - vstup na stredoveký food festival
  - prehliadka barokového zámku Dětenice
  - prehliadku pivovaru s ochutnávkou dětenického piva
  - vstup na večerný program do Stredovekej krčmy
  - večeru v hodnote 300Kč, ktorú si vyberiete individuálne z jedálneho lístka

Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu - 40€
  - prehliadka zámku Loučeň + park s labyrintami – dospelý 11€, senior 8,50€
  - komentovaná prehliadka Chrámu sv. Barbory – 9€, senior - 7€
  - komplexné cestovné poistenie UNION - 3 €/deň - odporúčame, nakoľko zahŕňa okrem iného aj poistenie storna zájazdu z dôvodu napr. náhleho onemocnenia pred zájazdom a pod.


ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ S MINIMÁLNYM POČTOM 15 ÚČASTNÍKOV PRI LETECKOM, ALEBO 30 ÚČASTNÍKOV PRI AUTOBUSOVOM ZÁJAZDE

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK