Špania dolina, Banská Štiavnica, kaštieľ

svätý Anton a chýrny Radvanský jarmok

" výlet do srdca Slovenska "

Spoznávať našu vlastnú krajinu začína byť čím ďalej tým viac „v móde“, veď mnohí precestovali už kus sveta a pritom nevedia aké poklady majú doma. Práve preto sme sa opäť rozhodli ponúknuť vám „domácu dvojdňovku“ za krásnou prírodou, históriou, tradíciami a kultúrou nášho štátu. V centre záujmu bude tento víkend stáť „jarmok všetkých jarmokov“ chýrny Radvanský jarmok, preslávený aj tým, že naň chodieval náš najslávnejší zbojník Jánošík. V samom srdci stredného Slovenska neminieme ani stredoveké banské mestá Banskú Štiavnicu, ktoré stáli v čase svojej slávy v centre pozornosti panovníkov celého sveta, či krásne zariadený poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone.

RÁMCOVÝ PROGRAM:

1.deň

deň bude po odchode z Bratislavy našou prvou zastávkou malebná vysokohorská obec – Špania dolina. Už v stredoveku bola vďaka svojim náleziskám medenej rudy, obsahujúcej striebro, preslávená v celej Európe. Prvé bane tu otvorili v roku 1006, no archeologické nálezy potvrdzujú, že ruda sa tu dobývala už v neskorej dobe kamennej. Najväčší rozmach lokalita zaznamenávala v 15. storočí v čase fungovania Thurzovsko-Fuggerovskej mediarskej spoločnosti. Mestečko, dostatočne izolované, aby bez ujmy prežilo nedávnu dobu, si zachovalo jedinečné čaro a osobitý ráz. Zachovalo sa tu niekoľko pamiatkovo chránených baníckych domčekov z kameňa a dreva, prevažne z 19. storočia. Dominantou doliny je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Najnovšou atrakciou je tu banícky orloj – pohyblivé sošky podfarbené zvukom baníckeho klopadla, ktoré návštevníkom pripomínajú kedysi každodenné zvukové kulisy doliny. Po ceste do Španej Doliny nás ešte čaká krátka zastávka v drevenom artikulárnom evanjelickom kostole v Hronseku, ktorý je jedným zo série vzácnych drevených kostolíkov zapísaných na zozname Unesco. Spolu s drevenou zvonicou bol postavený v roku 1726 a má kapacitu neuveriteľných 1100 miest. Kostol nesie prvky nemeckej a škandinávskej architektúry ako aj domácej ľudovej tvorby, ktorú charakterizujú lipové listy – symbol Slovanov. Svadbu v ňom mal aj najvýznamnejší štúrovský lyrik Andrej Sládkovič. Po Španej Doline už naše kroky povedú do srdca stredného Slovenska - Banskej Bystrice, kde sa v tieto dni koná 365. ročník historicky slávneho Radvanského jarmoku. Kedysi bol jedným z najväčších a najznámejších v celom Hornom Uhorsku a konal sa v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrice. Dnes sa dejiskom najväčšej regionálnej udalosti stáva centrum mesta, kde sa aj tento rok môžete tešiť na rôznorodé dobroty, zábavné atrakcie, stánky s remeselnými výrobkami i tovarom od výmyslu sveta ako aj na bohatý kultúrny program. Po príchode do mesta ubytovanie v centre, krátka prehliadka hlavných dominánt mesta (hodinová veža zo 16. stor., Mariánsky stĺp, obelisk, kamenná fontána, Barbakan – niekdajší vstup do hradného areálu, katedrála, budova radnice z 15. stor., a.i.) a individuálny rozchod na jarmoku. Program a zábava potrvá do neskorých hodín, návrat do hotela podľa vlastného uváženia a chuti.

2.deň

Po raňajkách už nasleduje cesta do kaštieľa vo Svätom Antone, kde sa okrem iného nachádza historicky jedinečná zbierka starého nábytku z celého sveta, obrazy starých maliarov, či originálne tapety. Medzi nábytkové skvosty kaštieľa patrí Zlatý salón, svadobný dar Márie Terézie dcére Márii Antoinette, francúzskej kráľovnej – pozlátený 24 karátovým zlatom. Bohaté zbierky poľovníckeho múzea vypovedajú zas o vzťahu niekdajších majiteľov k lesu a lovu. Po prehliadke nás už čaká presun presun do Banskej Štiavnice, ktorá kedysi tiež patrila k najväčším producentom striebra v Uhorsku a zároveň k najvýznamnejším banským mestám Európy. Dodnes si zachovala čarokrásne centrum mesta, doformované v 16. stor. Okrem krásnych goticko-renesančných meštianskych domov tu nájdeme množstvo zaujímavých pamiatok akými sú neskorogotický kostol sv. Kataríny z 15.stor., nádherná radnica, či morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Po spoločnej prehliadke individuálne voľno na obed, či individuálne prechádzky. Po pauze uvidíme v rámci spoločnej prehliadky Starý zámok, ktorý je považovaný za kamennú kroniku mesta. Jeho múry otvárajú bránu do najstarších tajomstiev Štiavnice. Kedysi bol kostolom, ale v období tureckej hrozby bol prebudovaný na pevnosť. Sídli tu expozícia o najstarších dejinách regiónu, lapidárium – kamenné múzeum, slávna fajkárska dielňa, či výstavy Baroková plastika a Kalvária v azyle. Po návšteve múzea ešte voľno podľa časových možností, príchod vo večerných hodinách. 


 

Rezervácia

 

  

 


Informácie o zájazde vo formáte MS Word (vhodné pre tlač) - kliknite tu

 


Najdôležitejšie informácie

 

Termín

    9.- 10. september 2023

Cena

    119€

Cena zahŕňa
 • - dopravu pohodlným klimatizovaným autobusom
  - poistenie proti insolventnosti, sprievodca zájazdu
  - ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami v Banskej Bystrici
Cena nezahŕňa
 • - príplatok za jednolôžkovú izbu – 20€
  - vstup do kostola v Hronseku - 2€
  - vstup do stredovekého kostolíka v Zolnej – milodar (odporúčame 1€)
  - vstup do kostola v Španej Doline - 2€
  - vstup do kaštieľa Svätý Anton – dospelý 10€, senior nad 64r.- 7€
  - vstup do Starého zámku v Banskej Štiavnici – dospelý 8€, senior nad 62r.- 4€

ZÁJAZD SA USKUTOČNÍ PRI MINIMÁLNOM POČTE 30 ÚČASTNÍKOV

CK JULIŠ TRAVEL VÁM ŽELÁ KRÁSNY ZÁŽITOK